Domates yetiştirdiklerini sanıyormuş!

banner37

İskele’de tavuk çiftliğinde oluşturulan hintkeneviri bahçesiyle ilgili soruşturma devam ederken, zanlılardan E.K.’nin suçunu kabul ettiği, S.K.’nin ise bitkilerin ne olduğunu bilmediğini iddia ettiği belirtildi

Domates yetiştirdiklerini sanıyormuş!
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

İskele’de 29 Ekim tarihinde bir tavuk çiftliğinde ele geçirilen 77 kök hintkeneviri bitkisi ile ilgili olarak tutuklu bulunan E.K ve S.K aleyhine 5’er günlük ek tutukluluk emri alındı.

Polis zanlı 1 E.K.’nin verdiği gönüllü ifadenin doğruluğunu ve zanlı 2 S.K.’nin söz konusu uyuşturucu olduğuna inanılan bitkilerle bağlantısı olup olmadığını araştırıyor.

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hüseyin Özdesoy’u tanık olarak dinletti.

Tanık polis Hüseyin Özdesoy, zanlıların 29 Ekim 2018 tarihinde İskele’de “Kanunsuz uyuşturucu madde hintkeneviri ziraatı ve tasarrufu” suçlarına methaldar olduklarını söyledi.

Polis memuru, İskele’de zanlı 1 E.K.’ye ait Anfora Bölgesi’ndeki tavuk çiftliği olarak kullanılan tesiste hintkeneviri yetiştirdiğine dair bilgi aldıklarını kaydetti.

Her iki zanlının huzurunda yapılan aramada 77 kök hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan bitkiler bulunduğunu anımsatan tahkikat memuru, bitkilerin sökülüp emare alındığını, zanlıların da tutuklandıklarını hatırlattı. 

Hüseyin Özdesoy, konu yerde söz konusu uyuşturucu olduğuna inanılan bitkileri yetiştirmede kullanıldığı düşünülen muhtelif aletler, saksı, ilaç, yansıtıcı, fan, hazır toprak ve ilaçlama pompasının bulunarak emare alındıklarını dile getirdi.

banner134
Zanlı 1 E.K.’nin gönüllü ifade verdiğini anlatan Özdesoy, zanlının gönüllü ifadesinde suçunu kabul ettiğini bildirdi.

Tanık polis, her iki zanlının da 30 Ekim 2018 tarihinde mahkeme huzuruna çıkarılarak aleyhlerine 3’er günlük tutukluluk emri alındığını söyledi.

Emare olarak aldıkları bitkileri analiz için Devlet Kimya Laboratuarı’na gönderdiklerini belirten polis memuru, zanlı 1 E.K.’nin uyuşturucu madde yetiştirmede kullandığı araç ve gereçleri Güney Kıbrıs’tan aldığı yönünde ifade verdiğini bildirdi.

Tahkikat memuru, E.K.’nin 2018 yılında birçok kez Güney Kıbrıs’a geçtiğini tespit ettiklerini dile getirdi.

E.K.’nin verdiği gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin henüz bitmediğini, alınması gereken ifadeler olduğunu ve incelenmesi gereken kamara görüntülerinin olduğunu işaret eden polis memuru, zanlıların serbest kalmaları halinde tahkikata etki edebileceklerini dile getirdi. Tanık polis, zanlıların soruşturma maksatlı 5’er gün daha poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

Savcı Ahmet Özlemler’in sorularını yanıtlayan polis memuru Hüseyin Özdesoy, şuana kadar 7 kişiden ifade aldıklarını, 7-8 ifade daha alacaklarını açıkladı.

Hüseyin Özdesoy; “zanlı 2 S.K.’nin yazılı bir ifadesi olmadı. S.K., ilk etapta konu yere ilk defa geldiğini söyledi. Yine S.K.’nin konu kümeste yetiştirilenlerin domates olduğunun kendisine söylendiğini beyan etti” dedi.

Zanlının bu beyanlarının teyidini yapacaklarını anlatan Özdesoy, her iki zanlının da telefon görüşmelerinde inceleme yapacaklarını açıkladı.

Zanlıların avukatları talep edilen süreye itiraz etmedi. Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlıların 5’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını emretti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75