Dikmen ve Boncuk tutuklu yargılanacak

banner37

Tasarrufunda 148 gram uyuşturucu bulunan Mehmet Dikmen ile yakalanmadan öne 100 gram uyuşturucu verdiğini iddia ettiği Hasan Boncuk ve Şengül Akburç, teminat duruşmasına çıkarıldı

Dikmen ve Boncuk tutuklu yargılanacak
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

   Narkotiğin ard arda düzenlediği iki operasyonda tasarruflarında toplam 300 gram uyuşturucu madde bulunan zanlılar Mehmet Dikmen ve Hasan Boncuk, yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, Şengül Akburç, teminatla serbest bırakıldı. 

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında Polis Genel Müdürlüğüne bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesinde görev yapan Polis Memuru Serkan Sakallı, yeminli şahadet vererek olguları aktardı.

   Sakallı, zanlılar Mehmet Dikmen, Hasan Boncuk ve Şengül Akburç’un “Kanunsuz uyuşturucu madde alma ve verme” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

   Sakallı, Lefkoşa’da, Çağlayan bölgesinde Şehit Albay Karaoğlanoğlu Caddesi üzerinde 21 Ağustos 2020 tarihinde ve saat 17.00 raddelerinde zanlı Mehmet Dikmen’in şüpheli tavırlar sergilemesi üzerine üstünün arandığını kaydederek, yapılan arama sonucunda zanlının üzerinde ve taşıdığı Gratis yazan renkli alışveriş çantasının içerisinde pembe naylona sarılmış 148 gram 480 miligram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddenin bulunarak emare alındığını dile getirdi.

   Sakallı, zanlının gönüllü ifadesinde yakalanmadan yarım saat önce zanlılar Hasan Boncuk ve Şengül Akburç’a 100 gram ağırlığında uyuşturucu olduğuna inanılan madde verdiğini itiraf ettiğine işaret ederek, söz konusu zanlıların Gazimağusa polis ekipleri tarafından tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandığına vurgu yaptı.

   Zanlıların ikametgahlarının arandığını dile getiren Sakallı, zanlı Hasan Boncuk’un evinde herhangi bir bulguya rastlanmadığına dikkat çekerken, zanlı Şengül Akburç’un evinde ise 225 miligram ağırlığında uyuşturucu maddenin bulunduğunu kaydetti.

   Sakallı, zanlılar Mehmet Dikmen ve Hasan Boncuk’un uyuşturucu madde, alma, verme ve tasarrufu suçlarından iki teminatları olduğunu belirtti.

   Zanlı Mehmet Dikmen’in suçlamaları kabul ettiğini, zanlı Hasan Boncuk’un 100 gram uyuşturucum maddeyi alma ve tasarrufu suçuna sessiz kaldığını, zanlı Şengül Akburç’un ise davasını kabul etmediğini belirtti.

   Sakallı, zanlı Dikmen ve Boncuk’un tutuklu, herhangi bir sabıkası olmayan Şengül Akburç’un tutuksuz yargılanmasını talep etti.

   Yargıç Temay Sağer, zanlı Mehmet Dikmen ve zanlı Hasan Boncuk’un iki ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

   Sağer, zanlı Şengül Akburç’un ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 5 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 100 bin TL değerinde kefil kefaleti imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 09:15
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75