Dolapta hintkeneviri yetiştiren gençler, 6 gün daha tutuklu kalacak

banner37

Gazimağusa’da kanunsuz uyuşturucu madde ziraatı, tasarrufu, alma ve verme suçlarından tutuklanan 2’si Kazakistan, 2’si de Libyalı olan yabancı uyruklu 4 gencin aleyhindeki polis soruşturması devam ediyor

Dolapta hintkeneviri yetiştiren gençler, 6 gün daha tutuklu kalacak
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis ekiplerinin uyuşturucu suçundan yakaladığı 2’si Kazakistan, 2’si Libyalı olan yabancı uyruklu 4 genç aleyhindeki soruşturma devam ediyor.

Kanunsuz uyuşturucu ziraatı, uyuşturucu madde alma-verme ve tasarruf suçlarından tutuklanan Kazakistanlı N.O. ve Y.R.U ile Libyalı A.I.H.E ve M.M.E.H. aleyhine mahkemeden, tahkikat maksatlı 6’şar gün tutukluluk emri temin edildi.

Zanlıların tasarrufunda ele geçirilen telefonda yapılan ilk incelemede, ziraatını yaptıkları uyuşturucunun fotoğraf ve videolarını tespit eden polis, zanlı A.I.H.E.’nin konu uyuşturucuyla çektiği öz çekimi bulduğunu mahkemeye aktardı.

“Daha çok iş var”

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için, polis memuru Gökhan Yıldırım’ı yeminli şehadete çağırdı.

Tanık polis Gökhan Yıldırım, zanlıların, Gazimağusa’da tespit edip tutukladığını belirterek, N.O.’ya ait yatak odasındaki elbise dolabında, ışık, ısı ve serinletici düzeneklerin bulunduğu gözde, yaklaşık 1 metre boyunda hintkeneviri türü olduğuna inanılan bitkiyi, çöp bidonu içerisinde hazır toprağa ekili vaziyette bulup emare zapt ettiğini anlattı.

Aynı dolabın sol gözünde ise düzeneklere ait boş kutu ile odanın zemininde hazır toprağa da el koyduğunu ifade eden tanık polis, zanlı Y.R.U.’nun yatak odasındaki bilgisayar masası çekmecesinde ve elbise dolabında da bulduklarını mahkemeye sıraladı.

Yıldırım, konu odada toplam 31 gram ağırlığında uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulduğunu ifade ederek, tutukladığı her iki zanlıdan yaptığı soruşturmada, konu maddeleri, Ocak ayı sonunda zanlı A.İ.H.E.’den 600 Euro karşılığında 42 gram olarak aldıklarının tespit ettiğini ifade etti.

Bunun üzerine, M.M.E.H.’ye ile birlikte kalan A.İ.H.E.’yi ikametgahlarında tespit edip, konu ikametgahta yaptığı aramada, mutfaktaki buzlukta, poşetler sarılı 9 adet extacy MDMA türü hap ve yatak odasındaki kuş kafesi arkasında kağıda sarılı 3 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeye el koyduğunu belirtti.

Zanlı N.O. ve Y.R.U.’nun gönüllü ifade verdiğini kaydeden tanık polis, maddeleri ve muhafazasında kullanılan poşet ve kağıt parçalarının incelenmek üzere gönderdiği laboratuardan henüz sonuç alamadığını, çıkacak sonucun tahkikatına yön vereceğini ifade etti.

Tanık polis, A.İ.E.’nin aracında tespit ettiği telefonda yaptığı ilk incelemede, N.O. ile Y.R.U.’nin evinde yetiştirilen bitkinin fotoğraf ve videolarını tespit ettiğini, telefonda, konu bitkiyle A.I.H.E.’nin öz çekim yaptığını gösteren fotoğrafların bulunduğunu dile getirdi.

Konu telefonun daha detaylı incelenmesi gerektiğini belirten tanık polis, mahkemeden serbest kalmaları halinde tahkikatına etki etme olasılığı bulunan zanlılar aleyhine ek süre talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, ciddi ve yaygın suçla ilgili tahkikatın devam ettiğine bulgu yaptıktan sonra, tahkikatın salimen neticelendirilebilmesi için zanlıların 6 gün daha poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75