‘Dokunulmazlık’ davası 30 Ocak’ta

banner37

DP’nin, eski başbakanlardan UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması kararını Anayasa’ya aykırı bularak yargıya taşıdığı ve dün Özgürgün’ün gıyabında başlayan davada taraflar emarelerin kayıtlarını yaptırdı

‘Dokunulmazlık’ davası 30 Ocak’ta
banner90
banner99

İhtilafsız olgu ve belgeler de kaydedildi… Anayasa Mahkemesi’nde görüşülen davanın dünkü celsesinde KKTC Başsavcılığı ile Özgürgün’ün avukatları Serhan Çınar ile Şefik Aşçıoğulları davada kullanacakları emarelerin kayıtları ile taraflar arasındaki olgu ve belgelerin kayıtlarını yaptırdı. Mahkeme, duruşmalara başlamak için davayı 30 Ocak’ta tarihlendirdi.

Emine UYSAL ÇALUDA

Demokrat Parti’nin (DP), Cumhuriyet Meclisi’nce, eski başbakanlardan Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması kararını Anayasa’ya aykırı bularak açtığı dava dün Özgürgün’ün gıyabında görüşülmeye başlandı.

Anayasa Mahkemesi’nin dünkü gündeminde olan davada KKTC Başsavcılığı ve DP ile Hüseyin Özgürgün adına avukatlar Serhan Çınar ile Şefik Aşçıoğulları hazır bulundu.

Davayla ilgili kayıtları alan Anayasa Mahkemesi, duruşmaya başlanılmak üzere 30 Ocak tarihine gün verdi.

Yolsuzluk davaları ise

17 Şubat’a ertelenmişti

Eski başbakan, UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün’le ilgili “3’üncü yolsuzluk” davası 17 Şubat’a tayinli ancak Özgürgün, dokunulmazlığının kaldırılması için tavsiye kararı verildiği günden beri yurtdışında.

26 Eylül 2019 tarihinde eşi İnci Pars’la Ercan Havalimanı’ndan çıkış yapan Hüseyin Özgürgün’e dava tebliğ edilemedi.

Özgürgün’ün başbakanlık yaptığı dönemde Türkiye İş Bankası hesabına 2015-2017 tarihleri arasında 2 milyon 773 bin 800 TL, 252 bin 525 dolar, 325 bin 800 sterlin ve 242 bin Euro yatırmasıyla ilgili aleyhine “Haksız mal edinme” ve “Mal bildiriminde usulsüzlük” olmak üzere üç ayrı ceza davası getirilmişti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75