banner6

Eski eserlerin hangi döneme ait olduğu araştırılıyor

banner37

Pamuklu mandıralar bölgesindeki ormanlık alanda ele geçirilen 26 parça eski eserle ilgili yakalanan 6 kişinin tutukluluk süresi iki gün daha uzatıldı

Eski eserlerin hangi döneme ait olduğu araştırılıyor
banner99

Ayşe BULUT

Pamuklu’da iki kişiyi mandıralar bölgesindeki ormanlık alana gizlenen 26 parça eski eseri alırken suçüstü yakalayan ve meseleyle bağlantılı dört kişiyi daha tutuklayan polis, olayı halen soruşturuyor.

A.D., S.K., M.K., B.B., M.T. ve C.Ç. isimli 6 zanlı dün İskele Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerine soruşturma amaçlı olarak ikişer gün tutukluluk emri alındı.

banner134

Mahkemede yeminli şahadet vererek olguları aktaran polis memuru Veysel Durmuş, zanlı bir A.D. ile zanlı 2 S.K.’nin 16 Kasım tarihinde saat 18.00 sıralarında FK 644 plakalı araçla Pamuklu Mandıralar Bölgesi’ndeki ormanlık alana götürüp sakladıkları 26 parçadan oluşan muhtelif ebatlardaki eski eser nitelikli eşyayı 18 Kasım’da gidip alırken polis tarafından suçüstü yakalandıklarını belirtti.

Bahse konu eserlerin ve aracın emare alındığını ve tutuklanan zanlılardan A.D.’nin sorgusunda diğer eşyaları S.K. ile sakladıklarını, büyük metal başlı heykeli ise zanlı 3 M.K.’den 2018 yılında temin ettiğini söylediğini anlatan tahkikat memuru, diğer eserleri de 10 Kasım 2021 tarihinde M.K. ile birlikte zanlı 5 B.B.’nin Minareliköy’deki evinden aldığını ve o sırada zanlı 4 M.T.’nin de orada olduğunu itiraf ettiğini kaydetti.

Bunun üzerine zanlı 4 ve 5’i de tutukladığını anlatan tahkikat memuru, bu zanlıların da emareleri zanlı 6 C.Ç.’nin Ulukışla’daki ikametgahına götürdüklerini, eserlerin burada 1 hafta kaldığını, 16 Kasım’da zanlı 1 A.D.’nin bu eserleri C.Ç.’nin ikametgahından alıp Adaçay köyüne götürdüğünü tespit ettiklerini söyledi.

Zanlı 1 ve 2’nin suçüstü gereği, diğerlerinin ise derdest emri gereği tutuklandığının altını çizen tahkikat memuru, soruşturma kapsamında eski eserlerin hangi döneme ait olduğunu ve değer tespitinin de yapılabilmesi için mahkemeden süre istedi.

Polisin talebini yerinde bulan Yargıç Nil Çeliker, zanlıların 2 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104