Evini uyuşturucu serasına dönüştürdü

banner37

Polisin üzerinde 2 gram kokain ve bir miktar hintkeneviri bulduğu Mahmud Mustafa’nın Karşıyaka’daki evinin odalarını hintkeneviri yetiştirme seralarına dönüştürdüğü ortaya çıktı. Mustafa ile birlikte suç ortağı olduğu şüphesiyle Salih Aygın da tutuklandı

Evini uyuşturucu serasına dönüştürdü
banner90
banner8

196 KÖK HİNTKENEVİRİ BİTKİSİ… Mahmud Mustafa’nın özel ışıklandırma ve ısı sistemi de kurarak seraya dönüştürdüğü evinin odalarında çoğunluğu saksılara ekilmiş, bir kısmı da ekilmek üzere çimlendirilmiş toplam 196 kök hintkeneviri bitkisi bulundu. Evde ayrıca, yaklaşık yarım kilo hasat edilerek kurutulmuş hintkenevirinin yanı sıra az miktarda kokain ve hassas terazi de ele geçirildi. Mustafa’nın suç ortağı olarak tutuklanan Salih Aygın’ın evinde de az miktarda kokain ve hassas terazi ele geçirildi.

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne bağlı bir ekibin önceki gün Karşıyaka’da şüphelenerek Mahmud Mustafa isimli kişinin üzerinde arama yapması, uyuşturucu serasına dönüştürülen bir evin ortaya çıkarılmasını sağladı.


Üzerinde yaklaşık 2 gram kokain ve bir miktar hintkeneviri bulduğu Mahmud Mustafa’nın Karşıyaka’daki apartman dairesi olan evine arama yapmaya giden Narkotik polisi, evin hemen hemen tüm odalarının özel ışıklandırma ve ısıtma sistemleriyle uyuşturucu serasına dönüştürüldüğünü gördü. 34’ü ekilmek üzere keçeler içerisinde çimlendirilmiş 162’si de saksılara ekilmiş halde toplam 196 kök hintkeneviri bitkisine emare olarak el koyan polis ayrıca evde hasat edilerek kurutulmuş yaklaşık yarım kilo hintkeneviri, yaklaşık 1 gram daha kokain ve uyuşturucu tartımında kullanıldığına inanılan hassas terazi buldu.


Mahmud Mustafa’yı tutuklayan polis, olayla bağlantılı gördüğü Salih Aygın’ı da tespit ederek evinde arama yaptı ve Aygın’ın da evinde bir miktar kokain ile hassas terazi buldu.


Mahmud Mustafa ve Salih Aygın, aleyhlerine başlatılan soruşturma çerçevesinde dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve haklarında ikişer günlük tutukluluk emri alındı.


Mahkemede mesele ile ilgili yeminli şahadet veren polis memuru Ahmet Bayram, 15 Mayıs 2020 tarihinde PGM-Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından Şehit Şerif Rahmi Sokak Karşıyaka-Girne adresinde sakin Mahmud Mustafa’nın üzerinde yapılan aramada giymekte olduğu eşofmanın sağ cebinde beyaz renk naylon parçası içerisinde yaklaşık 2gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, yine aynı cebinde küçük beyaz renk kapaklı kutu içerisinde hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare alındığını söyledi.

Her oda ayrı bir bahçe


banner134
Bayram, daha sonra zanlı Mustafa’nın kalmakta olduğu ikametgâhta 21.00-22.30 saatleri arasında mahkeme emri ile huzurunda yapılan aramada; ikametgâhın giriş kısmında soldan birinci oda içerisinde 107 ayrı siyah renk plastik saksılara ekili vaziyette boyları 5-10 cm arasında değişen 107 kök hintkeneviri olduğuna inanılan bitkiler ile bitkilerin ziraatında kullanılan ışık ve havalandırma sistemleri, ikametgâhın soldan ikinci odası içerisinde 28 ayrı siyah renk plastik saksılara ekili vaziyette boyları 10-90 cm arasında değişen 28 kök hintkeneviri olduğuna inanılan bitkiler ile bitkilerin ziraatında kullanılan ışık ve havalandırma sistemleri, ikametgâhın giriş kısmındaki karşı oda içerisinde ise 27 ayrı siyah renk plastik saksılara ekili ve 7 adet de tohum çimlendirmede kullanılan keçe içerisinde boyları 5-10 cm arasında değişen toplam 34 kök hintkeneviri olduğuna inanılan bitkiler ile bitkilerin ziraatında kullanılan ışık ve havalandırma sistemleri bulunduğunu söyledi.


Bayram, ayrıca evin içerisinde bulunan muhtelif naylon poşetler içerisindeki yaklaşık yarım kilo ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde içerdiğine inanılan bitki yaprakları, bir adet hassas terazi ve bitkilerin ziraatında kullanılan muhtelif araç, gereç ve gübre bulunduğunu kaydetti.


Zanlı Mustafa’ya ait yatak odasında bulunan dolap çekmecesi içerisinde şeffaf naylona sarılı yaklaşık 1 gr ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde de bulunduğunu belirten Bayram, zanlının sorgulanmasının ardından meselede bağlantısı olduğu tespit edilen zanlı Salih Aygın’ın da tutuklandığını ve ikametgâhında yapılan aramada ise bir miktar kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan toz madde ile üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan 1 adet hassas terazi bulunarak emare olarak alındığını söyledi.


Bayram ayrıca, zanlı Aygın’ın ikametgâhında kreatin kutusu içerisinde ise kokain olduğu düşünülen ancak henüz nevi ve miktarı tespit edilemeyen beyaz toz madde bulunduğunu ve emare yapıldığını belirtti.


Mesele ile ilgili olarak başlatılan soruşturmanın yeni olduğunu, alınan ifadelerin teyit ve tekzip edilmesi gerektiğini vurgulayan Bayram, soruşturmanın salimen yürütüle bilmesi için zanlıların ilk etapta 2 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.


Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın zanlıların soruşturma maksatlı 2 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi. (KAMALI HABER)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75