Devlet sorumluluğunu yerine getirmeli

banner37

Erdal Erçin’in ölümüyle sonuçlanan trafik kazasıyla ilgili yargılanan İsmail Şah’ı 6 ay hapse mahkum eden mahkeme, artan ölümlü kazaların önüne sadece cezalarla geçilemeyeceğini vurguladı:

Devlet sorumluluğunu yerine getirmeli
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Erdal Erçin’in ölümüyle sonuçlanan trafik kazasıyla ilgili yargılanan İsmail Şah’ı 6 ay hapse mahkum eden mahkeme, artan ölümlü kazaların önüne sadece cezalarla geçilemeyeceğini vurguladı:

Gazimağusa’da, 2017’de, Koruk Market önünde, aracıyla, alkollü ve dikkatsizce yolun sağından soluna yaya olarak geçmeye çalışan Erdal Erçin’e çarparak ölümüne sebebiyet veren İsmail Şah, yargılanarak, suçtaki rolüne göre cezalandırıldı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler, aracıyla, yasal hız limiti altında seyir halindeyken, bir anlık tedbirsizliği ve dikkatsizliği sonucu kaza yaparak Erdal Erçin’in ölümüne sebep olan İsmail Şah’ı suçlu bulup 6 ay hapse mahkum etti.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, müteveffa Erdal Erçin’in, yayalar için karşıya geçişle ilgili imkan olmayan çift şeritli anayolda, alkol tesiri altındayken yolu karşıdan karşıya geçmesini ciddi bir ihmal olarak değerlendirdi.

Kaza oluşumunda müteveffanın büyük katkısına vurgu yapan Çiğdem Güzeler, “Kaza günü, kaza mahallinde sokak lambaları yanmıyordu. Ne yazık ki bugün de yanmıyor. Devlet sorumluluğunu yerine getirmeli” dedi ve günden güne artan ölümlü kazaların yalnızca caydırıcı cezalarla önüne geçilemeyeceğine vurgu yaptı.

banner134
Çiğdem Güzeler, ağır ihmal teşkil edecek ihmal derecesine varmayan tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu, 29 Temmuz 2017’de, saat 21.00 sıralarında, Gazimağusa’da, İsmet İnönü Bulvarı üzerinde, Koruk Market yakınında meydana gelen kazanın olgularını mahkemeye aktardı.

Güzeler, yasal hız limitinde seyreden sanığın, yönetimindeki FL 128 plakalı salon araç ile Gazimağusa istikametinden, İskele istikametine doğru seyrettiği sırada, Koruk Market önlerine geldiği zaman, o esnada yolun sağından soluna doğru 58 miligram alkol tesiri altındayken yaya olarak geçmeye çalışan Erdal Erçin’e, aracının sağ ön kısmıyla çarptığını anımsattı.

Olgulara göre, sanığın, aracının direksiyonunu sola kırmış olmasına rağmen kazayı önleyemediğine vurgu yapan kıdemli yargıç, pişman sanığa verilecek en uygun cezanın kısa süreli hapis cezası olduğuna dikkat çekti.

Çiğdem Güzeler, kaza mahallinden ayrılmayıp, ambulans çağıran, cenaze işlemler için müteveffanın ailesine destek veren sabıkasız sanığı, işlediği suçun olgularına göre hafif bir cezayla cezalandırdı.

Güzeler ayrıca, kaza tarihinden bu yana psikolojik tedavi gören ve müteveffanın varislerine sigorta tarafından 276 bin 65 TL ödendiğini de dile getirdi ve sanığı 6 ay hapse mahkum ettiğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75