‘Emlak’ zanlıları cezaevine gitti

banner37

Mehmet Eminoğlu adına 5, Serdar Özbekoğlu adına 4 ve Muammer Uğursöz adına 6 kişi, ‘zanlıların yargılanmaktan kaçmayacaklarına dair’ kefil olabileceklerini söyledi, mahkeme, meselenin ciddiyetini göz önünde bulundurdu

banner87
‘Emlak’ zanlıları cezaevine gitti
banner90
banner99

15 KİŞİ KEFİL OLMAK İSTEDİ…  Sahte vekaletnamelerle bazı taşınmaz malların devredilmesiyle ilgili tutuklu bulunan işadamı Mehmet Eminoğlu, tasdik memuru Serdar Özbekoğlu ve mimar Muammer Uğursöz’ün akıbeti dün belirlendi. Savunma avukatları zanlıların yargılamadan kaçmayacağına dair kefil olmak isteyen Eminoğlu adına 5, Serdaroğlu adına 4 ve Uğursöz adına 6 olmak üzere toplam 15 kişiyi tanık olarak dinletti.

ÜÇÜ DE CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ… Meselenin tahkikat memuru Halil Drangoz’un önceki celsede mahkemeye aktardıkları, 15 tanığın dünkü şahadetleri ile iddia makamı ile savunmanın hitaplarını değerlendiren Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Meltem Dündar, zanlıların aleyhindeki suçlamaların ciddiyetini göz önünde bulundurdu ve yargılanmaktan kaçma olasılıkları olduğuna bulgu yaparak üçünün de, 40 günü aşmayan bir süreliğine, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmelerine karar verdi.

Meyil AVCAN

Yaklaşık bir buçuk aydır kamuoyunun gündeminden düşmeyen ‘sahte vekaletnamelerle bazı taşınmaz mallar ile nakit paraların devriyle’ ilgili işadamı Mehmet Eminoğlu, tasdik memuru Serdar Özbekoğlu ve mimar Muammer Uğursöz’ün tutuklanması olayında yeni bir aşamaya geçildi.

Tutukluluk sürelerinin dolmasına bir gün kala önceki gün teminat duruşmasına çıkarılan ancak tamamlanamayarak düne sarkan duruşmanın sonunda Mehmet Eminoğlu, Serdar Özbekoğlu ve Muammer Uğursöz, her halükarda 40 günü aşmayan bir süreliğine hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Mahkemenin bu kararına göre, üç zanlının aleyhindeki dosya tamamlanarak 40 gün sonra yargılanmak üzere mahkeme huzuruna çıkarılması gerekiyor.

Önceki gün 5 saat süren ve tamamlanamayarak düne sarkan teminat duruşmasının dünkü celsesinde savunma avukatları, zanlıların yargılamadan kaçmayacağına dair kefil olmak isteyen Eminoğlu adına 5, Serdaroğlu adına 4 ve Uğursöz adına 6 olmak üzere toplam 15 kişiyi tanık olarak dinletti.

Meselenin tahkikat memuru Halil Drangoz’un önceki celsede mahkemeye aktardıkları, 15 tanığın dünkü şahadetleri ile iddia makamı ile savunmanın hitaplarını değerlendiren Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Meltem Dündar, zanlıların aleyhindeki suçlamaların ciddiyetini göz önünde bulundurdu ve yargılanmaktan kaçma olasılıkları olduğuna bulgu yaparak üçünün de, 40 günü aşmayan bir süreliğine, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmelerine karar verdi.

Mahkemeyi ikna edemediler

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen teminat duruşmasının dünkü celsesinde, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli tahkikat memuru Halil Drangoz önceki gün başladığı şahadetini tamamladı ve savunma avukatları, zanlılardan Mehmet Eminoğlu adına 5, Serdar Özbekoğlu adına 4, Muammer Uğursöz adına da 6 kişiyi, zanlıların yargılamadan kaçmayacaklarına dair kefil olmak istediklerini söyletmek için tanık olarak dinletti.

Mahkemede dinletilen tanıklar, zanlıları tanıdıklarını, yargılanmaktan kaçmayacaklarına dair kefil olabileceklerini söyleyerek, ev, araba ve taşınmaz mal koçanlarını mahkemeye teminat olarak ibraz etti.

Toplamda 14 kişiyi dinleyen Yargıç Meltem Dündar, daha sonra savunma avukatları ve iddia makamının hitaplarını dinledi.

Zanlıların savunma avukatları, müvekkillerinin KKTC’de yerleşik olarak yaşadıklarını, ailelerinin ve iş yerlerinin ülkede bulunduğunu ve dolayısıyla yargılanmaktan kaçmayacaklarını vurgularken, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Mustafa Atakara, zanlıların aleyhine getirilen suçların ağır ve ciddi ithamlar olduğunu, yargılanmaları halinde hapislik cezası almalarının kuvvetle muhtemel olduğunu ve dolayısıyla yargıdan kaçmalarının da muhtemel olduğunu belirtti.

Huzurundaki tüm hususları değerlendiren Yargıç Meltem Dündar, zanlıların aleyhindeki suçun ciddiyetini göz önünde bulundurdu ve yargılanmaktan kaçabileceklerine bulgu yaparak, yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilmelerine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75