Dokunulmazlığın kaldırılması, Anayasa’ya aykırı değil

banner37

Anayasa Mahkemesi, UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması konusunda DP’nin yaptığı başvurunun kararını dün açıkladı:

Dokunulmazlığın kaldırılması, Anayasa’ya aykırı değil
banner90
banner8

ADAYA DÖNERSE YARGILANACAK… Anayasa Mahkemesi’nin, DP’nin yaptığı başvuruyu dünkü kararıyla reddetmesinin ardından eski başbakanlardan UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün tutuklu yargılanmasının da yolu açıldı. 26 Eylül’den beri yurt dışında bulunan Özgürgün’ün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde açılan üçüncü yolsuzluk davası, geçtiğimiz günlerde 23 Mart’a tehir edilmişti.

Ahmet UÇAR

banner134
Demokrat Parti’nin (DP), Cumhuriyet Meclisi’nce, eski başbakanlardan Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması kararının Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesi ile yapmış olduğu başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.

Anayasa Mahkemesi’nin, DP’nin yaptığı başvuruyu dünkü kararıyla reddetmesinin ardından eski başbakanlardan UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün tutuklu yargılanmasının da yolu açıldı.

Ahmet Kalkan’ın başkanlığında, Tanju Öncül, Mehmet Türker, Gülden Çiftcioğlu ve Bertan Özerdağ’dan oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti, DP’nin başvurusuyla ilgili süresiz ertelediği kararını dün yaptığı oturumla açıkladı.

Dünkü karar oturumunda KKTC Başsavcılığı adına Başsavcı Yardımcı Muavini İlter Koyuncuoğlu, DP ile Hüseyin Özgürgün adına ise Avukatlar Serhan Çınar ve Şefik Aşçıoğulları hazır bulundu.

Başvuruyla ilgili kararı Anayasa Mahkemesi heyetine başkanlık eden Yüksek Mahkeme Yargıcı Ahmet Kalkan açıkladı ve DP’nin yaptığı başvuruyu reddettiklerini belirtti.

Tutuklu yargılanabilecek

Anayasa Mahkemesi’nin, “Cumhuriyet Meclisi’nin, eski başbakanlardan UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması yönünde verdiği tavsiye kararının Anayasa’ya aykırı olduğu” iddiasıyla DP’nin yaptığı başvuruyu dün reddetmesinin ardından Hüseyin Özgürgün’ün tutuklu yargılanmasının da önü açılmış oldu.

Özgürgün’ün aleyhine Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde açılan ve defalarca tehir edilen ‘üçüncü yolsuzluk davası’ geçtiğimiz hafta bir kez daha ertelenmiş ve 23 Mart 2020’ye tarihlendirilmişti.

Özgürgün’ün başbakanlık yaptığı dönemde Türkiye İş Bankası hesabına 2015-2017 tarihleri arasında 2 milyon 773 bin 800 TL, 252 bin 525 dolar, 325 bin 800 sterlin ve 242 bin Euro yatırmasıyla ilgili aleyhine “Haksız mal edinme” ve “Mal bildiriminde usulsüzlük” olmak üzere üç ayrı ceza davası getirilmişti.

Özgürgün, aleyhinde dokunulmazlığının kaldırılması için tavsiye kararı verilen 26 Eylül 2019 tarihinde eşi İnci Pars ile birlikte Ercan Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yapmış ve o günden beri de ülkeye geri dönmediği için de dava tebliğ edilememişti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75