banner6

En zararlı uyuşturucuyu, en mahrem yerine sakladı

banner37

Makatına sakladığı 51 gram kokainle ülkeye girerken yakalanan Mehmet Uçar’ın savunmasında, ‘Ev ve para vaadiyle bu suçu işlediğine’ dair yaptığı beyan, cezasının ağırlaştırılmasında etken oldu. Mahkeme, Uçar’ı 4 yıl hapse mahkum etti:

En zararlı uyuşturucuyu, en mahrem yerine sakladı
banner151 banner143

Emine UYSAL

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, 6 ay önce Ercan Havaalanı’nda makatında 51 gram 262 miligram kokaini ithal ederken yakalanan Mehmet Uçar’a 4 yıl hapis cezası verdi.

Uçar’ın avukatı Hüseyin Koralp, 200 bin TL borcu olan müvekkilinin borcundan dolayı cezaevine gönderildiğini ve cezaevinde uyuşturucu suçluları ile tanışıp, ‘ev’ ve ‘para’ vaadiyle uyuşturucu suçuna karıştığına dikkat çekmişti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, Yargıçlar Gökan Asafoğulları ile Meltem Dündar'ın huzurunda görüşülen davada Savcı Aliye Özçınar ile savunma avukatı Hüseyin Koralp hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Başkan Ömer Güran, sanığın ithal ve tasarruf ettiği 51 gram 262 miligram kokainin, A kategorisinde olan en zararlı uyuşturucu maddelerden olduğuna vurgu yaptı.

Güran, “Sanık konu uyuşturucu maddeyi KKTC ithal ederek rant elde edecekti. İthal ettiği uyuşturucu maddeler karşılığında kendisine ev verilecekti” dedi.

Uyuşturucu suçlarının günümüzde yaygın ve ciddi bir şekilde yaygınlaşma eğilimi olan suçlar kategorisinde olduğuna işaret eden Güran, bunun ceza takdirinde sanığın aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Başkan Ömer Güran, “Uyuşturucu suçları toplumun huzur atmosferini bozacak düzeye geldi” dedi.

Güran, sanığın ıslah edilip, topluma kazandırılması prensibine karşın, kamu yararının ön planda tutulması gerektiğine işaret etti.

Güran, “Sanığın konu suçu kazanç elde etmek için işlemesinin yanı sıra, kendi bedeninin en mahrem yerine yani makatına, en zararlı uyuşturucu türünden olan 51 gram kokain türü uyuşturucu maddeyi KKTC’ye sokma şeklini de dikkate alarak, toplumun huzur atmosferini bozan sanığa, 4 yıl hapis cezası veririz” dedi.

Uçar, Kuni’yle de yargılanacak

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün, Mehmet Uçar’ı havaalanında makatına sakladığı 51 gram kokainle yakalamasının ardından Türkiye polisi ile istişare edilmiş ve Uçar’ın tarifi ile Taşucu’nda zulaladığı 1 kilo 639 gram ağırlığındaki 4 bin 100 hap ve 48 gram kokain ele geçirilmişti.

Mehmet Uçar’ın ardından tutuklanan Mustafa Kuni’nin aleyhine, “5 bin uyuşturucu hap ve yarım kilo kokain alma ve tasarruf”, “Mehmet Uçar ve aranan iki kişi ile birlikte 900 hapı Girne Limanı ve Ercan Havaalanı’ndan KKTC’ye ithal etme”, “452 gram kokain farklı tarihlerde KKTC’ye ithal etme” ve “Ağır bir cürüm işlemek için gizli ittifak kurma” suçlarından dava getirilmişti.

Mehmet Uçar’ın aleyhine, Türkiye’de “5 bin uyuşturucu hap ve yarım kilo kokain alma ve tasarruf”, “900 adet uyuşturucu hapı KKTC’ye ithal etme”, “Ağır bir cürüm işlemek için gizli ittifak kurma” suçlarından dava getirilmişti. Uçar’ın, Mustafa Kuni ile birlikte bu davalardan da yargılanacağı öğrenildi.

Metin Kuşçu, aleyhine ise “Ağır bir cürüm işlemek için gizli ittifak kurma” suçlarından dava okunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 10:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104