FETÖ davası yine ertelendi

banner37

FETÖ/PDY isimli terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle PGM’den ihraç edilen üç polisten biri olan Müfettiş Ali Özbayrak’ın ara emri talebiyle yaptığı başvuru, dün de YİM’in gündemindeydi

FETÖ davası yine ertelendi
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi oldukları gerekçesiyle, 7 Mayıs’ta meslekten ihraç edilen üç polis mensubundan biri olan Müfettiş Ali Özbayrak’ın, yürütmenin durdurulması için ara emri talebiyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne (YİM) yaptığı başvuru dün yine gündemdeydi.

YİM Yargıcı Beril Çağdal’ın huzurunda görülen davada, Başsavcı Muavini Yardımcısı İlter Koyuncuoğlu hazır bulundu.

Dava, görüşülmek üzere ileri bir tarihe ertelendi.

Önceki celsede ara emri talebiyle ilgili yapılan duruşmada, Ali Özbayrak yeminli şahadet vererek, gerekçelerini aktarmıştı.

Müfettiş Ali Özbayrak, 28 yıllık polis mensubu olduğunu ve Türkiye’de FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Polis Genel Müdürlüğü (PGM) bünyesinde PGM İkinci Yardımcısı Hüseyin Yeşildağlı başkanlığında oluşturulan soruşturma ekibinin kendisinden savunma istediğini belirtmişti.

Özbayrak, “Sorguda bana polis çavuşu İ. Y., polis memuru S. E. ve polis memuru Ş. G. ile telefon görüşmesi yapıp yapmadığım soruldu. Bu kişiler fiilen polistir. Arkadaşlarımdır. Görüştüğümü söyledim. 2017 ile 2019 yılları arasında da görevime devam ettim” demişti.

Müfettiş Ali Özbayrak, 13 Mart’ta kendisinden savunma istendiğini belirtip, yaptığı savunmayı emare olarak sunmuştu.

Özbayrak, şunları kaydetmişti:

“Pikniğe gittiğim, yurtdışı gezilerine ve sohbet toplantılarına katıldığım belirtilip, 2 Nisan’da Polis Hizmeti Komisyonu’na çağrıldım.

2 Nisan’da avukatım Hasan Yücelen’le PGM’ye gittim. Kararın hukuksuz olduğu, İyi İdare Yasası ve Anayasa Mahkemesi’ne aykırı olduğunu belirttik.

FETÖ/PDY terör örgütüne üye olduğuma dair bilgi, belge ve döküman olmadığını, ayrıca aleyhime ceza davası gelmediğinden, itham edilmeden bu aşamada savunma yapamayacağımızı belirttik”.

Müfettiş Ali Özbayrak, PGM tarafından verilen teşkilattan ihraç edildiğine dair belgeyi mahkemeye emare olarak sunmuştu.

Özbayrak, ayrıca 2 Nisan’da heyette 6 üye varken, kararın okunduğu gün 5 üye olduğuna vurgu yaparak, karar günü Polis Müdürü Ömer Tazeoğlu’nun olmadığını ve kararda imzasının yer almadığını anlatmıştı.

FETÖ/PDY’nin 21 Temmuz 2016 tarihinde KKTC’de terör örgütü ilan edildiğini ancak kendisinin bu terör örgütüne üye olduğuna dair itham edilmediğini ve yargılanmadığını kaydetmişti.

Ali Özbayrak, “Bu tarihten sonra da yurtdışına giriş-çıkış da yaptım ama bir sorun yaşamadım. 2016 yılında 23 Aralık’ta yurtdışına da gittim. O tarihten sonra yurtdışına çıkış yapmadım” demişti.

Özbayrak şöyle devam etmişti:

“Ortaokula giden iki çocuğum var. İki de yetişkin çocuk sahibiyim. Çocuklarım öğrenci. Polis Bankası’na 100 bin TL borcum var. Hakkımdaki haberler basında yer aldı. Çok zor şartlarda çalışma sahamız oldu. Karpaz’da kalıyorum. 7 Mayıs’ta görevime son verildi. Küçük bir köyde yaşıyorum. Onurumuz, gururumuz, 28 yıllık meslek hayatım mahvoldu. Eşim, ailem ve çocuklarım da okulda bu yaşananlarla ilgili olumsuz etkileniyor. Davaya konu kararın, dava sonuna kadar yürütmesinin durdurulmasını talep ediyorum. Toplum nazarında FETÖ terör örgütü üyesi olarak görülüyorum.”

Müfettiş Ali Özbayrak’ın avukatı Hasan Yücelen de, Yüksek Mahkeme’de verilen benzer bir karara atıfta bulunup, ara emri talep etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75