El bombalı tuzak kurdu, 2 buçuk yıl hapse çarptırıldı

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Dipkarpaz’da balyaların arasına el bombasıyla tuzak kurarak Ercan Zengin’i yaralamaya teşebbüs eden ve benzer sabıkası bulunan 40 yaşındaki Orhan Çökü’yü suçlu buldu

El bombalı tuzak kurdu, 2 buçuk yıl hapse çarptırıldı
banner90
banner99

HEM SABIKASI, HEM BENZER DAVALARI VAR… Husumetli olduğu Ercan Zengin’in Dipkarpaz’daki ambarında saman balyaları arasına el bombasıyla tuzak kuran Orhan Çökü’yü 2 buçuk yıl hapse mahkum eden kararı açıklayan Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu, davayı karara bağlarken Girne ve Gazimağusa mahkemelerinde askıda bulunan davalarını da ceza maksatları bakımından dikkate aldıklarını, ayrıca sanığın 2006’da ‘daimi surette ateşli silah bulundurmaktan men edildiği’ benzer suçtan bir sabıkası olduğunu vurguladı.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Dipkarpaz’da geçtiğimiz yıl mayıs ayında, husumetli olduğu Ercan Zengin’i yaralama kastıyla, saman balyaları arasına el bombalı tuzak kuran 40 yaşındaki Orhan Çökü’yü 2 buçuk yıl hapse mahkûm etti.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı karar, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu tarafından açıklandı.

Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu, suçlarını kabul eden iki çocuk babası sanığı, “patlayıcı maddeyle yaralamaya teşebbüs etme”, “üzerinde pimi olan el bombasını kanunsuz olarak tasarruf etme ve taşıma”, “Ercan Zengin’e ait balya ve saman ambarına bomba koymak suretiyle adı edilene şiddet tehdidinde bulunma”, “mülke tecavüz etme” gibi toplam 7 ciddi davadan suçlu bulup mahkum etti.

Ayşen Toroslu, sanık lehine mahkemeye hafifletici sebepleri aktaran sanık avukatının talebiyle, sanığın Gazimağusa ve Girne’deki benzer davalarını da nazarı dikkate aldıklarını kaydetti ve meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdiklerini anlattı.

Ağır suç işleyen sanığa verilecek en uygun ve adil cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini ifade eden Ayşen Toroslu, “Sanık, konu suçları, müştekiye 2013 yılından güttüğü husumet nedeniyle bir plan dahilinde kurgulamak suretiyle işledi. Ve sanık, farklı türde farklı çeşitlerde patlayıcı madde taşıyıp tasarruf etti” dedi.

Sanığın bu tür suçları işlemeye temayülü olduğunu kaydeden kıdemli yargıç, birden çok suçu bir arada işleyen sanığa verilecek en uygun ve adil cezanın hapislik olduğuna oy birliğiyle kanaat getirdiklerini söyledi.

“Yasa ciddi ceza öngörüyor”

Ayşen Toroslu, kişilerin vücut bütünlüğüne karşı işlenen, toplumda huzur ve refahı ciddi surette bozup, toplum düzeninde tehlike yaratıp, kişilerin güven duygusu içinde yaşamasına etki eden suçların yasada ciddi hapislik cezası öngördüğünü belirtti.

Toroslu, konu suçun emsali olmamakla birlikte, yaygınlaşma eğilimi gösteren bu tip suçları işleyenlere kamu yararı gereği caydırıcı ve ibret verici cezaların verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ayşen Toroslu, sanığın, 2006’da benzer suçtan hüküm giyip, daimi olarak ateşli silah bulundurmaktan men edilmesine karşın, konu suça temayül etmesini sanık lehine ağırlaştırıcı bir unsur olarak ele aldığını belirtti.

Toroslu, tüm hususları titizlikle tezekkür ettikten sonra, sanığı 2 buçuk yıl hapse mahkûm ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2020, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75