Dede cinayetinde 44 emare sunuldu

banner37

Gazimağusa’da bin TL alacak için, evinden döve döve kaçırıldıktan sonra götürüldüğü gölette de ciddi şekilde darp edilen Nijeryalı üniversite öğrencisi Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümüyle ilgili ilk tahkikat duruşması görüşülmeye başlandı...

banner87
Dede cinayetinde 44 emare sunuldu
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da bin TL alacak için, döve döve evinden kaçırıldıktan sonra Gazimağusa’da götürüldüğü Çanakkale Göleti’nde de elektro şok verilip tekme, tokat ve taşla ciddi şekilde darp edilerek öldürülen Nijeryalı üniversite öğrencisi Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümüyle ilgili ilk tahkikat (P.İ) duruşması görüşülmeye başladı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan, aylardır Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak yargıyı bekleyen davanın sanıkları Nidai Şanlı (28), Ozan Körkurt (18), Onur Körkurt (21), S.D. (K-17) ve Zekeriya Kurucu (22)’yu aleyhindeki davalardan itham etti.

Sanıklar, “adam öldürme” , “adam kaçırma”, “ciddi darp” ve “tehlikeli silah taşıma” suçlarından yargılanacak.

İthamın hemen ardından, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, ilk tanığını mahkemeye davet edip, mahkemeye duruşma süresince toplam 72 emarenin 44 ‘ünü sundu.

Dede’nin göl kenarındaki yarı çıplak cesedinin bulunduğu 2 dakika 39 saniyelik video görüntüsünü içeren CD de izletilerek, mahkemeye emare sunuldu.

Polis geniş güvenlik önlemi aldı

Meseleyle ilgili tutuklu bulunan gençler, büyük güvenlik önlemi altında mahkemeye getirilip götürüldü.

Davanın görüşüleceği salona girişler, polis tarafından yapılan kontroller sonrası gerçekleştirildi.

4 sanık cezaevi aracıyla getirilirken, Nidai Şanlı her zamanki gibi diğerlerinden ayrı pick-up araçla mahkemeye taşındı.

Hasan Zorlu: Delilleri topladım

Savcı Hasan Boşnak’ın ilk tanığı Olay Yeri İnceleme Uzmanı Hasan Zorlu, 30 Ocak 2018’de aldığı bilgi doğrultusunda, Murat Arkoy ile olayın gerçekleştiği mahalleye giderek incelemede bulunduğunu söyledi.

Uzman Hasan Zorlu, saat 14.15’te olay yerine vasıl olduğunda, göl kenarında siyahi erkek cesedinin sırt üstü yatır vaziyette gördüğünü anlattı.

Hasan Zorlu, yatır vaziyetteki cesedin vücudunun üst kısmının açık, giydiği pantolon ve iç çamaşırının da ayaklarına doğru sıyrılmış vaziyette olduğunu söyledi.

Zorlu, cesedin yanındaki çamurlu çorabı bulup, ileri tektik için emare aldığını dile getirdikten sonra, olay mahallini fotoğraflayıp kamerayla kayıt altına aldığını anlattı.

Yaptığı icraatları tek tek anlatan Hasan Zorlu, 31 Ocak 2018’de, 09.40 ile 11.50 saatleri arasında, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz’in müteveffa üzerinde otopsi yaptığını belirterek, gerekli fotoğrafların tümünü çekip, müteveffanın parmak izini aldığını söyledi.

Hasan Zorlu, olay mahallinden, Dede’nin kaçırıldığı araçtan, Nidai Şanlı’nın, S.D.’nin ve Onur Körkurt’un evinden topladığı emareleri mahkemeye sundu.

Emareler arasında, olayın azmettiricisi Nidai Şanlı’nın evinden çıkan fener görünümündeki elektrikli şok aletleri ile göl kenarında bulunan kolye dikkat çekti.

Yargıç, huzurundaki davayı, kaldığı yerden dinlemek üzere, 19 Ekim 2018’e tehir etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75