Dede cinayetinin, ses kayıtları var

banner37

Gazimağusa’da evinden kaçırılıp göl kenarında öldürülen Nijeryalı öğrenci Kennedy Dede cinayetinin, devam eden tahkikat duruşmasında, sanıkların aralarında yaptığı 38 telefon konuşması mahkemeye dinletildi

banner87
Dede cinayetinin, ses kayıtları var
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da evinden kaçırılıp Çanakale Göleti’ne götürülen ve ciddi şekilde dövülerek öldürülen Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede cinayetiyle ilgili devam eden ilk tahkikat duruşmasında, mahkemeye davanın esasıyla ilgili önemli emareler sunuldu.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nin Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan huzurunda gerçekleşen dünkü ilk tahkikat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, mahkemenin dünkü celsesinde, sanıkların telefoniyen birbirleriyle görüştüğü 38 ses kaydını mahkemeye emare sundu.

Savcı Hasan Boşnak, mahkemeye 12’inci tanığı olan PGM Adli Polis Müdürlüğü’nde görevli Data İnceleme Uzmanı Hasan Gazioğlu’nu yeminli şahadete çağırdı.

Cinayet anındaki ses kayıtları herkesi şok etti

Uzman tanık Hasan Gazioğlu, Dede’nin kardeşi ile 5’i sanıklara ait olan 6 cep telefonu içerisindeki, aktif ve silinmiş tüm SMS, görüntü, ses ve chat kayıtlarını incelediğini ve bu yönde uzman raporları hazırladığını mahkemeye aktardı ve konu raporları mahkemeye emare sundu.

Savcının sorularını yanıtlayan Hasan Gazioğlu ayrıca, 2 USB bellek ve 1 adet de SIM kartı incelediğinden söz ederek, 38 adet ses kaydını mahkemeye dinletti.

Gazioğlu’nun dinlettiği ses kayıtlarında, olay sırasında olduğu anlaşılan görüşme kayıtları, duruşmayı izleyenleri şok etti.

Ses kayıtlarında, sanıkların iki gruba ayrıldığı ve olayın azmettiricisi Nidai Şanlı’nın diğerlerine olay yerini tarif ettiği duyulurken, Nidai Şanlı’nın, S. D.’nin yanında olan Onur Körkurt’u arayarak, “İstermin dövesin? Kızlara sor bakayım. Tamam, 3’ünüze bırakıyorum” şeklindeki konuşması mahkemeye dinletildi.

Öte yandan, S. D.’nin “evet” diye cevabı duyulurken, soruşturma kapsamında tutuklu olan B. Ç.’nin de “Lütfen! Yeter be artık” diyerek ağladığı ses kaydı da mahkemede dinletildi.

Dinlenen ses kayıtlarında, sanıkların aralarında şifreli konuştuğu ortaya çıkarken, cinayete kurban giden Dede’ye Cuma olarak hitap edildiği de dikkatten kaçmadı.

Aralarında dayak olayını yorumlayan sanıkların, Nidai Şanlı’nın “Dün adamı getirdiğim yeri bulamıyorum. Kim var yanında Aydan. Buldum. Orada mı? Bakacam şimdi” dedikten sonra, sanıkların birbirleriyle telaş içersindeki konuşmaları ve birbirleriyle buluştukları belirlendi.

S. D.’nin B. Ç.’yi arayarak, “B. O. mesajı herkesten sil watsap’tan” dedikten sonra, B. Ç.’nin telaş ve korkulu sesle S. D.’yi arayarak, “Gördün mü ne olduğunu” dediği, S. D.’nin de “Biliyoruz ne olduğunu” dediği kayıtlar tek tek mahkemeye dinletildi.

Nidai Şanlı (28), Ozan Körkurt (18), Onur Körkurt (21), S. D. (K-17) ve Zekeriya Kurucu (22) isimli genç sanıkları savunan avukatlar, istintak haklarını saklı tutarak tanığı sorgulamadı.

Sanık Nidai Şanlı’nın avukatı Ulaş Sabancı’nın bir sorusu üzerine uzman tanık, elinde 142 ses kaydının bulunduğunu, bu kayıtlardan 38’ini mahkemeye dinlettiğini de ifade etti.

Mahkeme, olayı soruşturan müfettişi dinlemek üzere 21 Kasım 2018 tarihine ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75