Erçika, ağır cezada yargılanacak

banner37

Turunçlu Kavşağı yakınlarında, dikkatsizliği ve ihmalkarlığı neticesinde, aracıyla havalanarak ezdiği diğer aracın sürücüsü Esra Korcan’ın ölümüne neden olan Pileli 59 yaşındaki Hüseyin Y. Erçika, kaçma ihtimali göz önünde tutularak cezaevine gönderildi

banner87
Erçika, ağır cezada yargılanacak
banner90
banner99

POLİS, 4 SUÇLAMA GETİRDİ… Genç kadının ölümüne neden olan Hüseyin Y. Erçika, 3 ayı geçmemek şartıyla, hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi. Zanlı, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “tedbirsizlik ve ihmal sonucu birinin ölümüne sebep olma”, “dikkatsiz sürüş”, “tehlikeli sürüş” ve  “sürat” suçlarından yargılanacak

Sedef BOŞNAK

“Ölüm Kavşağı” olarak bilinen Turunçlu Kavşağı yakınlarında, dikkatsizliği ve ihmalkarlığı neticesinde, aracıyla havalanarak ezdiği diğer aracın sürücüsü Esra Korcan’ın ölümüne neden olan 59 yaşındaki Pileli Hüseyin Y. Erçika, yargıyı cezaevinde bekleyecek.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, kararını açıkladı.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, Pile’nin özel bir bölge olduğuna vurgu yaparak, konu bölgede polisin icraatlarının kısıtlılığına değindi ve ağır suçla itham edilen zanlının kaçma ihtimali üzerinde durduktan sonra, zanlıyı, yargılanıncaya değin, her ne şart altında olursa olsun 3 ayı geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

Hüseyin Y. Erçika, ileride Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “tedbirsizlik ve ihmal sonucu birinin ölümüne sebep olma”, “dikkatsiz sürüş”, “tehlikeli sürüş” ve “sürat” suçlarından yargılanacak.

Talebe itiraz

Dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, zanlı ve zanlı avukatı Hüseyin Kırsaç hazır bulundu.

Talebe itiraz eden Avukat Hüseyin Kırsaç, müvekkilinin serbest kalması halinde mahkemede hazır olacağını taahhüt etti.

Avukat Hüseyin Kıraç, mahkemeye, zanlı yakını 8 kişiyi tanık olarak dinletti. Tanıkların tümü Erçika’ya kefil olduklarını belirterek, mahkemeye mal varlıklarını beyan edip, zanlının yargıdan kaçma ihtimaline inanmadıklarını dile getirdi.

Kırsaç, polisin, faraziye olgularla tutukluluk talep ettiğini ileri sürdükten sonra, mahkemeden,  zanlıyı ödeyebileceği bir kefalete bağlayarak serbest bırakmasını talep etti.

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Eser de söz alarak, konu suçun, toplumda infial yaratan ağır ve vahim suç olduğuna vurgu yaptı ve taleplerinin cezaevi olduğunu yineledi.

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, konu suçun, Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisinde olan ciddi, vahim, yaygın ve ağır suç olduğuna dikkat çekti.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, tüm olguları titizlikle değerlendirdi ve Pile’de ikamet eden zanlının hem KKTC, hem de Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu yineledi.

Çiğdem Güzeler, Pile’nin özel bir bölge olup, KKTC polisinin bu bölgedeki yetkilerinin kısıtlı olduğuna dikkat çekti ve “Polis, Pile’ye geçerken, tabanca, üniforma ve diğer teknik teçhizatlarını bırakıp geçer” dedi.

Güzeler, zanlının yargılanmada bulunmama ihtimalinin var olduğu yönünde bulgu yaptı ve zanlıyı, her ne şart altında olursa olsun, 3 ay süresince, hükümsüz tutuklu olarak, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

Kaza nasıl olmuştu?

Kaza, 24 Aralık’ta saat 07.40’da, Gazimağusa-Lefkoşa anayolu üzerinde, Turunçlu yol Kavşağı ile Ulukışla yol Kavşağı arasında, Hüseyin Y. Erçika’nın yönetimindeki KB 685 plakalı Kia marka salon araç ile sol şerit içerisinden Gazimağusa istikametine doğru seyrederken, yolun sola virajlanan kısmına geldiğinde, süratini salim hadde indirmeyerek, dikkatsiz bir şekilde viraja girmesiyle, direksiyon hakimiyetini kaybedip, kontrolsüz bir şekilde yolun sağından, gidiş ve gelişi ayıran refüj içerisine girip havalanarak karşı şeride geçmesiyle meydana gelmişti.

Hüseyin Y. Erçika’nın, aracıyla karşı şeride geçtiği esnada, şerit içerisinden Lefkoşa istikametine doğru

seyreden Gazimağusa’da sakin Esra Korcan yönetimindeki JS 170 plakalı salon aracın üzerine çarpmış ve çarpmaya müteakip, asfalt yola düşerek, kontrolsüz şekilde devam ettiği yol içerisinde önü kuzeye bakar şekilde durmuştu.

Esra Korcan kaza yerinde yaşamını yitirmişti. Korcan’ın yönetimindeki JS 170 plakalı aracı ise, kontrolden çıkarak, yolun solundaki oto korkuluklara çarpıp, önü kuzeye bakar şekilde durmuştu.

Toplumda, infiale yol açan kazada, Erçika’nın aracının kontrolden çıktıktan sonra, üç noktaya çarpmasına karşın, 107 metre sonra durduğu tespit edilmişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tamer Alibeyoglu
Tamer Alibeyoglu - 4 ay Önce

Her surucu gerektiğinde hizli veya Yavaş gider . Bu arkadaşimiz bizim koylumuzdur ve cok iyi sakin bir arkadaşimizdir.Bu adam KAZA yaptı.Adam KAZAYI Istemeden yapti..Eger yollar tamam ve emniyetli olsaydi cezasini kendi cekecekti ,hani yaralanma ve arac hasari falan.Fakat muhteşem KKTC deki bilmem be yollardan dolayi , maalesef karsidan gelen bayan öldü.Huseyin'i simdilik 3 ay hapseden zihniyet - yargi deylim , Hukumette olan bu zavalli kendini begenmis sorumlulari kac ay hapse yolladi.. Ben ,trodasta zirvede otobusum kaydi ,54 yolcu ile....Hem de Durmus stop halindeydik ve arac suruklendi..Bizi yoldaki Bariyerler tuttu ucurumda .Demek dua edeyim Mihaliye onlem aldigi icin da bugun hapiste degilim.Ayni bicim kaza Warwick te de oldu 3 yil once falan...Ustelik yolda bariyer de vardi.Araba onlari aşıp karsidakini öldürdü.. Belediye ve baskani Neil Adam suclu bulundu. 213 bin sterlin ceza ve islerinden oldular...Ya Iste boyle..

SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108