banner6

Eski davalarından da yargılanacak

banner37

Esentepe’de tasarrufunda uyuşturucu madde ile yakalanan Libya kökenli Malek Muhammed Ali, 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eski davalarından da yargılanacak
banner99

Ahmet VAMIK

 

Esentepe’de tasarrufunda uyuşturucu madde ile yakalanan Libya kökenli Malek Muhammed Ali, 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hükümsüz tutuklu olarak şubat ayından beri cezaevinde olduğu için bir hafta sonra tahliye olacağı belirtilen Ali’nin bu suçtan yakalanmadan kısa süre önce, benzer bir suçun davasında ‘Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanarak serbest kaldığı hatırlatıldı. Mahkeme, Malek Muhammed Ali’nin bu davalardan yeniden yargılanacağını açıkladı.

Malek Muhammed Ali, 3 Şubat 2017 tarihinde Esentepe balıkçı barınağı mevkisinde araç içerisinde Uğur Süzen ile birlikte uyuşturucu madde kullanırken, devriye yapan polis ekibi tarafından yakalanmıştı.

Polisin yaptığı soruşturmada sanık Malek Muhammed Ali’nin 3 Şubat 2017 tarihinde, sanık Uğur Süzen ile birlikte Karaoğlanoğlu’nda önceden anlaşarak buluştuğu Kemal Numan Mehmet’ten 2 bin TL karşılığında 28 gram hintkeneviri aldıkları belirlenmişti.

Polisi fark eden Ali ve Süzen, arabayla uzaklaşmaya çalışmış ve tasarruflarındaki uyuşturucu maddeyi araçtan dışarıya atmışlardı. Yol bittiği için kaçamayınca da polise teslim olmuş ve pencereden attıkları maddenin hintkeneviri türü uyuşturucu madde olduğunu itiraf etmişlerdi.
19 Ocak 2017 tarihinde “Uyuşturucu madde alma” ve “Uyuşturucu madde tasarrufu” suçlarından yargılanan ve Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanarak serbest kalan sanık Malek Muhammed Ali, kısa bir süre sonra yeniden uyuşturucu madde kullanırken yakalandığı için denetimli serbestlik hakkını kaybetmiş oldu.

“Uyuşturucu toplumu ve gençleri tehdit ediyor”

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Uyuşturucu madde alma” ve “Uyuşturucu madde tasarrufu” suçlarından itham edilen Malek Muhammed Ali, suçlamaları kabul etti.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’in huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener de hazır bulundu.
Kararı okuyan Yargıç Murat Soytaç, sanığın işlediği suçların uzun süreli hapislik cezası öngören, toplumda endişe yaratan, toplumu ve gençleri tehdit eden ve giderek artış gösteren suçlardan olduğuna değindi.
Yargıç Murat Soytaç, sanığın denetimli serbestlikte olduğu bir dönem içerisinde yeniden benzer suçtan yargı karşısına çıktığı için Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanamayacağının altını çizdi.
Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Soytaç, sanığa, 7 ay hapis cezası verdiklerini açıklarken, Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, sanığın denetimli serbestlik hakkı elde ettiği davalardan yeniden yargılanacağını belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104