Duruşma 11 Haziran’da

banner37

YDP’nin Cumhurbaşkanı’nın görev süresinin 6 ay uzatılmasının Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle açtığı iptal davasına gün tayin edildi

banner87
Duruşma 11 Haziran’da
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA      

  

   Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın, Cumhurbaşkanı’nın görev süresinin 6 ay uzatılmasının Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle açtığı iptal davasına dün gün tayin edildi.

   Anayasa Mahkemesi’nde görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Başsavcı Yardımcısı İlter Koyuncuoğlu ile YDP Genel Başkan Yardımcısı avukat Enver Öztürk hazır bulundu.

   Anayasa Mahkemesi, davayı dinlenmek üzere 11 Haziran’a erteledi.   

Cumhurbaşkanlığı seçimi, salgın nedeniyle 6 ay ertelenmişti

   Cumhuriyet Meclisi, Koronavirüs salgını nedeniyle 26 Nisan tarihinde gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçiminin 11 Ekim tarihine ertelenmesine ve Cumhurbaşkanı’nın görev süresini de o tarihe kadar uzatılmasına karar vermişti.

   YDP, Meclisin Anayasanın 99. Maddesi gereği görev süresi biten bir şahsın görev süresini uzatmaya hakkı ve yetkisi olmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne iptal davası açmıştı.

   YDP, şu açıklamayı yapmıştı:

   “Anayasa’nın 104. Maddesi ‘Herhangi bir nedenle Cumhurbaşkanlığı’nın boşalması halinde de yenisi seçilinceye kadar Cumhuriyet Meclis Başkanı Cumhurbaşkanlığı’na vekalet eder’ demekteydi. Doğrudur, 104. Madde Meclis Başkanı’nın vekalet süresini 45 gün ile sınırlamaktadır. Bu durumda Meclis, Sayın Akıncı’nın görev süresini uzatmak yerine, Meclis Başkanı’nın vekaletini uzatmayı düşünmeliydi. Görev süresi bitmiş sivil hayata dönmüş bir vatandaşa Cumhurbaşkanlığı görev tevdi etmek yerine, görevi devam eden seçilmiş bir Meclis Başkanı’nın bu görevi uzatmalı da olsa yerine getirmesi, çok daha hukuka ve etik kurallara uygun olurdu.”

   Erhan Arıklı, Anayasaya aykırı olduğunu savunduğu uzatma kararının, Cumhurbaşkanı’nı ‘Atanmış Cumhurbaşkanı’ pozisyonuna düşüreceğini ve bu tarihten sonra Cumhurbaşkanı’nın yaptığı her icraat, verdiği her demecin tartışılır hale geleceğini ileri sürmüştü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75