“Davası dosyalama aşamasına geldi”

banner37

Polis müfettişi G.B.Ç.’nin avukatı, müvekkilinin tutuksuz yargılanması talebini geri çekti

“Davası dosyalama aşamasına geldi”
banner90
banner99

DAVA DOSYASI HAZIRLANIYOR… ‘Haksız mal edinme’, ‘Kamu görevlisinin rüşvet talebi’, ‘Resmi sırları kötüye kullanma’ gibi çeşitli suçlardan yargılanmak üzere 18 Eylül’de hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilen polis müfettişi G.B.Ç.’nin avukatı Derviş Akter, Yargıtay Ceza’ya yaptığı ‘tutuksuz yargılanma’ talebini dün geri çekti. Akter, gerekçe olarak, müvekkili aleyhindeki davaların dosyalama aşamasına gelmiş olmasını gösterdi.

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adli Bölüm’de görev yapan ve çok ciddi suçlamalarla tutuklanıp, 18 Eylül’de yargılanmak üzere iki ayı aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilen G.B.Ç.’nin tutuksuz yargılanma talebiyle Yargıtay Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuru dün geri çekildi.

   Yargıtay Ceza Mahkemesi’nde dün görüşülmesi beklenen istinaf duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına savcı İbrahim Ruso ve G.B.Ç.’nin avukatı Derviş Akter hazır bulundu.

   G.B.Ç.’nin avukatı Derviş Akter, celsenin başında söz alarak, müvekkilinin aleyhindeki davaların dosyalama aşamasına geldiğinden tutuksuz yargılanma talebini geri çektiklerini beyan etti. Savcı Ruso’nun da bu beyana itiraz etmemesi üzerine Yargıtay Ceza, istinafı reddederek oturumu kapattı. 

Rüşvet almaktan aleyhine dosya hazırlanıyor

   G.B.Ç., yasadışı yollardan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL nakit para temin etmekle suçlanıyor. G.B.Ç.’nin aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüşüp, polis baskınlarından korumak adına “rüşvet talep ettiği ve aldığı” iddialarıyla aleyhine dosya hazırlanıyor.

   Polis, G.B.Ç.’nin evinde gayri yasal olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi belgeler ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD’leri emare almıştı.

   “Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Resmi Sırların İfşası”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” ve “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçlamalarıyla tutuklu bulunan zanlı G.B.Ç.’nin, şifresini vermediği Samsung marka cep telefonunun şifresi kırılmış ve incelenmeye başlandığı mahkemeye aktarılmıştı.

banner134
   Meselenin tahkikat memuru Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı G.B.Ç.’nin bir bankada aile yakını adına olan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL’yi kendi ve çocuklarının adına yatırdığına vurgu yapmıştı.    

   Kızıltuğ, soruşturma kapsamında, zanlının bir akrabasının adına bir bankada hesap açıp, para aktardığı hesaptaki konu paraları daha sonra kendisi ve çocuklarının adına çevirdiğinin ve bu paranın yasal olmayan yollardan edinildiğinin belirlendiğini kaydetmişti.

“Hesabına 43 bin sterlin, 39 bin Euro yatırıldı”

   Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı G.B.Ç.’nin bir bankada kendi hesabına 43 bin sterlin, 39 bin Euro yatırıldığına vurgu yapmıştı. Kızıltuğ, zanlı G.B.Ç.’nin son zamanlarda yüksek meblağlı harcamalar yaptığının belirlendiğini söylemişti.

   Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı G.B.Ç.’nin 2016’nın Haziran ayında, aleyhinde soruşturma olan ve yasadışı işler yapan bir şahısla görüştüğünü ve ona hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili gizli ibareli bir yazıyı gösterip, polis baskınlarına karşı rüşvet talep ettiği iddiasıyla da soruşturma başlatıldığını kaydetmişti.

   Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, yapılan aramalarda zanlı G.B.Ç.’nin yetkisiz olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evrak ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin bulunarak emare alındığını yinelemişti.

   Kızıltuğ, zanlının Amerika’ya 10 yıllık vize aldığını ve yargılanmaktan kaçabileceğini belirtip, tutuklu yargılanmasını talep etmişti. Mahkeme, polis müfettişinin iki ayı aşmamak üzere cezaevine gönderilmesine karar vermişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 09:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75