Erkoç iadesini bekliyor

banner37

Ülkeye sahte pasaportla girmek ve uyuşturucu ithali suçlarından serbest kaldığı gün, Türkiye’nin iade talebiyle yeniden tutuklanan Hakan Erkoç’un dosyası tamamlanamayınca tutukluluk süresi 1 ay daha uzatıldı

Erkoç iadesini bekliyor
banner90
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

KKTC’ye sahte pasaportla giriş yapmak ve ülkeye uyuşturucu madde ithal etmek suçlarından mahkum olan ve cezasını çekip serbest bırakıldığı gün, Türkiye’nin iade talebiyle yeniden tutuklanarak cezaevine konulan Hakan Erkoç’un iade işlemleri tamamlanamadı.

Uzun süredir cezaevinde Türkiye’ye iade edilmeyi beklediğini söyleyen Hakan Erkoç dün çıkarıldığı mahkemede bu duruma tepki gösterdi. Mahkeme, iade işlemlerinin tamamlanması için son kez olmak üzere Hakan Erkoç’un 1 ay daha cezaevinde tutuklu kalmasına emir verdi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Rauf Kürşad’ın huzurunda dün görüşülen davada, Savcı İlhan Damdelen, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan Polis Memuru Mustafa Mahan’ı tanık olarak dinletti.

Mahan, zanlının 19 Ocak tarihinde Ahmet Şanverdi adına düzenlemiş sahte kimlik ve tasarrufunda bulunan uyuşturucu haplarla ülkeye giriş yaptığını ve suçunu kabul ettiğini söyledi.

banner134
Zanlının uzun bir süreden beridir cezaevinde hükümsüz olarak bulunduğunu ifade eden Mahan, ayrıca zanlının Türkiye’de de suç ehliyetinin varlığına da dikkat çekti.

Mahan, zanlının iadesinin yapılması için KKTC yetkilileriyle TC Lefkoşa Büyük Elçiliği’nin gerekli adli yazışmaları yaptığını, ancak halen dosyanın tamamlanamadığını aktardı ve 1 ay ek süre talebinde bulundu.

“Hakimi, savcıyı, polisi oynar gibi…”

Mahkemede söz alan zanlı Erkoç, uzun bir süreden beridir tutuklu olduğunu ve bu süre zarfında ailesiyle hiçbir şekilde görüşemediğini söyledi. Bir an önce iadesinin yapılması gerektiğini anlatan Erkoç, “İkinci çocuğum dünyaya geldi, kendisini göremedim. Bir an önce iademin yapılmasını istiyorum” dedi.

Erkoç, yargıyı işaret ederek, hakim, polis ve savcılara “oyun oynama” iması yapınca, Yargıç Rauf Kürşad, zanlı Erkoç’u uyararak mahkemeden özür dilemesini istedi. Erkoç’un mahkemeden özür dilemesi üzerine oturum yeniden devam etti.

Dosyanın tamamlanması ve Erkoç’un Türkiye’ye iadesinin gerçekleşmesi için son kez bir ayı geçmeyecek şekilde talep edilen süreyi uygun bulan Yargıç Rauf Kürşad, zanlının 1 ay süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75