‘Emlak davası’ 1 Kasım’a kaldı

banner37

İşadamı Mehmet Eminoğlu, tasdik memuru Serdar Özbekoğlu ve mimar Muammer Uğursöz’ün sanık olduğu, ‘sahte vekaletnamelerle bazı taşınmaz mal ve nakit paraların devredilmesiyle’ ilgili dava yine ertelendi

banner87
‘Emlak davası’ 1 Kasım’a kaldı
banner90
banner8

“SANIKLAR 19 DAVADAN İTHAM EDİLECEK”… İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Emine Taşkın, sanıkların toplamda 19 davadan itham edileceğini, ancak şu ana kadar sadece 2 davanın ikame edilebildiğine dikkat çekti. Taşkın, sanıkların aleyhine getirilecek olan tüm davaların ‘Ağır Ceza Mahkemesi’ kapsamına giren suçlar arasında olduğunu belirterek, sanıkların 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti. Sanık Serdar Özbekoğlu’nun avukatı Tevfik Mut ise bu talebe itiraz etmedi, ancak sanıkların bir an önce yargılanmak istediklerini belirtti. Yargıç Meltem Dündar da davayı itham ve PI için 1 Kasım tarihine tehir etti.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Sahte vekaletnamelerle bazı taşınmaz mallar ile nakit paraların devredilmesi olayıyla ilgili tutuklu bulunan işadamı Mehmet Eminoğlu, tasdik memuru Serdar Özbekoğlu ve mimar Muammer Uğursöz’ün davası bir kez daha tehir edildi.

Kamuoyunun yakından takip ettiği ‘Sahte vekalet’ olayının sanıkları dün sabah yeniden Girne Kaza Mahkemesi’nin huzuruna çıkarılırken, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Emine Taşkın, sanıkların toplamda 19 davadan itham edileceğini, ancak şu ana kadar sadece 2 davanın ikame edilebildiğine dikkat çekti.

Taşkın, sanıkların aleyhine getirilecek olan tüm davaların ‘Ağır Ceza Mahkemesi’ kapsamına giren suçlar arasında olduğunu belirttikten sonra sanıkların 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Sanık Serdar Özbekoğlu’nun avukatı Tevfik Mut ise iddia makamının talebine itiraz etmemekle birlikte sanıkların ‘12 sahte vekaletten’ methaldar olduklarını ve bir an önce yargılanmak istediklerini belirtti.

Mut, 8 günün sonunda sanıkların aleyhine yeniden ‘ek tutukluluk’ talep edilmesi durumunda, itiraz edeceklerini de sözlerine ekledi.

Savcı Emine Taşkın ise mahkemenin sanıklara verdiği 40 günlük sürenin davaları dosyalamak için yeterli olmadığını belirterek, bu hususta istinafa başvurduklarını söyledi.

Yargıç Meltem Dündar ise davayı itham ve PI (ilk tahkikat duruşması) için 1 Kasım tarihine tehir etti ve bu süre zarfında sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesine emir verdi.

Olay nasıl olmuştu?

Sanık Mehmet Eminoğlu, 4 Temmuz tarihinde, Gizem Aksun’un imzasını sahteledikten sonra, Girne’de tasdik memuru olan sanık Serdar Özbekoğlu’na onaylatıp sahte resmi belge düzenlemişti.

Eminoğlu, 5 Temmuz tarihinde söz konusu belgeyi Girne Tapu ve Kadastro Dairesi’nde tedavüle sürerek Gizem Aksun’a ait Kurtuluş mevkiindeki 2 adet taşınmaz malı Yaztech Investment Ltd. şirketi adına devrederek sahtekârlıkla mal temin etmişti.

Olayın polisin bilgisine gelmesi üzerine Mehmet Eminoğlu, Serdar Özbekoğlu ve Muammer Uğursöz tutuklanmıştı.

Sanıklar, “Sahte Evrak Düzenleme”, “Sahte Evrakı Tedavüle Sürme” ve “Sahtekârlıkla Mal Temini” suçlamasıyla 40 günü aşmayan bir süreliğine hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75