Din görevlisi kilise mallarını satacaktı!

banner37

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği başarılı operasyonda, aralarında “din görevlisinin de” olduğu dört kişi, kilise mallarını satmak üzereyken yakalandı

banner87
Din görevlisi kilise mallarını satacaktı!
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

 

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği başarılı operasyonda, aralarında “din görevlisinin de” olduğu dört kişi, kilise mallarını satmak üzereyken yakalandı.

   “Etnografik nitelikte olan eski eser kilise mallarını kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurma” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar din görevlisi Erhan Bayandursun, Mehmet Salih Aydın, Hakan Bayandursun ve Burhan Bayandursun dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Fırat Kızıltunçlar, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Alpaslan Yavuz’u dinletti. 

 

“Suçüstü yakalandılar”

 

   Mahkemede yeminli şahadet veren Yavuz, zanlıların 5 Mayıs’ta saat 23.30’da Lefkoşa’da Okullar Yolu üzerinde bulunan park alanı içerisinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda ES 245 plakalı van araç içerisinde satışa arz edilmiş şekilde etnografik nitelikteki eski eser olan iki adet 58 cm çapında ve 63 cm yüksekliğindeki tunçtan mamul kilise çanlarını, bir adet 207 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 192 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, iki adet 190 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 152 cm boyunda bakırdan mamul şamdan ve bir adet 133 cm boyunda bakırdan mamul şamdanları kanunsuz olarak tasarruflarında bulunduğuna dikkat çekti.

 

“Van araç ve eski eserler emare alındı”

  

   Polis memuru Alpaslan Yavuz, ES 245 plakalı van araç içerisindeki eski eser nitelikteki tüm malzemelerin emare olarak alınıp, zanlıların suçüstü hali gereğince tutuklandıklarına vurgu yaptı. 

   Yavuz, tahkikatın yeni başladığını ve zanlıların gönüllü ifade verdiklerini ancak gönüllü ifadelerinin teyit tekzibinin yapılacağına değindi.

   Zanlıların kilise mallarını nereden aldıklarının araştırılması gerektiğine vurgu yapan Yavuz, bu bağlamda zanlıların üç gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.

   Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 08:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75