'Ferhat yaktı, Abdülkerim gözetledi' !

banner37

Polis, mahkemede, Gazimağusa’daki WCR Kaporta’yı kundaklamakla suçlanan Ferhat Doğan ve suç ortağı Abdülkerim Karabiber’le ilgili olguları aktardı:

'Ferhat yaktı, Abdülkerim gözetledi' !
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, Büyük Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren WCR Kaporta isimli işyerinin kundaklanmasıyla ilgili tutuklanan Ferhat Doğan ve suç ortağı Abdülkerim Karabiber aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Polis, her iki zanlıyı, dün, yeniden yargıç huzuruna çıkarttı. Zanlılar, “kundakçılık” ve “bina açma” suçlarından, ileride yargılanmak üzere, 45 günü geçmemek kaydıyla, hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Olayı soruşturan Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli polis çavuşu Müjdat Günay, meselenin ciddiyetine vurgu yaparak, kundakçılığın yasada ömür boyu hapis cezası öngördüğünü vurguladı.

 

Biri yaktı, diğeri gözetledi

Meseleyle ilgili İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, 11 Eylül 2018’de, saat 03,20’de Gazimağusa’da, Büyük Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren WCR Kaporta isimli işyerinin kundaklanmasıyla ilgili olguları aktarması için, meselenin tahkikat çavuşu Müjdat Günay’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

banner134
Tanık polis çavuşu Müjdat Günay, zanlıların, konu işyerinin alüminyumdan mamul ofisinin, güneye bakan kilitli kapısını demir çubukla zorlayarak açıp, ofis içerisinde, bahse konu ofisi tasarruflarındaki çakmak ile ateşe vermek suretiyle kundakladıklarını söyledi.

Müjdat Günay, olay sonrası tutukladığı Ferhat Doğan’ın konu suçu Abdülkerim Karabiber ile birlikte işlediğini beyan etmesi üzerine, zanlı Karabiber’i de tespit edip tutukladığını ve aleyhlerindeki tahkikatı tamamladığını anlattı.

Günay, her iki zanlıya yazılı dava tebliğ ettiğini ancak zanlıların davalarını kabul etmediğini beyan ederek, Ferhat Doğan’ın KKTC, Abdülkerim Karabiber’in de TC vatandaşı olduğunu mahkemeye aktardı.

Zanlı Abdülkerim Karabiber’in ülkede hiçbir yasal bağı olmadığını ifade eden tanık polis, adı edilenin, 27 Temmuz 2018’den beridir çalışma izni çıkartması için kendisine verilen sürede gerekli izni almadığından söz etti.

Konu suçların ağırlığına dikkat çeken polis çavuşu, “Zanlılar ağır ceza mahkemesinde yargılanacaktır. Kundakçılık, müebbet hapis cezası gerektiren bir suçtur” dedi ve mahkemeden, her iki zanlıyı da, davalarında hazır olmasını sağlamak amacıyla cezaevine göndermesini talep etti.

Tanık çavuş, talebe itiraz etmeyen avukatların soruları üzerine, Ferhat Doğan’ın doktor kontrolünden geçirilip cezai sorumluluğunun var olduğuna değindikten sonra, zanlıların konu suçu birlikte işlediğini, Ferhat’ın konu işyerini yaktığını, Abdülkerim’in de etrafı gözetlediği yönünde beyanlar bulunduğunu anlattı.

Yargıç, huzurundaki tüm hususları değerlendirdi ve zanlıların yargılanacakları tarihte mahkemede hazır olmasını sağlamak amacıyla, zanlıları her ne şart altında olursa olsun, hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderdi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75