Eğitim için geldiler, parasız kaldılar

banner37

Dörtyol polisi, yasadışı yolla Güney Kıbrıs’a geçmek için Beyarmudu İlkokulu’ndaki bir ağaç altında bavullarıyla gizlenen yabancı uyruklu 3’ü kadın 6 kişiyi tespit etti

Eğitim için geldiler, parasız kaldılar
banner8

POLİS, PARA KARŞILIĞI YARDIM EDENLERİ ARIYOR… Zanlılar dün mahkemeye çıkarılarak, aleyhlerine, tahkikat maksatlı 3’er gün tutukluluk emri temin edildi. Polis, ülkeye eğitim için geldikten bir süre sonra maddi imkansızlık sonucu kaydını yenileyemeyip, parasız kalan gençlere, para karşılığı yardım edenlerin izini sürüyor

Sedef BOŞNAK

   Dörtyol polisi, Beyarmudu İlkokulu’nda,  Güney Kıbrıs’a yasadışı yolla geçmek için bavullarıyla gizlenen yabancı uyruklu 3’ü kadın 6 kişiyi ihbar üzerine yakaladı.

   Meseleyle ilgili tutuklanan Fatoumata Soumah, Kaditou Bangorou, Aminata Keita, Amstrong Akam Ndum, Morris Mudo Molar ve Aboubakar Bangorou, Gazimağusa’da mahkeme huzuruna çıkartılarak, aleyhlerine tahkikat maksatlı 3’er gün tutukluluk emri temin edildi.

   Polis, ülkeye eğitim için geldikten bir süre sonra maddi imkansızlık sonucu kaydını yenileyemeyip, parasız kalan gençlere, para karşılığı yardım edenlerin izini sürüyor.

Kamera kayıtları araştırılacak

banner134
Dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Eser, meseleyle ilgili olguları aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Dörtyol Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru İbrahim Bulut’u yeminli şahadete çağırdı.

   Tanık polis İbrahim Bulut, zanlıların, ağır bir suç işlemeye teşebbüs ettiklerini belirterek, meseleyle ilgili olguları aktardı.

   İbrahim Bulut, zanlıları, 2 Kasım’da aldıkları ihbar ışığında Beyarmudu İlkokulu’nda bir ağaç altında, çanta ve valizleriyle gizlenir vaziyette tespit ettiklerini söyledi.

   İlkokulun arka kapısının SBA’ya açıldığına dikkat çeken tanık polis, zanlıların, buradan yasa dışı yolla Güney Kıbrıs’a geçeceğine inandığını dile getirdi.

   Tanık polis, yaptığı ileri soruşturmada, ülkeye öğrenci izniyle gelen zanlıların, parasız kalıp, tanımadıkları bir kişiyle para karşılığı Güney Kıbrıs’a geçmek için anlaştıklarını ve yine tanımadıkları bir kişi tarafından araçla okula bırakıldıklarını kaydetti.

   Bölgede sınır ihlallerinin açıkça yaşandığını kaydeden tanık polis, suçla ilgili tahkikatı henüz yeni başlattığını, alınacak ifade, soruşturulacak kişilerin bulunduğunu belirtti ve mahkemeden süre istedi.

   Tanık polis, ayrıca kamera kayıtlarını inceleyip, zanlılara yardımcı olan kişileri de tespit edeceğini sözlerine ekledi.  

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, zanlıların, tahkikatın selameti için 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75