Eş cinayetine 25 yıl hapislik

banner37

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, 61 yaşındaki İbrahim Erhalk’ı, eşi Nigar Tevfik’i av tüfeği ile vurarak öldürmekten suçlu buldu ve uzun süreli hapse mahkum etti

banner87
Eş cinayetine 25 yıl hapislik
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

   Doğancı’da geçtiğimiz yıl 26 Temmuz’da 51 yaşındaki eşi Nigar Tevfik’i av tüfeği ile vurarak öldürmekten yargılanan 61 yaşındaki İbrahim Erhalk, 25 yıl hapse mahkum edildi.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Başsavcı Yardımcısı Muavini Ahmet Varol ve sanığın avukatı Mustafa Asena hazır bulundu.

   Başkan Fadıl Aksun, sanığın Fasıl 154 Ceza Yasası’nın 205 (1-’3’) maddesine aykırı olarak 26.07.2018 tarihinde Doğancı’da, ikametgahı içerisinde öldürme kastı ve kanuna aykırı bir fiil ile boşanma aşamasındaki eşi Nigar Erhalk’ı kendi adına olan av tüfeği ile vurmak sureti ile öldürme davası ile itham edildiğini ve sanığın aleyhine gelen ithamı kabul ettiğini anımsattı.

   Aksun, sanığı kendi kabul beyanı, iddia makamının sunduğu olgu ve emareler ışığında aleyhine gelen davadan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

   Aksun, sanıklara ceza takdiri yapılırken sosyal yarar ve cezalandırmanın hedefi olan faydayı sağlayacak şekilde bir denge kurulması, çağdaş cezalandırma ilkelerinden yararlanılması gerektiğine işaret etti. 

“Yaşam hakkı en fazla değer atfedilen haktır”

   Başkan Fadıl Aksun, “Yaşam Hakkı gerek Anayasamız, gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi

düzleminde korunan ve en fazla değer atfedilen haktır. Yaşam hakkının kanunsuz olarak bir kimseden alınması, yani hayatın sonlandırılması, ağır suçlar sıralamasında en fazla önemi haiz olanlardandır. Bu tür suçların toplunda infial ve korku yarattığı aşikârdır. Adam öldürme, hiç şüphesiz en etkin ve ciddi surete cezalandırılacak olan suçlardan bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

   Aksun, çiftin bazı özel sorunlar olduğuna değinip, şöyle devam etti:

   “Huzurumuzdaki suç aile içerisinde işlenebilecek en ağır suçlardan birisidir. Sanık ve maktulün ailevi problemleri olduğu açıktır. KKTC Anayasası hukuk devleti ilkesini benimsemiştir. Bu sebeple hukuken çaresi bulunan sorunlar açısından kişilerin hukuk yolundan sapmamaları gerekir. Sanık ve maktul için de tek yol

hukuk olup, açılmış bulunan boşanma davası çerçevesinde konunun halli her iki tarafın da şuan içinde bulundukları durumun öne geçebileceği nitelikte idi. Hukukun olduğu yerde kaba kuvvet meşru kabul edilemez.”

   Aksun, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanığa oybirliği ile 25 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Olay nasıl olmuştu?

   Lefke ilçesine bağlı Doğancı köyünde 26 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen cinayette, aralarında çıkan tartışma sonucu, 52 yaşındaki Nigar Tevfik Erhalk, boşanma aşamasında olduğu İbrahim Erhalk’ın malları devrettiğini öğrenmesi üzerine eşine karşı bıçakla saldırıya geçmişti.

   Çıkan kavgada İbrahim Erhalk av tüfeğiyle, Nigar Erhalk’ı göğsünden vurmuştu. Nigar Erhalk, olay yerinde yaşamını yitirmişti.

   Doğancı’ya yaptırdıkları eve tatil maksadıyla gelen çift, İngiltere’de yaşam sürüyordu.

    Davada Nigar Erhalk’ın kavga anlarını kaydettiği ses kayıtları da dinlendi. 

   Ses kaydında, av tüfeğinden çıkan patlama sesinin ardından,  İbrahim Erhalk’ın “Beni buna mecbur ettin Nigar. Namusumu sıfır ettin. Ben mapusa (cezaevine) sen mezara” dediği sözler dinlenmişti.

   İbrahim Erhalk, olaydan sonra iki kişiyi arayıp, polisin numarasını istediği ses kayıtları dinlendi. Erhalk, eşine ateş ettikten hemen sonra aradığı yakınına, “Öldürdüm Nigar’ı. Yerde yatıyor. Polisin numarası kaç?” diye sormuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75