Dört tanık daha dinlendi

banner37

Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın sanık olduğu ‘Karikatür’ davasının duruşmasına dün de devam edildi

Dört tanık daha dinlendi

Emine UYSAL ÇALUDA

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve gazetenin köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın sanık olduğu ve kamuoyunda ‘Karikatür davası’ olarak da bilinen “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek amacıyla karikatür yayınlanmasıyla’ ilgili davanın duruşmasına dün de devam edildi.

Davanın dünkü celsesinde iddia makamı, tanık olarak karikatürist Utku Karsu, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ümit Hassan, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ ve UKÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim’i dinletti.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı, savunma makamı adına Avukatlar Tacan Reynar ve Mine Atlı hazır bulundu.

Karsu: Karikatürün de fotomontajın da mizahsal anlayışı var

Savcı Ergin Atıcı’nın sorularını yanıtlayan karikatürist Utku Karsu, Afrika Gazetesi’nde yayınlanan fotomontajın eleştiri içerdiğini söyledi.

Utku Karsu, karikatürün de fotomontajın da mizahsal anlayışı olduğunu kaydetti.

Karsu, kendi çizdiği bazı karikatürleri de anlattı. Karsu, avukat Tacan Reynar’ın sorularını da yanıtladı.

Hassan: Bu ağır bir harekettir

YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ümit Hassan, yayınlanan resimdeki TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir ülkeyi temsil ettiğini belirterek, üzerine çiş yapılmasının hakaret içerdiğini ve bu yayının ağır bir hakaret içerdiğini savundu.

Resmin alışılmış bir üslubun dışında olduğunu söyleyen Hassan, vahim bir şekilde hakaret içerdiğini ileri sürdü.

Bu kolajın Recep Tayyip Erdoğan’ın kişilik haklarını rencide etmediğini savunan avukat Tacan Reynar, Erdoğan’ın ayrıca davada şahsen şikayetçi olmadığını belirterek, siyasilerin eleştirilere karşı daha hoşgörülü olması gerektiğinin altını çizdi.

Avukat Tacan Reynar, tanığa, bu görselin yayınlanmasıyla Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında diplomatik ilişkilerde gerginlik olup olmadığını sordu. Hassan, bunu bilmesine imkan olmadığını belirtti.

Karadağ: Karikatür nefret uyandırıyor

Tanık olarak dinlenen UKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ, karikatürün nefret uyandırdığını, karikatürdeki siyasetçinin, muhatap olduğu çok geniş bir kitle olduğunu belirtip, resmin soğukluk ve nefret uyandıracağının açık olduğunu savundu.

Karikatürde eleştiri olmadığını ileri süren Karadağ, bir kişinin başına idrar yapılarak, eleştiri yapılamayacağını iddia etti.

Tanığı sorgulayan avukat Tacan Reynar, tanığın raporundaki değerlendirmelerde hata yaptığını savundu.

Seçim: Resim hakaret içeriyor

Davada tanık olarak dinlenen UKÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim, resimde hakaret olduğunu ileri sürdü.

Seçim, hazırladığı raporu herhangi bir kaynağa bakmadan hazırladığını ve resimde eleştiri olmadığını iddia etti. Seçim, “Bu fotoğrafta şahsı aşağılama var” dedi.

Yargıç Cenkay İnan, davayı duruşmasına devam edilmek üzere 27 Aralık tarihine erteledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER