FETÖ soruşturmasında yeni tutuklamalar bekleniyor

banner37

FETÖ-PDY soruşturması kapsamında önceki gün tutuklanan biri polis, biri imam ikisi de kadın olan dört zanlının tutukluluk süresi 5 gün daha uzatılırken, polis isimleri tespit edilen aranan başka kişiler de olduğunu açıkladı

FETÖ soruşturmasında yeni tutuklamalar bekleniyor
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

FETÖ-PDY soruşturması kapsamında önceki gün tutuklanan Polis Memuru Abdullah Köse, imam Tarkan Bay ile Emine Göbekçi ve Fadime Köse’nin tutukluluk süreleri dün 5 gün daha uzatıldı.

Dört zanlıyı ek tutukluluk talebiyle dün mahkemeye çıkaran polis, meseleyle ilgili çok yönlü soruşturmanın devam ettiğini ve isim bazında tespit ettiği aranan başka şahıslar da olduğuna vurgu yaptı ve her an yeni tutuklamalar olabileceğinin mesajını verdi. Polis ayrıca, zanlıların tasarrufunda bulduğu FETÖ-PDY Lideri Fetullah Gülen’e ait kitaplar ile örgüt propagandası içeren dergi, VCD, flaş bellek, bilgisayar gibi emarelerin yanı sıra, uçaksavar mermisi olduğu düşünülen 4 adet mermi, 6 adet mermi çekirdeği ve kovan parçaları bulunduğunu açıkladı.

“Somut deliller var”

FETÖ-PDY soruşturması kapsamında tutuklanan dört zanlı dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Hazal Hacımulla’nın un huzuruna çıkarıldı.

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Serhan Bundak, meselenin tahkikat subayı olan Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran’ı meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık Polis Subayı Ömür Dalkıran, zanlıların, yasa dışı terör örgütüyle ilgili propaganda nitelikli yayın bulundurma suçundan methaldar olduklarını söyledi.

Ömür Dalkıran, 9 Ağustos 2017’de, bir polis ekibi tarafından, Yıldırım’da sakin zanlı Emine Göbekçi’nin ikametgahında, 17.05 ile 23.35 saatleri arasında arama yapıldığını belirterek, yapılan aramada, Türkiye’deki 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimi sonrası, KKTC’de Bakanlar Kurulu kararıyla yayımlanan bir emirname doğrultusunda terör örgütleri listesine dahil edilen FETÖ-PDY, yani FETÖ Paralel Devlet Yapılanması isimli terör örgütü üyesi olan Muhammet Fetullah Gülen’e ait, yazarlığını Gülen’in yaptığı 40 adet kitabı ve propaganda nitelikli taşıdığına inanılan 34 adet VCD’yi bularak emare aldığını söyledi.

Dalkıran, aynı gün, konu ikametgahta kalan Emine Göbekçi’yi polis müdürlüğüne celp ederek sorguya aldığını belirterek, Göbekçi’nin gönüllü ifade vererek, emare kitapların, Polis Memuru Abdullah Köse tarafından,

bir karton kutu içerisinde, evinin ambar olarak kullanılan bir odasına getirildiğini belirttiğini anlattı.

Zanlı Emine Göbekçi’nin beyanları ışığında, zanlı Abdullah Köse’yi 10 Ağustos 2017’de saat 01.00’de Yıldırım’da bulunan ikametgahında tespit edip tutukladığını ifade eden tanık subay, Abdullah Köse’nin aleyhindeki ithama cevaben, kitapların kendisine ait olduğunu ancak kitapları Emine Göbekçi’nin evine koymadığını beyan ettiğini aktardı ve Abdullah Köse’yi ve eşini derdest emri gereği tutukladığını söyledi.

Tanık subay, kitap ve VCD’lerin bulunduğu evde Emine Göbekçi’den önce kalmakta olan ve söz konusu ambarı da içerisinde eşyaları olduğu için halen tasarrufunda bulunduran ve hatta poliste gönüllü ifade verdiği zaman anahtarını da cebinde bulunduran Tarkan Bay’ın Ercan Devlet Havalimanı’ndan çıkış yapmak üzereyken tespit edip tutukladığını ifade etti.

Zanlı Tarkan Bay’a da aleyhindeki ithamı bildirdiğini kaydeden tanık subay, Tarkan Bay’ın “Benim Fetullah Cemiyeti’yle bağlantım yok. Ben Nur Cemaati üyesiyim. Abdullah Köse’yi de Yıldırım köyünde camiye gidip geldiği için tanıyorum. Evde bulunan kitaplar ve VCD’lerle ilgili bilgim yok” yanıtını verdiğini anlattı.

“Polisin evinden uçaksavar mermisi çıktı”

Tanık subay, zanlı Abdullah Köse ve Fadime Köse’nin ikametgahlarının arandığını hatırlattı ve aramada içerisinde evrakların bulunduğu 2 çantayı, 1 adet tableti, içerisinde el yazılarının bulunduğu ajandaları ve Fadime Köse’ye ait cep telefonunu bularak zapt ettiğini dile getirdi.

banner134
Şahadetine devam eden subay, ayrıca, konu evde, uçaksavar mermisi olduğu düşünülen 4 adet mermi, 6 mermi çekirdeği ve kovan parçalarını da bularak emare aldığını kaydeden subay, evdeki arama sonrası Abdullah Köse’nin görev yaptığı Geçitkale Karakolu’na gittiğini ve burada da arama yaptığını ve inceleme amaçlı bir adet

diz üstü bilgisayar ile 2 flaş belleği bularak emare aldığını dile getirdi.

Zanlı Tarkan Bay’ın Lefkoşa’daki evinde de arama yaptığını kaydeden tanık subay, konu evde, FETÖ-PDY örgütü propagandası yapan ve Türkiye’de yasaklı yayın olan Sızıntı Dergisi’nin yayınladığı Tıbbi Gerçekler isimli kitap, yine aynı nitelikte üzerinde Muhammet Fetullah Gülen’in resmi olan Aydınların Dünyası’nda Fetullah Gülen Barışa Uzanan El isimli kitap, Nur Cemaati’yle ilgili bilgi içeren evraklar, Nur Nesli isimli kitap ve Amerika’da yayımlanan 4 adet Nur The Life isimli dergi ve 1 adet diz üstü bilgisayar ve 1 adet flaş belleği bularak emare aldığını kaydetti.

Subay, zanlılar aleyhine temin ettiği tutukluluk süresince, aldığı tüm emareleri ve zanlı Abdullah Köse, Fadime Köse ve Tarkan Bay’ın ikametgahında bulunan 1 adet tablet, 3 cep telefonu, 3 flaş bellek ve 2 diz üstü bilgisayarı incelenmesi için Polis Genel Müdürlüğü Adli Polis Amirliği’ne teslim ettiğini beyan ettikten sonra, Ahmet Köse’nin evinde bulunan mermi ve kovan parçalarının incelenmesi için, PGM Balistik Şubesi’ne gönderildiğini belirtti.

İki kişiden yazılı ifade temin edip, mahkemenin verdiği direktif ışığında zanlı Fadime Köse’yi doktor kontrolünden geçirilmesini sağlayıp, temin ettiği raporu dosyaya eklediğini de beyan eden tanık subay yürüttüğü ciddi soruşturmayı tamamlayamadığını ve ek süreye ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı.

“Tutuklu sayısı artabilir”

Ömür Dalkıran, aldığı ifadelerin ve sözlü beyanların teyit ve tekzip çalışmalarına devam edeceğini, incelenmesi gereken emarelerden gelecek sonuca göre meselenin yön alacağına dikkat çekti ve bu sonuca göre yeni şahıslara ulaşma olasılığının yüksek olup, suçun nevinin değişme olasılığının var olduğuna vurgu yaptı.

Zanlılarla birlikte başka şahıslarında da meseleyle bağlantısı olduğuna inandıklarını anlatan tanık subay, meseleyle ilgili ilgisi ve bilgisi olan kişilerden ifade alınacağını kaydetti ve meseleye bağlantısı olduğuna inandıkları ve isim olarak tespit ettikleri şahısların bulunduğuna dikkat çekti ve mahkemeden, tahkikatına etki etme olasılığı olan zanlıların tutukluluklarını 8’er gün süreyle uzamasını talep etti.

Avukatlar, “süre lüzumsuz” deyip itiraz etti

Zanlıları Emine Göbekçi’yi savunan Teyfik Pilli ve diğer zanlıları savunan Avukat İsmet Dağlar, tutukluluk talebine itiraz etti ve duruşmaya geçildi.

Zanlıları savunan avukatlar, talep edilen sürenin lüzumsuz olduğunu iddia etti ve emare alınan yayınların yasak olup olmadıklarının belli olmadığını vurgulayarak, müvekkillerinin serbest bırakılmasını talep etti.

Tanık subay ise cevaben, “Soruşturma bir bütündür. Etki altında kalmadan gerçekleri ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Emare alınan kitaplar ve diğer emareler uzmanlar tarafından incelenecek” dedi.

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak, ise talebi yineledi ve tutukluluk süresini 7 günle sınırladı.

“5’er gün tutuklu kalsınlar”

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla, zanlıların ilk

nazarda suçla bağlantıları olduğuna bulgu yaptı ve zanlılar avukatlarının itirazlarını reddetti.

Yargıç Hazal Hacımulla, incelenmelerin devam edip, layıkıyla yapılan tahkikatın tüm çabalara karşın tamamlanmadığına vurgu yaparak, tahkikata etki etme olasılığı bulunan zanlıların tutukluluklarının elzem olduğu yönünde bulgu yaptı ve zanlıların 5’er gün süreyle tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75