banner6

FETÖ yargılaması Türkiye'de yapılsın

banner37

Ülkemizdeki bazı hukukçular,  KKTC’de yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan veya tutuklanması istenen kişilerin burada yargılanmasını doğru bulmuyor.

FETÖ yargılaması Türkiye'de yapılsın
banner99

Elmas TOKAY

Ülkemizdeki bazı hukukçular, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında KKTC’de tutuklanan veya tutuklanması istenen kişilerin KKTC’de yargılanmasını doğru bulmuyor ve bu durumdaki kişilerin Türkiye’de yargılanması gerektiğini söylüyor.

Hukukçular, FETÖ zanlılarının KKTC’de yargılanmasının “abes” olacağı görüşünde.

Emekli savcı, eski milletvekili, Avukat Derviş Akter, Türkiye’de işlenen bir suçla ilgili KKTC’de yargılama yapılmasının anlamsız olduğunu kaydetti.

Avukat Gürcan Bayramoğlu ise kanunilik ilkesi gereğince hiç kimsenin, kanunun açıkça suç saymadığı herhangi bir suçtan dolayı cezalandırılamayacağını belirtti.

Akter: Soruşturma burada yürütülemez

banner134

Emekli savcı, eski milletvekili, Avukat Derviş Akter, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında Türkiye’de yürütülen soruşturmanın burada da yürütülmesinin imkansız olduğunu söyledi.

Akter, ülkemizde düşünce suçunun, bilişim suçu olmadığını, bu nedenle sözler veya yazılardan dolayı kimsenin yargılanmasının mümkün olmadığını savundu.

Derviş Akter, şunları kaydetti:

“Basından da takip edildiği üzere, FETÖ’den dolayı istenilen veya hakkında soruşturma başlatılan kişiler var. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suç işlemişlerse ve burada yaşayan TC kökenli kişilerse,  22/88 sayılı İade Yasası tahtında oraya iade edilirler.

Eğer kişi hem KKTC, hem de TC vatandaşıysa, Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlıktan çıkarılır ve iade edilir. Bu güne kadar yapılan işlem şudur. Ancak kişi sadece KKTC vatandaşıysa iade edilemez. Türkiye Cumhuriyeti adına burada soruşturma yürütülemez. KKTC yasalarına göre ispatı zor olan bir dava olur.

Bence burada yapmamız gereken, eğer bu kişiler örgüt üyesiyse, direkt Türkiye’ye iade edilmelidir. Suç işlediği tespit edilen TSK askerleri, burada hiç tutuklanmadan direkt alınarak götürüldü. Doğru olan da budur.  Bizim bu soruşturmaya müdahil olmamız, kendi kendimizin başına çorap örmekten başka bir şey değildir”.

Bayramoğlu: Savcılık bazı maddelere dayanarak soruşturma başlattı”

Avukat Gürcan Bayramoğlu ise FETÖ kapsamında, KKTC Başsavcılığı’nın, Ceza Yasası’nın bazı maddelerine dayanarak bu sorunu aşabileceğini düşünerek soruşturma başlattığını kaydetti.

Bayramoğlu, şöyle konuştu:

“Kanunilik ilkesi gereğince hiç kimse, kanunun açıkça suç olarak saymadığı herhangi bir suçtan dolayı cezalandırılamaz. Yasa dışı cemiyetin tanımı ceza yasamızda yapılırken, ‘ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin veya başka herhangi bir uygar ülkenin kurulmuş hükümetini veya organize edilmiş bir hükümeti şiddet veya kuvvet yolu ile yıkmak’ tabiri de kullanılmış. Bence Başsavcılık da ‘başka herhangi bir uygar ülke’  cümlesinden yola çıkarak, bu kanunilik esasına uygun hareket ettiğini düşünmekte ki, bu maddeden yola çıkarsak haklılık payı olabilir. Bence esas önemli olan nasıl veya neden yargılama ihtiyacı hissedildiği.

Bakanlar Kurulu hangi verilere dayanarak FETÖ’yü bir gecede terör örgütü ilan edebiliyor. Var mıydı daha önceden bir çalışma adamızda bu konu ile ilgili? Etmesin demiyorum ama elinde olan bilgiler veya verilerin değeri yargılama aşamaları için de önemli.

İkinci olarak, yargılama safhasında, mahkemeye delil olarak sunulacak emareler nelerdir? Sadece evde bulunan kitaplarsa vay hukuk sistemimizin, düşünce ve fikir özgürlüğünün haline.

Yarın bir gecede başka bir yasadışı cemiyet ilan edilir, siz evinizde belki de karşıt görüşü sorgulamak için okuduğunuz bir kitaptan dolayı cezaevine gönderilme noktasına gelebilirsiniz. Dolayısıyla yargılamayı dayandıracağımız noktalar hukuk sistemimizin bekası için çok önemli.

Son olarak zanlıların kim olduğu ve suçu nerede işlediği kısmı kafalarda soru işareti. Türkiye ile aramızda zaten iade anlaşması mevcut. Hemen iade edilsin, yargılamalar orda yapılsın.

Özetle, bir suç unsuru var ise eğer, mutlaka yargılamalar yapılmalıdır. Ama sırf iş yapmış olarak görünmekse derdimiz, bunun sonucunun hukukumuza ve çağdaş normlar çerçevesinde çalışan mahkemelerimize yansımaları iyi olmayacaktır diye düşünmekteyim. Bekleyip göreceğiz.”

 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2017, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104