banner6

Dede cinayeti yargıya kaldı

banner37

Nijeryalı üniversite öğrencisi Dede’nin dövülerek öldürülmesiyle ilgili tutuklanan 7 zanlıdan ikisi teminatla serbest bırakıldı, diğerleri cezaevine gönderildi, aileleri ise perişan oldu

Dede cinayeti yargıya kaldı
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da dövülerek zorla evinden kaçırdıktan sonra, götürüldüğü Çanakkale Göleti’nde de tekme tokatla ciddi şekilde darp edilen 28 yaşındaki Nijerya uyruklu üniversite öğrencisi Kennedy Taomwabwa Dede’nin, bin TL alacak için, öldürülmesiyle ilgili yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Meseleyle ilgili yaklaşık bir aydır poliste tutuklu bulunan 7 zanlıdan 2’si, cinayet zanlılarından ayrı olarak mahkemeye çıkarıldı.

Olay süresince araçta baygın olan Aydan Sel Kızıltaç “Suçu örten” suçundan, Dede’ye fiziki müdahalede bulunmayan 16 yaşındaki B. Ç.’de “Ağır bir suçu önlemede ihmalkârlık” suçundan ileride yargılanmak üzere, 7’şer bin TL nakdi teminat karşılığında, yargıya kadar serbest bırakıldı.

Biri 17 yaşında olan 5 zanlı ise, hükümsüz tutuklu olarak, “Adam öldürme”, “Ciddi darp” ve “Zorla insan kaçırma” suçlarından ileride yargılanmak üzere, hükümsüz tutuklu olarak, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Nidai Şanlı (28), Zekeriya Kurucu (22), Ozan Körkurt (18), Onur Körkurt (21) ve S. D. (17) isimli zanlılar, 3 ayı geçmeyen bir süreliğine hükümsüz tutuklu olarak tutulacakları cezaevine, geniş güvenlik önlemi altında götürüldü.

Öte yandan zanlılardan Zekeriya Kurucu’nun annesi, dedesi ve teyzeleri, yeğenleri olan olayın azmettiricisi olduğu iddia edilen Nidai Şanlı’ya öfke kustu.

Evladının ne apartman önünde ne de gölette Nijeryalı gence elini dahi sürmediğini ileri süren Zekeriya Kurucu’nun annesi Ayşe Kurucu, “Babasız büyüyen evladımı, doğruları söylemeyerek yaktın. Hepimizi yaktın, sen de yan. Çeteni neden toplamadın da garibanları aldın yanına? Adalet yerini bulacak, bekle gör! Yemin ettin bana Zekoş dokunmadı diye, neden söylemedin?” diye isyan ederek, gözyaşı döktü.

Zekeriya Kurucu’nun teyzesi ise, Nidai Şanlı’nın yalnızca Dede’nin katili değil, olaylardan etkilenen anne ve babasının da katili olacağını dile getirerek, “Vicdanın olsaydı, anlatırdın. Ama sende vicdan yok. Tüm Kıbrıs, Fıstıkçı Zekeriya’yı da torununu da bilir, seni de bilirler. Adalet yerini bulacak, bekle gör. Canımızı yaktın, evlatların yansın” dedi.

Bu sırada Nidai Şanlı’nın kısa bir süre önce ayrıldığı eşi, “Evlat acısı çekesin” söylemlerine tepki gösterdi ve Zekeriya Kurucu’nun ailesine “Nidai’nin yaptıklarından evlatlarım sorumlu değil” dedi.

Kurucu’nun ailesi de, “Sen 80 paketi anlat. A.’dan paketleri sen almaya gitmedin mi?” diyerek, bin TL alacağın uyuşturucu madde alışverişinden kaynaklandığını ileri sürdü.

S. D. intihara teşebbüs etti

Öte yandan, “cezaevi talebiyle” mahkemeye çıkarılacağını öğrenen 17 yaşındaki S. D., dün sabahın erken saatlerinde, hücrelerde bulunduğu bir esnada intihara teşebbüs etti.

Hücrelerde bulunan başka bir tutuklunun ihbarıyla kurtarılan S. D., mahkemeye diğer zanlılardan sonra götürüldü. S. D.’nin duruşma süresince, tüm zanlılar gibi endişeli olduğu da gözlemlendi.

“5 zanlı, Dede’nin ölümünden sorumlu”

Dünkü duruşmalarda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Erkan Yahat’ı, 29 Ocak 2018’de saat 21.45’te meydana gelen cinayetin detaylarını mahkemeye aktarması için yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Müfettiş Erkan Yahat, meseleyle ilgili olguları detaylarıyla mahkemeye aktardıktan sonra, “5 zanlı da cinayet işlenirken, olay yerindeydi” diyerek, ülkedeki statülerini de dikkate alarak zanlıları 3 ayı geçmeyen bir süre, hükümsüz tutuklu olarak cezaevine göndermesini talep etti.

Zanlı avukatlarının bu talebe yaptığı itirazları ve Savcı Mustafa İldeniz’in beyanlarını dinleyen Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları verilen aranın ardından kararını açıkladı.

Asafoğulları, zanlıların yargılanacakları mahkemenin ağır ceza mahkemesi olduğuna dikkat çektikten sonra meselenin ciddiyetine ve uzun süreli hapislik cezaları öngördüğüne değindi.

“Teminata ilişkin dikkate alınan kriterler bellidir” diyen yargıç, yargılanmanın süratli, şeffaf ve herhangi bir müdahaleye maruz kalmadan yerine getirilmesi gerekliliğinin önemine vurgu yaptı ve “Meseleye konu olan olayların meydana geliş şekli ve zanlılar aleyhindeki ithamların ciddiyeti büyük önem arz eder. Huzurumdaki tüm hususları değerlendirdim. Huzurumda ilk nazarda, zanlıları meseleye bağlayıcı bir şahadet var. Bu tarz meselelerde, meselenin ciddiyetine, toplumda yarattığı infiale göre kendi olguları içerisinde değerlendirilerek karar verilmesi gerekir. Adam öldürme suçu, Ceza Yasası’ndaki en ağır suçlardan biridir. Mesele ciddi darp ve zorla insan kaçırma gibi ciddi suçları da barındırır” dedi.

Yargıç, zanlılardan 3’ünün kaçtığını da dikkate alarak, avukatların talebini reddetti ve 5 zanlıyı davaları görüşülünceye değin her halükarda 3 ayı geçmeyen bir süre cezaevine gönderdi.

KKTC dışına çıkmaktan men ettiği Aydan Sel Kızıltaç ve B. Ç.’yi de talep üzerine, ciddi teminat koşullarına bağladı. İki zanlıyı da, 7’şer bin TL nakdi teminata bağlayan yargıç, haftanın 4 günü polise ispat-ı vücut etmesini istediği zanlılar lehine 2’şer kefilin 75’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine emir verdi.

Şartları yerine getiren 2 zanlı serbest kaldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 10:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104