banner6

Ehliyet vurgunu çetesi teminatla serbest

banner37

Ülkede yaşamayan çok sayıda TC uyruklu kişiye sahte belge düzenleyerek sürüş ehliyeti verdiği iddia edilen ve aralarında devletin üst düzey yetkililerinin bulunduğu 4 kişi teminata bağlandı.

Ehliyet vurgunu çetesi teminatla serbest
banner99

Ahmet VAMIK

Ülkede yaşamayan çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti uyruklu kişiye sahte belge düzenleyerek sürüş ehliyeti verdikleri iddia edilen ve aralarında devletin üst düzey makamında görev yapan bir yetkilinin bulunduğu dört kişi, dün yeniden mahkemeye çıkarılarak teminatla serbest kaldı.

Polisin 8 aydır sürdürdüğü gizli bir operasyon sonucu, “sahte sürüş ehliyeti şebekesi” olarak nitelendirilen kişiler,  ülkede yaşamayan ve hiçbir sınava katılmayan onlarca TC vatandaşına sürüş ehliyeti vermekle suçlanıyor. “Sahte ehliyet şebekesinin” bu işten büyük vurgun yaptığı hesaplanıyor.

Suçlanan kişiler arasında Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Eski Özel Kalem Müdürü olan ehliyet müfettişi Taner Nusret de yer alırken, şoför okulu işletmecisi Yahya Ergür ile ehliyet müfettişleri Münür Gayı ve Savaş Gökdeniz de zanlılar arasında.

Polisin yaptığı büyük operasyonda, şebeke üyelerinin, 2005-2017 yılları arasında, sınav tarihinde KKTC’de bulunmayan 24 TC vatandaşına, ayrıca 69 TC vatandaşına da zorunlu olan 10 dersi tamamlamadan sürüş ehliyeti verdikleri belirlendi.

Bu arada ilk belirlemelere göre, ülkede yaşamayan ve hiçbir sınava katılmadan ehliyet alan 116 kişi de aranan şahıs ilan edildi. Polis, soruşturmanın ileri safhalarında bu sayının daha da artabileceği olasılığı üzerinde duruyor.

Öte yandan polis, zanlıların bu işi rüşvet karşılığında yapıp yapmadıklarını da araştırıyor.

Tahkikat memuru şahadet verdi

Sahte ehliyet olayı zanlıları, dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görevli polis çavuşu Tolga Ateşli şahadet verdi.

Ateşli, zanlılar Yahya Ergür, Taner Nusret, Münür Gayı ve Savaş Gökdeniz’in “resmi evrak sahteleme”, “evrak sahteleme”, “sahtekarlıkla kayıt temini, rüşvet”, “menfaat temini için sahte gerçek dışı ve hukuka aykırı evrak düzenlemek”, “imzalamak ve tasdik etmek” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

Meseleyle ilgili soruşturmanın 3 Şubat 2017 tarihinde Trafik Müdürlüğü’ne gelen bir ihbarla başlatıldığını kaydeden Ateşli, Girne ve Lefkoşa’da faaliyet gösteren şoför okulunun işletmecisi olan zanlı Yahya Ergün’ün, 2005-2017 yılları arasında, ehliyet sınavı tarihinde, KKTC’de bulunmayan 24 TC vatandaşı kişiye Hasip Fellahoğlu şirketini taşeron olarak gösterip çalışma izni de alarak, ehliyet almalarını sağladığını kaydetti. Ateşli ayrıca, zanlı Ergür’ün, 69 TC vatandaşına 10 dersi tamamlamadan ehliyet almasını sağladığını hatırlattı.

Evrak ve belgeler emare olarak alındı

Meseleyle ilgili tahkikat kapsamında, söz konusu şoför okulundan birçok evrak ve belgenin emare olarak alındığını söyleyen Ateşli, tahkikatın devam ettiğini söyledi.

Polis çavuşu Tolga Ateşli, zanlı Taner Nusret’in, müfettiş olduğu 2013-2016 yılları arasında tümü Türkiye vatandaşı olan ve ülkede yaşamını sürdürmeyen 9 kişiye sürüş sınavlarına katılmadan ehliyet verdiğini kaydetti.

Ateşli, zanlı Nusret’in müfettiş olduğu dönemde ‘Sürüş Kabiliyet Belgesi’ ve ‘Motorlu Taşıt Aracı Sürüş Ehliyeti veya Öğrenci için Dilekçe’ formunu sahteleyip mühürlediğini, incelenen evraklarda tespit ettiklerini belirtti.

Zanlı Savaş Gökdeniz’in ise müfettiş olduğu 2014-2015 yılları arasında ülkede yaşamını sürdürmeyen 6 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yurt dışında olmalarına rağmen sahte evrak düzenlediğini ifade eden Ateşli, bu kişilere sınava girmiş gibi göstererek ehliyet almalarını sağladığını ifade etti.

Polis çavuşu Ateşli, zanlı Münür Gayı’nin ise müfettiş olduğu 2013-2016 yılları içinde aynı şekilde 8 kişiyi sınava girmiş olarak gösterip ehliyet almalarını sağladığını ifade etti.

Soruşturmayı yürüten polis çavuşu Tolga Ateşli, yüzlerce evrakın incelendiğini ve ehliyet alan kişilerin sayısının artabileceğini vurguladı.

banner134

İhbarın 3 Şubat 2017 tarihinde yapıldığını hatırlatan Ateşli, aylardır soruşturmayı büyük bir titizlikle yürüttüklerini belirtti.

İlk belirlemelere göre, ülkede yaşamayan ve hiçbir sınava katılmadan ehliyet alan 116 kişinin isimlerinin gerekli yerlere mesaj çekildiğini ve aranan şahıs olarak ilan edildiklerini kaydeden polis çavuşu Ateşli, zanlıların ‘rüşvet’ ile ilgili yapılan sorgulamada sessiz kaldıklarını ve polise herhangi bir beyanda bulunmadıklarını ifade etti.

Teminata bağlandılar

Zanlılar aleyhinde başlatılan tahkikatın henüz tamamlanmadığını ifade eden polis çavuşu Ateşli, zanlıların devam eden tahkikata etki etme olasılığının bulunmadığını vurgulayarak zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmalarını talep etti.
Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlıların yurt dışına çıkışının yasaklanıp, tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulmasına, en yakın polis karakoluna haftada üç kez ispat-ı vücut yapmalarına, KKTC vatandaşı ikişer kişinin lehlerinde 50’şer bin TL’lik kefalet senedi imzalaması, kendilerinin de 100’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve 5’er bin TL’lik nakdi teminat yatırması karşılığında yargılanıncaya kadar serbest kalmalarına emir verdi.

Zanlılarından ehliyet müfettişi Savaş Gözdeniz ayrıca, Lefkoşa'da da benzer suç işlediği gerekçesiyle, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde de teminat duruşmasına çıkarılarak teminata bağlandı.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 14:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104