Dördü kaçacak, üçü kaçıracaktı

banner37

Dörtyol polisi, Güney Kıbrıs’a yasa dışı yolla geçmek isteyen yabancı uyruklu 4 kişi ile bu kişilere yardımcı olan 3 kişiyi tutuklayıp mahkemeye çıkarttı

banner87
Dördü kaçacak, üçü kaçıracaktı
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Dörtyol polisi, Güney Kıbrıs’a yasa dışı yolla geçmek isteyen 3’ü Gine 1’i Kamerunlu yabancı uyruklu 4 kişi ile bu kişilere yardımcı olan 3 kişiyi tutuklayıp mahkemeye çıkarttı.

Meseleye bağlantısı olduğuna inandığı kişilerin arandığını ifade eden polis, zanlı 1 Halil Barutoğlu, zanlı 2 Mustafa Şenpınar, zanlı 3, 4, 5 ve 6 aleyhine 7’şer gün, Pakistanlı zanlı Muhammet İlyas’ın aleyhine ise 3 gün tutukluluk emri temin etti.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, meseleyle ilgili olguları aktarması için, Dörtyol Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Ramadan Deniz’i yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Ramadan Deniz, düzenlenen operasyon sonucu tespit edilen zanlıların, “Ağır bir suç işlemeye teşebbüs” ve “Ağır bir suç işlemek için gizli ittifak” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Ramadan Deniz, zanlı 1, 3, 4, 5 ve 6’nın 4 Aralık’ta, Beyarmudu’nda askeri yasak bölge olan SBA’nın sınır telleri bölgesinde şüpheli olarak tespit edildiklerini belirttikten sonra, yaptıklarını mahkemeye aktardı.

Deniz, zanlı 1’in ifadesine göre, her birini 200 dolar karşılığında zanlı 2’nin teşvikiyle, FY 237 plakalı araçla, yabancı uyruklu 4 zanlıyı Beyarmudu köyüne getirdiğini ve SBA bölgesinden yasa dışı yolla, Güney Kıbrıs’ a geçmelerine yardımcı olmaya çalıştığını itiraf ettiğini belirtti.

Zanlı 2’nin, 5 Aralık’ta Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandığını ve mahkemeden aleyhine 1 gün tutukluluk emri temin edildiğini ifade eden tanık polis, Kamerun uyruklu zanlı 4’ün de gönüllü ifade verdiğini söyledi.

Tanık polis, yabancı uyruklu zanlıların, amaçlarının güneye geçmek olduğunu itiraf ettikten sonra, kendilerine yardım edenlere 200 dolar ödeme yaptıklarını belirtti.

Zanlı 2’nin de polise gönüllü bir ifade verdiğine değinen tahkikat memuru, zanlı 7 Muhammed İlyas’ın teşvikiyle zanlı 3, 4, 5 ve 6’nın zanlı 1 tarafından alınıp Rum kesimine gönderilmeleri için Beyarmudu köyüne gitmelerine yardımcı olduğu yönünde itirafta bulunduğunu söyledi.

Verilen gönüllü ifadelerin teyit ve tekzibini tamamlayamadığını ifade eden tanık polis, meseleye bağlantısı olan aradığı şahıslar olduğunu kaydetti ve mahkemeden, tahkikatın selameti için süre istedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren kıdemli yargıç, zanlı 1, 2, 3, 4, 5 ve 6’nın 7’şer, zanlı 7’nin ise 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108