banner6

'Eğitim gördüğü ülkede uyuşturucu ile tanıştı ve müptelası oldu'

banner37

Gönyeli’de 5 ay önce tasarrufunda 162 gram uyuşturucu madde, öğütücü ve hassas terazi ile yakalanan 30 yaşındaki B. D., 18 ay hapis cezasına çarptırılırken, avukatının savunması dikkat çekti.

'Eğitim gördüğü ülkede uyuşturucu ile tanıştı ve müptelası oldu'
banner151 banner143

Emine UYSAL

Gönyeli’de 5 ay önce tasarrufunda 162 gram uyuşturucu madde, öğütücü ve hassas terazi ile yakalanan 30 yaşındaki B. D., 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Geçtiğimiz yıl eylül ayında uyuşturucu madde ile yakalanıp, 31 Ekim’de üç yıllık süreyle Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanan ancak kanında uyuşturucu çıkan B. D.’ye 2 Aralık 2016 tarihinde üç ay hapis cezası verilmişti.

Hapisten çıktıktan iki ay sonra ‘162 gram uyuşturucu madde’, ‘öğütücü’ ve ‘hassas terazi’ ile yakalanan 30 yaşındaki B. D., 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti huzurunda “Kanunsuz Uyuşturucu Madde (Hintkeneviri) Alma ve Tasarrufu” suçlamasıyla itham edilen sanık B. D., suçlamaları kabul etti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Yargıç Gökan Asafoğulları ve Yargıç Meltem Dündar’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın olgularını Savcı Doğa Tokay aktardı.

Tokay, 18 Nisan’da, 17.30-18.40 saatleri arasında, B. D.’nin üzerinde ve kalmakta olduğu ikametgahta yapılan aramada, yatak odasında yaklaşık 162 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde, iki adet plastik öğütücü ve iki adet hassas terazi bulunarak emare alındığını aktardı.

“Eğitim gördüğü ülkede uyuşturucu ile tanıştı ve müptelası oldu”

Sanığın avukatı Erdaş Erbilen, müvekkilinin 30 yaşında genç biri olduğunu ve öğrenim görmek için gittiği İngiltere’de uyuşturucu ile tanıştığını ve müptelası olduğunu anlattı.

Erbilen, sanığın polise yardımcı olduğunu ve suçunu ilk günden kabul ederek, adaletin erken tecellisine katkıda bulunduğunu belirtti ve ceza verilirken sanığa mülayim davranılmasını talep etti.

Savcı: Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmıştı

Savcı Doğa Tokay, B. D.’nin 26 Eylül 2016 tarihinde uyuşturucu madde ile yakalanıp, 31 Ekim 2016 tarihinde üç yıllık süreyle Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmasına karar verildiğini aktardı.

Bu süreçte B. D.’nin kanında uyuşturucu madde belirlendiğini söyleyen Tokay, B. D.’ye 2 Aralık 2016 tarihinde üç ay hapis cezası verildiğini kaydetti.

Tokay, B. D.’nin benzeri sabıkaları olduğunu belirtti. Avukat Erbilen, mahkemeye, müvekkilinin Denetimli Serbestlik sürecinin iptal edildiğini beyan etti.

“15 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi ve vahim bir suç”

Dava kararını okuyan Başkan Fadıl Aksun, sanığı aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Uyuşturucu alma ve tasarruf suçunun 15 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi bir suç olduğuna vurgu yapan Aksun, uyuşturucunun tek tek bireylerin yanı sıra toplumun huzur ve sağlığını tehdit eden çok vahim bir suç olduğuna işaret etti.

Başkan Fadıl Aksun, uyuşturucu suçlarının Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaların neredeyse yüzde 50’sini oluşturduğuna dikkat çekip, uyuşturucunun kamu sağlığını ve toplum huzurunu bozan suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

Aksun, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanığa oybirliği ile 18 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Foto: Arşiv

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 08:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104