Fellahoğlu’nun ölümünde doktorların ihmali onandı

banner37

Yargıtay Hukuk Mahkemesi, alt mahkemenin, Gamze Fellahoğlu’nun 13 yıl önce doğumda yaşamını yitirmesiyle ilgili, Dr. Şevket Alptürk ve anestezi uzmanı Eray Deliceırmak’ın ihmali olduğuna yönelik kararında hata olmadığına bulgu yaptı

banner87
Fellahoğlu’nun ölümünde doktorların ihmali onandı
banner99

AİLE, CEZA DAVASI AÇILMASINI İSTİYOR… Fellahoğlu ailesinin avukatı Murat Yılmaz, kararın KKTC tarihinde ilk olduğunu ve emsal teşkil edeceğini belirterek iki doktor aleyhine ceza davası açılmasını beklediklerine işaret ederken, Gamze Fellahoğlu’nun eşi Hakan Fellahoğlu da, 13 yıldır hukuk davasının sonuçlanmasını büyük bir üzüntü içinde beklediklerini söyleyerek, polis ve Başsavcılığa ‘biran önce ceza davasını açık ve adaletin tecelli etmesini sağlayın” çağrısında bulundu.

Emine UYSAL ÇALUDA

İş insanı Gamze Fellahoğlu’nun 13 yıl önce doğumda yaşamını yitirmesiyle ilgili iki doktorun “ihmali” olduğuna ilişkin hukuk davasının kararı onandı.

Gamze Fellahoğlu’nun eşi Hakan Fellahoğlu ve kızı gözyaşlarını tutamadı. Karara rağmen ailenin oldukça üzgün olduğu gözlemlendi.

Kararın açıklanmasının ardından basına konuşan Fellahoğlu ailesi ve avukatları, iki doktor aleyhine ceza davası açılmasını beklediklerini açıkladı.

Davalı doktorların, “İhmal ve kusur” bulgusunu istinaf ettiği davanın kararı Yargıtay Hukuk Mahkemesi’nde dün öğlen açıklandı ve alt mahkemenin kararında hata olmadığına hükmedildi.

İstinaf kararının açıklandığı dünkü celsede, Fellahoğlu ailesi adına avukat Murat Yılmaz hazır bulunurken, Dr. Şevket Alptürk’ü avukat Serhan Çınar ve Dr. Eray Deliceırmak’ı ise avukat Mustafa Asena adına Buse Asena temsil etti.

Fellahoğlu Kuyumculuk’un sahibi Gamze Fellahoğlu’nun 13 yıl önce Dr. Şevket Alptürk’e ait doğum kliniğinde bebeğini dünyaya getirdikten sonra hayatını kaybetmesiyle ilgili anestezi doktoruyla birlikte ‘ihmalkarlığına’ karar verildiği hukuk davasının kararı istinaf tarafından onandı.

17 Ocak 2007 yılında Dr. Şevket Alptürk’e ait doğum kliniğinde akşam saatlerinde doğuma giren Gamze Fellahoğlu kız çocuğunu dünyaya getirdikten hemen sonra fenalaşarak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Anne Gamze Fellahoğlu, yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti. Gamze Fellahoğlu’nun eşi Hakan Fellahoğlu, hukuk davası açmış ancak otopsi raporunun gecikmesinden ötürü dava 2013 yılında karara bağlanabilmişti.

Mahkeme, iki doktorun

ihmalkarlığına bulgu yapmıştı

Mahkeme, Doğuş Doğum Kliniği sahibi Op. Dr. Şevket Alptürk ve anestezi uzmanı Dr. Eray Deliceırmak’ı “makul bir doktorun yapması gereken uygulama, bakım ve özeni göstermeyerek ihmalkarlık yaptıkları” gerekçesiyle kusurlu bularak 50’şer bin TL tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Yılmaz: Karar emsal teşkil edecek

Kararın ardından basına bilgi veren Fellahoğlu ailesinin avukatı Murat Yılmaz, kararın KKTC tarihinde ilk olduğunu ve emsal teşkil edeceğini belirtti.

İhmal nedeniyle doktorlara ceza davası açılmasını beklediklerine işaret eden avukat Yılmaz, açıklamasında şunları kaydetti:

“17 Ocak 2007 yılında ikinci çocuğunu dünyaya getirdikten sonra vefat eden Gamze Fellahoğlu, davasında Yüksek Mahkeme istinaf kararını bugün (dün) okudu. Alt mahkemenin kadın doğum uzmanı Dr. Şevket Alptürk ve anestezi uzmanı Dr. Eray Deliceırmak’ı ihmalden sorumlu bulup, aleyhlerine hüküm verdiği karar, Yüksek Mahkeme tarafından onandı. Bu karar KKTC Hukuk tarihinde ilk olma özelliğini taşımakta olup, emsal niteliğindedir. Buradan Fellahoğlu ailesine tekrardan başsağlığı ve sabırlar dilerim. Tabii hukuki olarak bu dava Yüksek Mahkeme tarafından kesinleşti. Ancak bu işin bir de ceza boyutu vardır. Bununla ilgili olarak Polis Genel Müdürlüğü gereğini yapacaktır.”

Fellahoğlu, savcılığı ve polisi göreve çağırdı

Gamze Fellahoğlu’nun eşi Hakan Fellahoğlu da hukuk davasının sonuçlanmasına rağmen halen ceza davasının açılmamış olduğuna işaret ederek, “17 Ocak 2007 tarihinde Dr. Şevket Alptürk’e ait doğum kliniğinde kızımızı dünyaya getiren eşim Gamze Fellahoğlu’nun yaşamını yitirmesiyle ilgili iki doktorun “ihmali” olduğuna ilişkin hukuk davasının sonuçlanmasını 13 yıl büyük bir üzüntü içinde bekledik. Allaha şükür ki bu gün (dün) yüreğimize biraz olsun su serpen bir karar verildi ve doktorlar suçlu bulundu. Fakat hukuk davası sona ermesine rağmen halen ceza davasının açılmaması bizleri ziyadesiyle üzüyor. Buradan Başsavcılığa ve polisimize çağrıda bulunuyorum. Bir an önce ceza davasını açın ve adaletin tecelli etmesini sağlayın” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108