Erkek arkadaşını korumak için polise yalan söyledi

banner37

Mağusa bölgesinde gerçekleşen traktör hırsızlığı meselesinde tutuklu bulunan zanlı M. B.’nin kız arkadaşı Melike Ürküt de meseleyle bağlantısı olduğundan tutuklandı

banner87
Erkek arkadaşını korumak için polise yalan söyledi
banner90
banner8

Güney Kıbrıs’tan sirkat ettikleri IMT 533 model kırmızı renk plakasız traktörü Güvercinlik- Çayönü köyleri arasında, birinci derecede askeri yasak bölgeden KKTC’ye getiren Çayönü sakinleri Mustafa-Cuma Bayır kardeşler ve amcaoğlu Mustafa Bayır ile İbrahim Karabulut’un davasına bağlantılı olarak tutuklanan 22 yaşındaki Melike Ürküt mahkemeye çıkarıldı.

Traktör hırsızlığında zanlı konumunda olan M. B.’nin kız arkadaşı olan zanlı Melike Ürküt, “polise yalan beyan vermek ve askeri yasak bölgeyi ihlalle” suçlanıyor. Ürküt’ün sirkat olayının olduğu tarihte erkek arkadaşı olan sirkat zanlısı M. B.’yle birlikte bir otelde tüm geceyi birlikte geçirdiklerine dair polise bilerek ve isteyerek yalan bir ifade verdiği belirtildi.

Olayla ilgili araştırmasını genişleten polis, adı verilen otelin güvenlik kameralarını inceledi ve zanlının otele giriş çıkışlarının olduğu ancak geceyi orada geçirmediğini tespit etti.

Dün teminat duruşmasına çıkarılan zanlı hakkında mahkeme, ileride görülecek davasında hazır bulunmasını sağlamak maksadıyla KKTC haricine çıkışını men ederek, kimlik kartı, pasaport ve seyahat belgelerini polise teslimi, 50 bin TL şahsi kefalet imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücut etmesi şartıyla serbest kalması yönünde emir verdi.

Polis: Suçunu kabul etti

Yargıç Hazan Aksun huzurunda görüşülen davada, tahkikat memuru Kemal Onbaşı olayla ilgili bulguları mahkemeye aktardı.

Onbaşı, 29 Haziran 2019- 1.Temmuz 2019 tarihleri arasında Güvercinlik-Çayönü köyleri arasında birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal ederek Güney Kıbrıs’tan traktör sirkat ederek aynı yoldan KKTC’ye getiren şahısların tutuklanarak haklarında dosya tanzim edildiğini anımsattı.

Onbaşı, tahkikatını sürdürdüğü esnada zanlı Melike Ürküt’ün bahse konu davayla ilgisi olduğunu tespit ettiğini ve 3 Temmuz 2019 tarihinde ifadesini aldığını belirtti.

Zanlının sirkat olayının olduğu tarihte erkek arkadaşı olan sirkat zanlılarından M. B.’yle birlikte bir otelde tüm geceyi birlikte geçirdiklerine dair polise bilerek ve isteyerek yalan ifade verdiğini söyleyen Onbaşı, zanlının suçunu kabul ederek gönüllü ifade verdiğini, yazılı dava tebliğini de “kabul ederim” diyerek imzaladığını ifade etti.

Tahkikat memuru Kemal Onbaşı, TC vatandaşı olup üniversite talebesi olan zanlının bu aşamada tahkikata etki etme olasılığı olmadığından teminatla serbest bırakılmasını talep etti.

Savunma avukatı ise tahkikat memuruna bazı sorular yönetti.

Onbaşı da zanlının belirtilen tarihler arasında askeri yasak bölgeyi ihlal ederek güneye geçip, sirkat suçunu işledikten sonra geri geldiğine dair verdiği şahadeti tekrarladı. Zanlının erkek arkadaşı M. B.’yle birlikte tüm geceyi bir otelde geçirdiklerine dair verdiği beyanın doğru olmadığını yineleyen Onbaşı, kamera kayıtlarından yapılan tespitte zanlının otele giriş çıkışlarının olduğu ancak geceyi orada geçirmediği konusunda tespitleri bulunduğunu aktardı.

“Tüm gece orada kalmadı ancak bize kaldı demişti” diyen Onbaşı, askeri yasak bölgeyi ihlalle ilgili soruya karşılık ise bu yöndeki soruşturmasının sürdüğü yanıtını verdi.

Savunma avukatı zanlının poliste tutulduğu esnada saçından çekilmek suretiyle şiddete uğradığını ve tehdit edilmek suretiyle suçu kabul etmesinin sağlandığını iddia etti. Polis de iddiayı reddederek “o sizin iddianız” dedi.

Yargıç, zanlının devlet hastanesinde doktor kontrolünden geçirildikten sora alınacak raporun mahkemeye ulaştırılması istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75