Ertelemeyi, polis müfettişi istedi

banner37

Yargılanmak üzere cezaevine gönderilen polis müfettişi G. B. Ç.’nin ‘tutuksuz yargılanma’ talebiyle yaptığı başvurunun görüşülmesi 20 Kasım’a ertelendi

banner87
Ertelemeyi, polis müfettişi istedi
banner90
banner99

TALEP, SÜRE DOLDUKTAN SONRA GÖRÜŞÜLECEK… “Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Resmi Sırları İfşa Etme”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” ve “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçlarından yargılanmak üzere 18 Eylül’de 2 aşmamak kaydıyla hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilen G. B. Ç.’nin ‘tutuksuz yargılanma’ talebini görüşmek üzere dün oturan Yargıtay Ceza Mahkemesi’nde polis müfettişinin avukatı erteleme talebinde bulundu. Mahkeme, davayı 20 Kasım’a tehir etti.

 Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adli Bölüm’de görev yapan ve çok ciddi suçlamalarla tutuklanıp, 18 Eylül’de yargılanmak üzere iki ayı aşmamak kaydıyla cezaevine gönderilen polis müfettişi G. B. Ç.’nin tutuksuz yargılanma talebiyle Yargıtay Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun görüşülmesi, polis müfettişinin avukatının istemi doğrultusunda 20 Kasım’a ertelendi.

   Yargıtay Ceza Mahkemesi’nde görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu ve polis müfettişi G. B. Ç., avukatı Derviş Akter ile hazır bulundu.

   Dünkü celsede söz alan G. B. Ç.’nin avukatı Derviş Akter, davanın ertelenmesini talep ederken, savcı Behrat Mavioğlu bu talebe itirazının olmadığını beyan etti. Tarafların beyanları üzerine mahkeme, istinafı görüşmek üzere oturumu 20 Kasım’a erteledi.

Rüşvet almakla aleyhine dosya hazırlanıyor

   G. B. Ç., yasadışı yollardan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL nakit para temin etmekle suçlanıyor. G. B. Ç.’nin aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüşüp, polis baskınlarından korumak adına “rüşvet talep ettiği ve aldığı” iddialarıyla aleyhine dosya hazırlanıyor.

   Polis, G. B. Ç.’nin evinde gayri yasal olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi belgeler ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD’leri emare almıştı.

   “Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Resmi Sırların İfşası”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” ve “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçlamalarıyla tutuklu bulunan zanlı G. B. Ç.’nin, şifresini vermediği Samsung marka cep telefonunun şifresi kırılmış ve incelenmeye başlandığı mahkemeye aktarılmıştı.

   Meselenin tahkikat memuru Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı G. B. Ç.’nin bir bankada aile yakını adına olan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL’yi kendi ve çocuklarının adına yatırdığına vurgu yapmıştı.

Kızıltuğ, soruşturma kapsamında, zanlının bir akrabasının adına bir bankada hesap açıp, para aktardığı hesaptaki konu paraları daha sonra kendisi ve çocuklarının adına çevirdiğinin ve bu paranın yasal olmayan yollardan edinildiğinin belirlendiğini kaydetmişti.

   Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı G. B. Ç.’nin bir bankada kendi hesabına 43 bin sterlin, 39 bin Euro yatırıldığına vurgu yapmış, zanlının son zamanlarda yüksek meblağlı harcamalar yaptığının belirlendiğini söylemişti.

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı G. B. Ç.’nin 2016’nın Haziran ayında, aleyhinde soruşturma olan ve yasadışı işler yapan bir şahısla görüştüğünü ve ona hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili gizli ibareli bir yazıyı gösterip, polis baskınlarına karşı rüşvet talep ettiği iddiasıyla da soruşturma başlatıldığını kaydetmişti.

   Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, yapılan aramalarda zanlı G. B. Ç.’nin yetkisiz olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evrak ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin bulunarak emare alındığını yinelemişti.

   Kızıltuğ, zanlının Amerika’ya 10 yıllık vize aldığını ve yargılanmaktan kaçabileceğini belirtip, tutuklu yargılanmasını talep etmiş, mahkeme de, G. B. Ç.’nin iki ayı aşmamak kaydıyla yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilmesine karar vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75