banner6

Dolandırıcılıktan yargılanacak

banner37

Lefkoşa ve İskele bölgelerinde farklı tarihlerde 5 kişiyi kandırarak toplam 22 bin 997 TL paralarını almakla suçlanan E.B.K.’nin aleyhindeki soruşturma tamamlandı ve teminata bağlanarak serbest bırakıldı

Dolandırıcılıktan yargılanacak
banner151

Ayşe BULUT

Lefkoşa ve İskele bölgelerinde, çalışma izni çıkaracağı, vatandaşlık işlemlerini yapacağı, ihtiyat sandığı ve sigorta yatırımlarını yapacağı gibi vaatlerle farklı tarihlerde 5 kişiyi kandırarak toplam 22 bin 997 TL paralarını almakla suçlanan E.B.K. isimli zanlı, aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Polis mahkemeye, zanlının benzer suçtan daha önce de yargılanıp, hapis cezası aldığını bildirdi.

E.B.K.’nin Eylül 2021 ayı içerisinde Lefkoşa’da, dolandırmak kastı ile çalışma izni işlemlerini yapacağı gerekçesi ile Lefkoşa’da sakin Azeri İrsen’den 9 bin 67 TL, Türkeş Barkut’tan ise 2 bin 855 TL nakit para alarak herhangi bir işlem yaptırmayıp, toplam 11 bin 922 TL konu parayı sahtekarlıkla temin ettiği belirlenmişti.

“Sahtekarlıkla para temini” suçlamasıyla tutuklanan zanlı, dün İskele Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

İskele’de Yargıç Nil Çeliker’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ayşe Kaymak, tanık olarak Adli Şube’de görev yapan polis memuru Ercan Kunduracı’yı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kunduracı, zanlı E.B.K.’nin Ekim-Kasım 2021 tarihleri içerisinde İskele’de dolandırmak kasti ile çalışma izni, sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarını yapacağını beyan ederek Fahri Bilgehan’dan  toplamda bin 775 TL, Medine Bozyol’dan 3 bin 200 TL ve Mehmet Emin Bozyol’dan 6 bin 100 TL parayı alıp ilgili dairelere konu parayı yatırmayıp sahtekarlıkla temin ettiğini anlattı.

Kunduracı, zanlının benzer meselelerden Lefkoşa Polis Müdürlüğü tarafından 23.12.2021 tarihinde tutuklandığını ve İskele’de devam eden soruşturmanın tamamlandığını söyledi.

Zanlının KKTC vatandaşı olduğunu belirten Kunduracı, zanlının davaları görüşülünceye kadar uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.  

Yargıç Nil Çeliker, zanlının yurtdışına çıkışının yasaklanması, 5 bin TL nakdi teminat yatırması, 50 bin TL şahsi kefalet senedi imzalaması, KKTC vatandaşı iki kefilin 85’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve zanlının haftada iki gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Yargıç Çeliker kararına ayrıca, zanlının teminat şartlarını yerine getirmemesi halinde ise 3 ayı geçmemek kaydıyla hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesi koşulunu da ekledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110