‘Doktorum’ diyor, ama kanıtlayamıyor

banner37

Lefkoşa’da doktor diploması olmadan kendisini ‘psikiyatrist’ ve ‘hipnoterapist’ olarak tanıtıp para karşılığı hasta görmekten tutuklanan sakin Cengiz Salih Soykök’ün tutukluluk süresi uzatıldı

banner87
‘Doktorum’ diyor, ama kanıtlayamıyor
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

   Eğitim Bakanlığı kayıtlarına göre “ilkokul” mezunu olan ve sahte doktorluktan tutuklanan Lefkoşa’da sakin Cengiz Salih Soykök’ün, Türkiye’de eğitim gördüğünü söylediği tarihlerde KKTC’de olduğu belirlendi.

   Cengiz Salih Soykök, doktor diploması olmadığı halde, çeşitli kafelerde, kendisini ‘psikiyatrist’ ve ‘hipnoterapist’ olarak tanıtarak, 250 TL karşılığında hasta kabul edip işlem yaptığı tespit edildi.

   “Kıbrıs Türk Tabipler Yasası’na Aykırı Hareket” suçundan tutuklanan zanlı Cengiz Salih Soykök, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına savcı İlhan Damdelen, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Mustafa Sensev’i tanık olarak dinletti.   

   Mahkemede yeminli şahadet veren Sensev, zanlı Cengiz Salih Soykök’ün, 2019 Ağustos ve Eylül tarihleri arasında, Lefkoşa’da, çeşitli kafelerde, doktor diploması olmadığı halde, kendisini psikiyatrist ve hipnoterapist olarak tanıtıp, 250 TL karşılığında hasta kabul ederek, işlem yaptığının belirlendiğine dikkat çekti.

   Polis memuru Mustafa Sensev, zanlının herhangi bir doktor diplomasının bulunmadığına ve Tabipler Birliği Odası’na üye olmadığına vurgu yaptı. Şikayetin, 13 Eylül’de yapıldığını, zanlının ise 16 Eylül’de tutuklandığını belirten Sensev, hem KKTC hem de TC’de eğitim durumuyla ilgili soruşturma yapıldığını kaydetti.

   Sensev, zanlının Türkiye’de eğitim gördüğünü söylediği yıllarda KKTC’de olduğunun belirlendiğini mahkemeye aktardı.

   Tahkikatın çok yönlü devam ettiğine işaret eden Sensev, zanlının 7 gün tutuklu kalmasını talep etti.

   Yargıç Temay Sağer, zanlının konu suçla bağlantısı olabileceğine vurgu yapıp, 7 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75