DNA örnekleri 6 ay sonra yakalattı

banner37

Lapta’da geçtiğimiz mart ayında 72 yaşındaki İngiliz kadına cinsel tecavüzde bulunduğunu itiraf eden Ergün Karadağ yargılanmayı beklerken, Türkiye’den gelen DNA raporları suçlunun İsmet Şahin olduğunu ortaya çıkardı

DNA örnekleri 6 ay sonra yakalattı
banner90
banner8

İKİSİ DE SUÇU KABUL EDİYOR… Olay sonrasında müşteki kadının tanıtma merasiminde tanıyıp “O yaptı” dediği Ergün Karadağ’ın polise “Evet, ben yaptım” diye verdiği gönüllü ifadesiyle oluşturulan dava dosyası Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmeyi beklerken, olay sonrası alınarak Türkiye’ye gönderilen DNA örneklerinin sonuçları geçtiğimiz günlerde ülkeye ulaştı ve raporlar tecavüzü eski sabıkalılardan İsmet Şahin’in işlediğini ortaya koydu. Tutuklanan İsmet Şahin de, suçu kendisinin işlediğini kabul etti.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Lapta’da 3 Mart 2019 tarihinde, 72 yaşındaki İngiliz kadına cinsel tecavüzde bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan Ergün Karadağ’ın, Türkiye’den 6 ay sonra gelen DNA raporuyla suçsuz olduğu ortaya çıktı.

Polis, geçtiğimiz mart ayında olay yerinden alınan sperm örneklerinin zanlı İsmet Şahin’e ait olduğunun tespit edilmesi üzerine önceki gün İsmet Şahin’i tutukladı.

Aleyhine “Cinsel Tecavüz”, “Soygun” ve “Mülke Tecavüz” suçlamaları getirilen İsmet Şahin’in daha önce de benzeri suçlardan sabıkasının olduğu belirlendi.

Hatırlanacağı üzere İsmet Şahin, Esentepe’de 5 Ekim 2012 tarihinde meydana gelen silahlı soygun olayından

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak 9 yıl hapse mahkûm edilmiş ve geçtiğimiz yıl şartlı tahliyeyle serbest bırakılmıştı.

“Cinsel Tecavüz”, “Soygun” ve “Mülke Tecavüz” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı İsmet Şahin, dün Girne’de mahkemeye çıkarılarak aleyhinde bir günlük tutukluluk emri temin edildi.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı adında Savcı Yardımcısı Senem Palabıyık, Lapta Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Ali Arslan’ı tanık olarak dinletti.

“Tecavüz etti, parasını çaldı”

Mahkemede yeminli şahadet veren Arslan, 3 Mart 2019 tarihinde, saat 19.00 sıralarında Lapta’da 72 yaşındaki müşteki kadının ikametgahına giren faili meçhul bir erkek şahsın, kadının elini ve ayağını bağladıktan sonra müştekiyi yatağa götürüp zorla oral seks yaptırarak cinsel tecavüzde bulunduğunu söyledi.

banner134
Arslan, söz konusu kişinin cinsel tecavüz suçunu işledikten sonra müştekinin yüzüne tokat atıp, cüzdan içerisinde bulunan 300 TL nakit para ile Lloyd Bank’a ait bankamatik kartını ve şifresinin alarak müştekinin evinden ayrıldığını kaydetti.

Polis memuru Arslan, müştekinin şikayeti üzerine 4 Mart 2019 tarihinde meseleyle ilgili olarak şüpheli görülen zanlı Ergün Karadağ’ın derdest emri gereği tutuklandığını ve aynı gün Lapta Polis Karakolu’nda 8 kişilik bir tanıtma merasiminin yapıldığını dile getirdi.

“DNA raporları gerçeği ortaya çıkardı”

Müştekinin “kilolu, sakallı ve kel” tarifi üzerine zanlı Ergün Karadağ’ı işaret ettiğini belirten Arslan, daha sonra zanlı Karadağ’ın gönüllü ifade vererek suçunu itiraf ettiğini söyledi.

Arslan, olay yerinden alından sperm örnekleri, kıyafetler ve olayda kullanılan eldivenlerin zapt edildiğini belirterek, tüm emarelerin Türkiye Cumhuriyeti Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderildiğini kaydetti.

Polis memuru Ali Arslan, 3 Eylül 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Kriminal Polis Laboratuvarı’ndan gelen DNA raporunda, olay yerinden alınan sperm örneklerinin zanlı İsmet Şahin’e ait olduğunun tespit edildiğini aktardı.

Zanlı İsmet Şahin’in 4 Eylül tarihinde mahkemeden alından derdest emri gereği tutuklandığını belirten Arslan, zanlının gönüllü ifade vererek işlemiş olduğu suçu itiraf ettiğini söyledi.

Arslan, meselenin henüz yeni başladığını ve alınması gereken birçok ifadenin olduğunu belirterek, zanlının 1 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasını talep etti.

“Gönüllü ifadeler gözden geçirilecek”

Savcı Yardımcısı Senem Palabıyık, zanlı Ergün Karadağ’ın Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davasının olduğunu, ancak DNA raporunda işlenen suçu kendisinin yapmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Zanlılar Ergün Karadağ ile İsmet Şahin’in polise verdiği gönüllü ifadelerde, her iki zanlının da bu suçu kabul ettiğini belirten Palabıyık, bu safhada her iki gönüllü ifadenin de gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Palabıyık, zanlı İsmet Şahin’in 1 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasını talep etti.

Yargıç Meltem Dündar ise soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının 1 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75