Ehliyeti kullanana 9 ay hapis, ehliyetin sahibine para cezası

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, başkasının sürüş ehliyetini kendi ehliyetiymiş gibi polise ibraz eden İbrahim Alan İsac’ı ve ehliyetin sahibi Emmanuel Chawa Dingba’yı yargıladı

Ehliyeti kullanana 9 ay hapis,  ehliyetin sahibine para cezası
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK 

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, başkasının sürüş ehliyetini kendi ehliyetiymiş gibi polise ibraz eden İbrahim Alan İsac’ı 9 ay hapse mahkum etti, ehliyetin sahibi Emmanuel Chawa Dingba’yı da 10 bin TL para cezasına çarptırdı.

Zanlılar, 14 Ağustos’tan beridir, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak yargıyı bekliyordu.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı kararı, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu açıkladı.

Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu, 28 Temmuz 2020’de Dörtyol polisi tarafından tespit edilen İbrahim Alan İsac’ın, kontrol sırasında, Emmanuel Chawa Dingba’ın kimliğine bürünerek, adı edilenin sürüş ehliyetini polis memuruna verip tedavüle sürdüğünü anlattı.

İsac’ın polisi kandırıp dolandırdığına vurgu yapan kıdemli yargıç, konu suçların ülkedeki yaygınlığının açıkça ortada olduğunu kaydetti.

Kıdemli yargıç, meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdiğini belirterek, konu suçların ceza yasasında sahtekarlık başlığı altında düzenlenen bir suç türü olduğuna vurgu yaptı.

Sanıkların benzer suçlarını da nazarı dikkate aldıklarını ifade eden kıdemli yargıç, bu tür suçların önüne geçilmesi için caydırıcı ve ibret verici cezaların verilmesi gerektiğini anlattı ve “2 ayda 4 kez trafik polisine yakalanıp, 1 kez kaza yapan ve ısrarla aynı suçu işleyen Isac, polisi kandırıp, dolandırmıştır. Bunun kabul edilir bir izahı yoktur. Dingba, polise çağrıldığı andan itibaren polise yardımcı oldu, adaletin erken tecelli etmesine katkı sağladı” dedi.

Kıdemli yargıç, tüm belirttikleri ışığında, sanıkları suçtaki rollerine göre cezalandırmayı uygun ve adil buldu.

Dolandırma niyetiyle, planlı ve tekerrür eden konu suçları işleyip alışkanlık haline getiren İbrahim Alan İsac’ı 9 ay hapse mahkum eden mahkeme, suça iştiraki olmayan ve ilk andan itibaren adaletin tecellisine yardımcı olan Emmanuel Chawa Dingba’yı 10 bin TL para cezasıyla cezalandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75