FETÖ davasının esası dinlenecek

banner37

FETÖ/PDY isimli terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle PGM’den ihraç edilen üç polisten biri olan Müfettiş Ali Özbayrak, görevine dönmek için yaptığı ara emri başvurusunu geri çekti

banner87
FETÖ davasının esası dinlenecek
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi oldukları gerekçesiyle, 7 Mayıs’ta meslekten ihraç edilen polis mensuplarından biri olan Müfettiş Ali Özbayrak, hakkındaki yürütmenin durdurulması için Yüksek İdare Mahkemesi’ne (YİM) yaptığı ara emri başvurusunu geri çekti.

YİM Yargıcı Beril Çağdal’ın huzurunda görülen davada Başsavcı Muavini Yardımcısı İlter Koyuncuoğlu ve avukat Hasan Yücelen hazır bulundu.

Dünkü celsede, Müfettiş Ali Özbayrak, ara emri talebini geri çekince, davanın esasının görüşülmesi için dava ertelendi ancak gün tayin edilmedi.

Davanın esasının görüşülmesinin ardından karar Özbayrak’ın haklı olduğu yönünde olursa, FETÖ/PDY üyesi oldukları suçlamasıyla meslekten men edilen polisler görevlerine dönme hakkına kavuşacak.

Özbayrak davada dinlenmişti

Ara emri talebiyle ilgili yapılan duruşmada, Ali Özbayrak yeminli şahadet vererek, gerekçelerini aktarmıştı.

Müfettiş Ali Özbayrak, 28 yıllık polis mensubu olduğunu ve Türkiye’de FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Polis Genel Müdürlüğü (PGM) bünyesinde PGM İkinci Yardımcısı Hüseyin Yeşildağlı başkanlığında oluşturulan soruşturma ekibinin kendisinden savunma istediğini belirtmişti.

Özbayrak, “Sorguda bana polis çavuşu İ. Y., polis memuru S. E. ve polis memuru Ş. G., ile telefon görüşmesi yapıp yapmadığım soruldu. Bu kişiler fiilen polistir. Arkadaşlarımdır. Görüştüğümü söyledim. 2017 ile 2019 yılları arasında da görevime devam ettim” demişti.

Müfettiş Ali Özbayrak, 13 Mart’ta kendisinden savunma istendiğini belirtip, yaptığı savunmayı emare olarak sunmuştu.

Özbayrak, “Pikniğe gittiğim, yurtdışı gezilerine ve sohbet toplantılarına katıldığım belirtilip, 2 Nisan’da Polis Hizmeti Komisyonu’na çağrıldım. 2 Nisan’da avukatım Hasan Yücelen’le PGM’ye gittim. Kararın hukuksuz olduğu, İyi İdare Yasası ve Anayasa Mahkemesi’ne aykırı olduğunu belirttik. FETÖ/PDY terör örgütüne üye olduğuma dair bilgi, belge ve doküman olmadığını, ayrıca aleyhime ceza davası gelmediğinden, itham edilmeden bu aşamada savunma yapamayacağımızı belirttik” demişti.

Müfettiş Ali Özbayrak, PGM tarafından verilen teşkilattan ihraç edildiğine dair belgeyi mahkemeye emare olarak sunmuştu.

Özbayrak, ayrıca 2 Nisan’da heyette 6 üye varken, kararın okunduğu gün 5 üye olduğuna vurgu yaparak, karar günü Polis Müdürü Ömer Tazeoğlu’nun olmadığını ve kararda imzasının yer almadığını anlatmıştı.

FETÖ/PDY’nin 21 Temmuz 2016 tarihinde KKTC’de terör örgütü ilan edildiğini ancak kendisinin bu terör örgütüne üye olduğuna dair itham edilmediğini ve yargılanmadığını kaydetmişti.

Ali Özbayrak, “Bu tarihten sonra da yurtdışına giriş-çıkış da yaptım ama bir sorun yaşamadım. 2016 yılında 23 Aralık’ta yurtdışına da gittim. O tarihten sonra yurtdışına çıkış yapmadım” demişti.

Özbayrak şöyle devam etmişti:

“Ortaokula giden iki çocuğum var. İki de yetişkin çocuk sahibiyim. Çocuklarım öğrenci. Polis Bankası’na 100 bin TL borcum var. Hakkımdaki haberler basında yer aldı. Çok zor şartlarda çalışma sahamız oldu. Karpaz’da kalıyorum. 7 Mayıs’ta görevime son verildi. Küçük bir köyde yaşıyorum. Onurumuz, gururumuz, 28 yıllık meslek hayatım mahvoldu. Eşim, ailem ve çocuklarım da okulda bu yaşananlarla ilgili olumsuz etkileniyor. Davaya konu kararın, dava sonuna kadar yürütmesinin durdurulmasını talep ediyorum. Toplum nazarında FETÖ terör örgütü üyesi olarak görülüyorum.”

Müfettiş Ali Özbayrak’ın avukatı Hasan Yücelen de, Yüksek Mahkeme’de verilen benzer bir karara atıfta bulunup, ara emri talep etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75