Erkek kılığındaki kadın dolandırıcı

banner37

Kendini FETÖ soruşturmasında gizli görevdeki askeri yetkili olarak tanıttı. Görevini gizleme amaçlı gündüzleri ticaretle uğraştığını öne sürdü. Piyasadan 5 milyon TL dolandırdı ve ortadan kayboldu

Erkek kılığındaki kadın dolandırıcı
banner8

Ceren ÖZBİL

Piyasadan 5 milyon TL dolandırdığı iddia edilen Masum Menteşe ortadan kayboldu. Ne evinde ne de ofisinde bulunamayan Menteşe'ye telefonla da ulaşılamıyor.

Demirhan Polis Karakolu'ndan alınan bilgiye göre Masum Menteşe aleyhine "silah taşıması" nedeniyle tutukluluk emri çıkarıldı.

İsminin doğru olduğundan bile şüphe duyulan Masum Menteşe'nin ayrıca erkek kılığına girmiş bir kadın olduğu ve yardımcısı diye tanıttığı kişinin de eşi olduğu iddia edildi.

Masum Menteşe'nin mağdur ettiği isimlerden birisi olan Taner Akyüz, durumu polise şikayet etti.

Şirkette de, evde de kimse yok...

KIBRIS Gazetesi ekibi, Masum Menteşe'den parasını alamayan vatandaşların şikayeti üzerine Masum Menteşe'nin evine ve evinin avlusunda bulunan ofisine gitti.

Ancak, Menteşe evde ve TUR-NAZ isimli şirketine ait ofiste bulunamadı. Ayrıca Masum Menteşe'nin şirket telefonlarına ve şahsi telefonuna ulaşmak mümkün olmadı.

Akyüz: Kendini istihbaratçı albay olarak tanıttı

TUR-NAZ isimli şirketle iş yapan ve mağdurlardan biri olan Taner Akyüz, şirket yetkilisi olan Masum Menteşe isimli kişinin kendisini FETÖ soruşturması için görevlendirilmiş Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı istihbaratta albay olarak tanıttığını anlattı. Akyüz şu şekilde konuştu:

Bir yıl önce tanıştığım Masum Menteşe isimli kişi, bize Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı istihbaratta albay olarak görev yaptığını söyledi ve buraya geliş amacının FETÖ üyelerini toplamak olduğunu anlattı. Cihangir'de müteahhitlik işi yapan bir firma kurdu. Ofisine polisler ve TSK yetkilileri geliyordu. Bizde bunları görünce söylediklerine inandık. Zaten söyledikleri de çıkıyordu. Bize yarın gazete manşetlerinde "FETÖ soruşturmasından tutuklanan polisleri okuyacaksın" dedi. Öyle de oldu. Biz bu kişiyle iş yapmaya başladık. Bir de bize üstünde F harfi olan bir dolar gösterdi.

“Silahı da vardı”

banner134
Masum Menteşe'nin elinde bir silahta bulunduğunu kaydeden Akyüz, bu silahın da Menteşe'nin istihbaratta görevli olduğu konusunda ikna edici bir unsur olduğunu belirtti.

Akyüz, "Bir de evinde silah vardı. Bana silahı bizzat kendisini göstermişti. Ama amacı tehdit falan değildi. Sadece göstermek istemişti" dedi.

Silahtan dolayı büyük endişe duyduklarını dile getiren Akyüz, hayatlarının tehlike altında olduğundan endişe ettiklerini dile getirdi.

“Erkek kılığına girdi”

Masum Menteşe'nin kendisi ile aynı evde ikamet etmekte olan A. T.'yi yardımcısı olarak tanıttığını kaydeden Akyüz, “Daha sonra A. T.'nin yardımcısı değil, eşi olduğunu öğrendim. Çünkü Masum Menteş’e erkek değil kadındı. Erkek kılığına giriyordu. Bize kendini erkek olarak tanıtıyordu” dedi.

“Evlerine gittiğimde öğrendim”

Masum Menteşe'nin kadın olduğunu evlerine gittiğinde öğrendiğini belirten Akyüz, elbise giydiğini görünce şok olduğunu söyledi. Akyüz şu şekilde konuştu:

“Bunu evlerine gittiğimde öğrendim. Firmanın Genel Müdürü olarak tanıttığı bir kişi vardı. Onun Kıbrıs'a geldiğini söyledi. Herkesi tanıştırdı ancak beni tanıştıramamıştı. Beni tanıştırmak istedi. Ben de evlerine gittim. Gittiğimde Masum Menteşe'yi elbise giyerken gördüm. Şok oldum. Yüz ifademin üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı. O zaman öğrendim ki A. T., Masum Menteşe'nin imam nikahlı eşiydi ve Masum Menteşe hamileydi. Bu kılık değiştirmenin istihbaratta yer alması nedeniyle olduğunu söyledi.”

“İleri tarihli çekler yazdı, karşılıksız çıktı”

İlk başlarda Masum Menteşe'nin ödemelerini düzenli yaptığını belirten Akyüz, "Birçok proje aldı. Bu projeler arasında Muratağa Sandallar Şehitliği de vardı. Bunların düzenlemesini yaptı. İlk zamanlarda paramızı düzenli olarak aldık. Ancak, daha sonra sağlık sorunlarını bahane ederek ileri tarihli çekler yazdı. Biz de daha önce ödemelerde aksama olmaması nedeniyle ileri tarihli çekleri kabul ettik. Ancak, bu çekler karşılıksız çıktı.  Paramızı almak için kendisini aradık. 16 Ekim'e kadar telefonlara cevap verdi. Daha sonra ortadan kayboldu. Ben bu kişinin yurt dışına kaçtığına inanmıyorum. Adada bir yerlerde ve elinde silahla geziyor. Yani patlamaya hazır bir mayın gibi dolaşıyor. Tedirginiz" ifadelerini kullandı.

“A. T., paralarla kaçmaya çalıştı”

Masum Menteşe'nin eşi A. T.'nin ise önceki gün ülkeden kaçmaya çalışırken, teknenin mazotu bitmesi sonucu denizde yakalandığını kaydeden Akyüz şöyle devam etti:

“Piyasadan dolandırdıkları miktarın 5 milyon TL olduğunu duydum. Beni ise 60 bin TL civarında dolandırdılar. Gerçek adının Masum değil, Naz veya Serap olduğunu öğrendim. Ancak zaman zamanda Mehmet adını kullanıyor. Ayrıca bu kişinin Masum Menteşe adına da çekleri var. Bu çekler bende yok, ancak diğer arkadaşlarda var.”

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75