Dede'ye elektro şok verilmedi

banner37

Gazimağusa’da evinden kaçırılıp göl kenarında dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Kennedy Dede cinayetiyle ilgili aylardır Türkiye’den beklenen 4 rapordan ikisi geldi ve dün mahkemeye sunuldu

banner87
Dede'ye elektro şok verilmedi
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, Ocak 2018’de Kali Land Bölgesi’ndeki apartman dairesinden kaçırılıp Çanakkale Göledi’nde ciddi şekilde dövülerek öldürülen Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede cinayetinin ilk tahkikat duruşmasının sonuna gelindi.

Aylardır Türkiye’den gelmesi beklenen cinayeti aydınlatacak 4 rapordan 2’si geldi ve dün mahkemeye emare olarak sunuldu.

Raporlardan birine göre, Dede’ye ölümünden önce elektro şok verilmedi.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nin Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzurunda gerçekleşen dünkü ilk tahkikat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, olayı soruşturan meselenin tahkikat subayı Müfettiş Erkan Yahat’ı kaldığı yerden devam etmesi için yeminli şahadete çağırdı.

Mahkemenin dünkü celsesinde, Müfettiş Erkan Yahat, otopsisi sırasında maktulden alınan 3 adet cilt doku örnekleri üzerinde inceleme yapan Türkiye Adli Tıp Kurumu’nda görevli Uzman Doktor Tekzin İşgörücü’nün hazırladığı raporu emare olarak sundu.

Erkan Yahat, raporda yaptığı incelemede, maktulde, elektrik ısı etkisiyle uyumlu bulguya rastlanmadığını tespit ettiğini açıkladı.

Bu sonuca göre, sanıklardan Nidai Şanlı’nın maktule elektro şok uyguladığı iddiası da ortadan kalktı.

CD’ler oynatılamadı

Tanık müfettiş Erkan Yahat, Türkiye’den beklenen 2 raporun ellerine ulaşmadığını mahkemeye aktardı.

Raporlardan birinin, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan beklenen ve maktulün, sanıkların ve olaya tanıklık olan B.Ç. ile Aydan Kızıltaş’ın kanında uyuşturucu ve alkol olup olmadığının araştırılmasıyla ilgili olduğunu beyan eden Erkan Yahat, diğer raporun ise, otopsi sırasında maktulden alınan idrar örneği ile mide muhteviyatının incelenmesiyle ilgili olduğunu aktardı.

banner134
Erkan Yahat, Türkiye Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın, sanıkların ve tanıklara ait telefonların incelenmesi sonucu hazırlanan raporları ve bu raporların içerikleriyle ilgili DVD’leri mahkemeye sundu.

Ancak, ne yazık ki, DVD’ler ülkede oynatıcısı bulunmayan Blu-Ray sistemiyle çalıştığı için, içeriği mahkemeye gösterilemedi.

İçeriğiyle ilgili sözlü beyan yapılan DVD’lerin, sanıkların yargılanacağı ağır ceza mahkemesinde oynatılacağı belirtildi.

Emare sayısı 206 oldu

Dünkü celsede, sanık Onur Körkurt dışındaki tüm sanıklar ve olayın tanıklarının telefonları, sim kartları ve telefonların ve kartların içerisindeki verilerin aktarıldığı DVD’ler mahkemeye tek tek emare sunuldu.

Böylece mahkemeye sunulan emare sayısı 206 oldu.

Davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, davasını kapattığını belirterek, ilk tahkikat duruşması maksatları bakımından mahkemeye sunacaklarının, sunduklarından ibaret olduğunu beyan etti.

Sanıkları savunan avukatlar, savunma haklarının saklı kalması koşuluyla sunulan emarelere itiraz etmedi ancak tanık müfettişe birkaç soruları olduğunu beyan etti.

Yargıç, mesai bitimi nedeniyle, davayı, kaldığı yerden dinlemek ve avukatların müfettişi istintak etmesine olanak sağlaması için, 7 Mayıs 2019’a tehir etti.

Kimse suçunu kabul etmiyor

Olay sonrası bir vatandaşın ihbarıyla, yapılan titiz soruşturma ve araştırma sonucu polis tarafından tek tek yakalanan Nidai Şanlı (28), Zekeriya Kurucu (22), Ozan Körkurt (18), Onur Körkurt (21) ve Simge Dağdur (18) avukatları aracılığıyla aleyhlerindeki suçlamaları reddediyor.

“Adam öldürme”, “Ciddi darp” ve “Zorla insan kaçırma” gibi ciddi ve vahim suçlarından itham edilen gençlerin davalarının, bir sonraki celse, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilmesini bekliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75