F.B.’ye öfke çok büyük

banner37

Öz yeğenine cinsel tecavüzde bulunmaktan tutuklanan F.B. isimli amcanın tutukluluk süresi dün 7 gün daha uzatılırken, çocuğun ailesi ve köylüleri mahkeme ve İskele Polis Müdürlüğü önünde eylem yaptı

F.B.’ye öfke çok büyük
banner8

“MART 2017’DEN EYLÜL 2019’A KADAR”… Ziyamet Polis Karakolu Amiri Ceyhan Paşa, dün mahkemede verdiği ifadesinde, suçun işlenişiyle ilgili zaman aralığını genişletti ve ‘zanlının Mart 2017 ile Eylül 2019 tarihleri arasında, kardeşinin çocuğu olan 16 yaşından küçük kıza cinsel tecavüzde bulunduğunu’ söyledi. Paşa, zanlının cep telefonu, fotoğraf makinesi, evindeki bilgisayar ve USB’lerin incelemeye alındığını ve ilk nazarda F.B.’yi suça bağlayıcı görüntülerin tespit edildiğini açıkladı.

“KÖY MEYDANINDA İDAM EDİLSİN”… Polis dün sabah, F.B.’yi daha mesai başlamadan erkenden geniş güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkardı, mahkeme sonrasında da arka kapıdan kaçırarak İskele Polis Müdürlüğü’ne götürdü ancak, başta 12 yaşındaki kız çocuğunun anne ve babasının da aralarında olduğu aile bireyleri olmak üzere Bafra halkı hem İskele Kaza Mahkemesi, hem de İskele Polis Müdürlüğü önünde protesto eylemi yaptı. Ellerinde, pankartlar taşıyan öfkeli kalabalık, idam cezasının geri getirilmesini isteyerek, “Onu Bafra köyü meydanında idam edin” şeklinde sloganlar attı.

Ayşe BULUT

Öz yeğenine cinsel tecavüzde bulunduğunu kabul eden 40 yaşındaki F.B.’ye karşı olan halkın öfkesi gittikçe daha da büyüyor.

Kardeşinin 12 yaşındaki kız çocuğuyla bugüne kadar 12 kez cinsel ilişkiye girdiğini itiraf eden ve cinsel ilişkinin çocuğun rızasıyla olduğunu iddia eden F.B., dün sabah yeniden mahkemeye çıkarıldı ve tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı.

Polis, dün mahkemeye verdiği şahadetinde, zanlının 2017’nin Mart ayından 2019’un Eylül ayına kadar, kardeşinin çocuğu olan 16 yaşından küçük kıza cinsel tecavüzde bulunduğunu açıkladı.

Polis, F.B.’yi dün sabah saat 07.30 sıralarında, geniş güvenlik önlemleri altında İskele Kaza Mahkemesi’ne çıkardı, ek tutukluluk emrini aldıktan sonra da, mahkeme binası önünde toplanarak eylem yapan öfkeli kalabalık nedeniyle arka kapıdan çıkararak İskele Polis Müdürlüğü’ne götürdü.

F.B.’nin arka kapıdan çıkarıldığını öğrenen halk bu kez İskele Polis Müdürlüğü önüne giderek eylemlerine burada devam etti ve zanlının idamını isteyen sloganlar attı.

İki sayfalık veda mektubu

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Tutku Cantaş’ın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, meselenin tahkikat subayı olan Ziyamet Polis Karakolu Amiri, Müfettiş Muavini Ceyhan Paşa’yı tanık olarak dinletti.

Ceyhan Paşa, dünkü şahadetinde, suçun işleniş tarihiyle ilgili zaman aralığını genişletti ve zanlının Mart 2017 ile Eylül 2019 tarihleri arasında, kardeşinin çocuğu olan 16 yaşından küçük kıza cinsel tecavüzde bulunduğunu açıkladı. Suçun işlenişiyle ilgili zaman aralığı bir önceki celsede 2019’un Ağustos ve Eylül ayları arası olarak belirtilmişti.

Zanlıyla ilgili şikayetin 24 Kasım 2019 tarihinde bilgilerine geldiğini ve zanlının kaçarak saklandığını, 26 Kasım’da saat 16.50’de Büyükkonuk-Kaplıca arasında ormanlık alanda aracıyla saklanırken yakalandığını, itiraf içerikli gönüllü ifade verdiğini hatırlatan Ceyhan Paşa, zanlının arabasında yapılan detaylı aramada, iki sayfalık bir veda mektubu bulunduğunu açıkladı.

Zanlı aleyhine daha önce alınan 2 günlük tutukluluk süresi zarfında 10 kişiden ifaden ifade temin ettiğini belirten Ceyhan Paşa, zanlının evinde yaptığı aramada da tespit ettiği 1 USB, 2 hafıza kartı, bir kamera, bir bilgisayar kasası, 2 cep telefonu, bir fotoğraf makinesini emare alarak incelemeye gönderdiğini ve aldığı ilk bilgilere göre bunlar arasında zanlıyı suça bağlayıcı görüntülerin tespit edildiğini söyledi.

Bu emarelerin devam eden incelemelerinden çıkacak sonuçlara göre yeni ifadeler alınması gerekebileceğinin altını çizen Paşa, meselenin çok ciddi olduğunu vurgulayarak, zanlının serbest kalması halinde soruşturmaya müdahale etmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu dile getirdi.

Paşa, soruşturmasını salimen yürütebilmek için zanlının tutukluluk süresinin 8 gün daha uzatılmasını talep etti.

Ceyhan Paşa, Savcı Ahmet Özlemler’in, sorusu üzerine, zanlı aleyhine 2017 yılında yapılan şikayetle ilgili kamuoyunda bir yanlış anlaşılma olduğunu belirterek, o şikayet dosyasının, 12 yaşındaki küçük kızla ilgili değil, bir başka kişiyle olduğunu söyledi.  Paşa, 2017 yılında zanlının bir kişiye sözlü tacizde bulunduğuna dair bir şikayet yapıldığını ve bu şikayetin daha sonra geri çekildiğini açıkladı.

Savcı Ahmet Özlemler’in zanlı aleyhine istenen tutukluluk süresini 7 günle sınırladıklarını beyan etmesinin ardından ise Yargıç Tutku Cantaş, zanlının 7 gün daha poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

İdamını istediler

Aralarında 12 yaşındaki kız çocuğunun anne ve babasının da bulunduğu aile bireyleri ile Bafra halkı, dün sabahın erken saatlerinden itibaren İskele Kaza Mahkemesi binasının önünde toplandı. Polis, geniş güvenlik önlemleri altında, zanlıyı öfkeli kalabalığın önünden geçirerek mahkemeye çıkardı ancak, mahkeme sonrasında çıkabilecek olası olayları önlemek için zanlıyı binanın arka kapsından kaçırarak İskele Polis Müdürlüğü’ne götürdü.

Zanlının, arka kapıdan çıkarıldığını öğrenen öfkeli kalabalık bu kez İskele Polis Müdürlüğü binasının önüne yürüyerek protestolarına burada devam etti.

Hem mahkeme önünde, hem yürüyüş sırasında, hem de İskele Polis Müdürlüğü önünde pankartlar açarak sloganlar atan öfkeli kalabalık, idam cezasının geri getirilmesini ve F.B.’nin Bafra Köy meydanında asılmasını istedi.

“Çocuğa uzanan eller kırılsın”, “Çocuk istismarına hayır”, “Çocuk susar sen susma” ve “İdam istiyoruz” gibi sloganlar atan eylemciler, yetkililere seslenerek, şeriat kanununun, idamın geri getirilerek, zanlının sokak ortasında, Bafra Köy meydanında idam edilmesini, bunu da herkesin görmesini istediklerini haykırdı.

Eylemciler ayrıca, “Çocuk susar sen susma”,  “Çocuk istismarına hayır”,  “Çocuk bedenime dokunma”, “Bir çocuğun çıkaramadığı ses olmalıyız”, “O pis ellerinizi, o yılan gözlerinizi, o sıçan dillerinizi, o lağım yüreklerinizi çocukların üzerinden çekin” gibi pankartlar taşıdı.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2019, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108