Dinini değişti diye İran'dan sahte pasaportla kaçtı, KKTC'de tutuklandı

banner37

İran’da Müslümanlıktan çıkıp, Hıristiyanlığa geçmesi nedeniyle 16 yıl hapis cezasına çarptırılan S.E.R, bu cezadan kurtulmak için ülkesinden kaçmayı başardı ancak bu kez de ülkemizde yakalandı

Dinini değişti diye İran'dan sahte pasaportla kaçtı, KKTC'de tutuklandı
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

İran’da, Müslümanlıktan çıkıp, Hıristiyanlık dinini benimsediği için yargılanıp 16 yıl hapis cezasına çarptırılan İranlı S.E.R, bu cezadan kaçmak için düzenlediği sahte İran ve Fransa pasaportlarını KKTC’de tedavüle sürmesi nedeniyle Gazimağusa’da tutuklandı.

Mahkeme huzuruna çıkarılan zanlı aleyhine soruşturma maksatlı 3 günlük tutukluluk emri alındı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak, Gazimağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görevli Polis Memuru Mahir Türe’yi tanık olarak dinletti.

Tanık polis Mahir Türe, zanlının, Mağusa’da meydana gelen sahtelenmiş resmi belgeyi tedavüle sürme, başkasının kimliğine bürünme ve sahtekarlıkla kayıt temin etme suçlarına methaldar olduğunu söyledi.

banner134
Polis memuru, zanlının, 12 Aralık 2016 tarihinde, saat 18.00’de, Beyarmudu Sınır Kapısı’nda, yurt dışından temin ettiği başka birinin adına düzenlenmiş Fransız pasaportu ile Güney Kıbrıs'tan gelip Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’nda görevli muhaceret memuruna konu pasaportu verip başkasının kimliğine bürünerek muhaceret işlemlerini yapmak istediği sırada tespit edildiğini kaydetti.

Yapılan soruşturmada, zanlının, 7 Aralık 2016 tarihinde, daha önceden başkasının adına sahtelenmiş olan İran pasaportunu Türkiye’den gelip Girne Limanı’nda görevli muhaceret memuruna verip sahte resmi belgeyi tedavüle sürdüğünü belirten tahkikat memuru, zanlının, bu İran pasaportu ile KKTC’ye giriş yaptığını, 12 Aralık 2016 tarihinde ise aynı pasaportla Akyar Kara Giriş Kapısı’nda işlem yaparak Güney Kıbrıs'a geçtiğinin tespit edildiğini bildirdi.

Mahir Türe, zanlının tasarrufunda bulunan ve sahtelenmiş olduğu düşünülen İran ve kendisine ait olmayan Fransız pasaportunun emare alındığını söyledi.

Zanlının, önceki gün, derdest emriyle tutuklandığını ifade eden Türe, verdiği gönüllü ifadesinde, ülkesinde İslam dininden Hıristiyanlık dinine geçtiği için yargılandığını ve 16 yıl hapislik cezası aldığından dolayı bu suçları işlediğini itiraf ettiğini kaydetti.

Polis memuru, zanlı aleyhine yürütülen polis soruşturmasının yeni başladığının, zanlının Girne’de kaldığı evde arama yapmaları gerektiğini ve pasaportların sahte oldukları ile ilgili uzmandan rapor temin etmeleri gerektiğini bildirdi.

Tanık polis, mahkemeden, soruşturmalarını salimen yürütebilmeleri adına zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Hazal Hacımulla, zanlının, 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını emretti.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75