Eski eserler 1 milyon TL değerinde 

banner37

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekibinin İskele’de gerçekleştirdiği operasyonda tasarrufunda 39 parçadan oluşan eski eser bulunan Z.D.’nin hakkında 5 gün ek tutukluluk emri verildi

Eski eserler 1 milyon TL değerinde 
banner90
banner8

3 BİN YILLIK OLDUĞU BELİRLENDİ… Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekibinin İskele’de gerçekleştirdiği operasyonda ele geçirilen 39 parçadan oluşan eski eserin 3 bin yıllık eserler olduğunu Arkaik Dönem ve Geometrik Döneme ait olup, bir milyon 365 bin TL değerinde oldukları tespit edildi.

Ayşe BULUT

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekibinin İskele’de gerçekleştirdiği operasyonda ele geçirilen 39 parçadan oluşan eski eserin 3 bin yıllık eserler olduğu ve Arkaik ile Geometrik dönemlere ait olduğu, değerlerinin de 1 milyon 365 bin TL olduğu tespit edildi.


Eski eserlerle yakalanan Z.D., dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve tutukluluk süresi 5 gün daha uzatıldı.


İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında Savcı Fırat Kızıltunçlar, operasyonun detaylarını aktarması için, tahkikat memuru Mustafa Özduman’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

banner134

Mahkemede yeminli şahadet veren Özduman, zanlının “Kanunsuz eski eser tasarrufu” suçundan methaldar olduğunu belirtti.


Özduman, 9 Aralık 2020 tarihinde zanlının İskele’deki ikametgahında bir polis ekibi tarafından yapılan aramada 38 adet eski eser niteliğinde çanak çömlek ve testinin tespit edildiğini kaydetti.


Özduman, zanlının “Ben çok gezerim, çok dolaşırım, ovada buldum’’ izahatının haricinde ifade de vermediğini belirtti.


Özduman, Eski Eserler Dairesi tarafından oluşan bir kurulun bu eserler üzerinde yapmış olduğu araştırmada eski eserlerin yaklaşık olarak 3 bin yıllık eserler olduğunu Arkaik Dönem ve Geometrik Döneme ait olduklarını, toplam değerlerinin ise 1 milyon 365 bin TL olduğunu tespit ettiğine dikkat çekti.


Özduman, meseleyle ilgili olarak eski eserlerin nasıl ede edildiği nereden kazı yapılarak bulunduğu konusunda geniş çaplı aramanın devem ettiğini belirtti.


Polis memuru Özduman, zanlının aleyhinde tahkikat başlatıldığını ve zanlının serbest kalması halinde alınacak ifadelere müdahale etme olasılığı olduğundan tahkikatın salimen yürütülmesi için zanlının 5 gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.


Yargıç Tutku Candaş, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 5 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2020, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75