DNA örneğini sonunda verdi

banner37

Hacer Ulaş’ın katil zanlısı olarak tutuklanan, ancak suçlamaları kabul etmeyen eşi Hüseyin Havalar’ın tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı

DNA örneğini sonunda verdi

Emine UYSAL ÇALUDA

   Alayköy’de 31 Mart’ta 18 yaşındaki kızı tarafından evlerinin salonundaki kanepede ölü olarak bulunan ve otopsisinde “ağız-burun kapama ve elle boğma” sonucu öldürüldüğü belirlenen 47 yaşındaki Hacer Ulaş’ın tutuklanan eşi Hüseyin Havalar’ın tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı.

   20 gündür poliste tutuklu bulunan ve ilk etapta DNA analizi için kan örneği vermeyi reddeden Hüseyin Havalar’ın DNA analizi için kan örneği verdiği belirtildi.

   Hacer Ulaş’ın ölü olarak bulunmasının hemen ardından şüpheli görülerek tutuklanan ayrılma aşamasında olduğu eşi Hüseyin Havalar, dün yeniden ‘planlı cinayet’ suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Hüseyin Göğmen’i dinletti.

“Kanepe üzerinde sırt üstü yatır halde bulundu”

   Mahkemede meseleyle ilgili olarak şahadet veren Göğmen, 31.03.2019 tarihinde, saat 13.20’de Hacer Ulaş’ın Alayköy’de kalmakta olduğu ikametgah içerisinde, salondaki kanepe üzerinde sırt üstü yatır halde ölü olarak bulunduğunu yineledi.

   Müfettiş Muavini Hüseyin Göğmen, Ulaş’ın ölümünden hemen sonra başlatılan soruşturma kapsamında şüphe görüldüğüne ve ayrılma aşamasında olduğu zanlı Hüseyin Havalar’ın tutuklandığına dikkat çekti.

 “Ağız-burun kapama ve elle boğma sonucu öldü”

   Müfettiş Muavini Hüseyin Göğmen, Hacer Ulaş’ın 1 Nisan’da Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsi sonucu ölüm sebebinin “ağız-burun kapama ve elle boğma” olduğunun tespit edildiğini anımsattı.

   Hüseyin Göğmen, Hacer Ulaş’ın yakınlarından alınan ifadelere göre zanlı Hüseyin Havalar’ın, eşi Hacer Ulaş’ı öldürmekle tehdit ettiğinin belirlendiğini kaydetti.

“Sadece açık ifade verdi”

Zanlının olay günü açık ifade verdiğini ancak gönüllü ifade vermediğini kaydeden Göğmen, zanlının tutuklanmadan önce verdiği ifadenin teyit ile tekzibinin devam ettiğine dikkat çekti.

   Göğmen, zanlının ilk üç günlük tutukluluk süresince 14 kişiden ifade alındığını, 4 Nisan’da aleyhine alınan 8 günlük sürede ise 29 kişiden daha ifade temin edildiğini anlattı.

“Olay günü giydiği eşofman emare alındı”

   Müfettiş Muavini Hüseyin Göğmen, zanlının huzurunda konu evde yapılan aramada olay günü giydiği eşofman altının emare alındığını anımsattı.

   Göğmen, 4 Nisan’da zanlının mahkeme emriyle devlet hastanesine götürüldüğünü ve DNA örneği için kan vermeyi reddettiğini belirtti.

   Zanlının aleyhine 12 Nisan’da 7 günlük tutukluluk emri alındığını söyleyen Göğmen, bu sürede 20 kişiden daha ifade alındığını kaydetti.

   Bugüne kadar 70’e yakın ifade alındığına vurgu yapan Göğmen, zanlının 15 Nisan’da DNA analizi için örnek verdiğini belirtti.

   Zanlının serbest kalması halinde alınacak ifadelere etki edebileceğini söyleyen Göğmen, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 7 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Avukat: Tahkikat lehimize sonuçlanacak

   Zanlı Hüseyin Havalar’ın avukatı Kerim Altanhan, tutukluluk talebine itiraz etmedi ve tahkikatın müvekkilinin lehine sonuçlanacağını ileri sürdü.

   Yargıç Gülay Süleymanoğlu, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 7 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER