FETÖ'den üç kişi daha tutuklandı

banner37

Zübeyir Ahmet Çokaklı’nın ardından Gönyeli Camii’nin diğer imamı Nizamettin Saltan ile Din İşleri Lefkoşa Bölge Temsilcisi Hicabi Duran ve eşi Saliha Duran da FETÖ-PDY üyesi oldukları suçlamasıyla soruşturma altına alındı.

FETÖ'den üç kişi daha tutuklandı
banner99

Emine UYSAL

Gönyeli Camisi’nin imamı Zübeyir Ahmet Çokaklı’nın, Fetullahçı Terör Örgütü - Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ-PDY) KKTC’deki üyelerinden olduğu gerekçesiyle tutuklanmasının akabinde, aynı caminin diğer imamı olan Nizamettin Saltan ile Din İşleri Lefkoşa Bölge Temsilcisi Hicabi Duran ve eşi Saliha Duran da benzer suçtan tutuklandı.

banner134

“Yasadışı cemiyete üye olmak”, “Yasadışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda nitelikli yayın bulundurmak”, “Yasadışı cemiyeti savunmak ve teşvik etmek” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar Nizamettin Saltan, Hicabi Duran ve eşi Saliha Duran dün ayrı ayrı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Rauf Kürşad’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Polis Genel Müdürlüğü’nde görev yapan Müfettiş İsa Sevindik’i dinletti.

“Örgüte ait kitaplar ambarda bulundu”

Mahkeme, ilk olarak Hicabi Duran ve Saliha Duran ile ilgili meselenin olgularını dinledi.

İsa Sevindik, FETÖ-PDY soruşturması kapsamında tutuklanan Zübeyir Ahmet Çokaklı’yla ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde Hicabi Duran ve eşi Saliha Duran’ın tutuklandığını kaydetti.

Duran ailesinin evinde yapılan aramada evin ambar bölümünde FETÖ-PDY terör örgütüne ait bazı kitap ve dergilerin ele geçirildiğine vurgu yapan Sevindik, zanlıların ifadelerinde bazı izahatlarda bulunduklarını belirtti.

Zanlıların telefon ve bilgisayar gibi emarelerinin inceleneceğine vurgu yapan Sevindik, zanlıların tahkikat amaçlı bir gün tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlıların avukatı Recep Soner Sağlam, tutukluluk talebine itiraz etmedi ancak kitap ve dergilerin kime ait olduğunun belli olup olmadığını sordu. Sevindik, kitapların zanlıların ikametgahlarında bulunduğunu söyledi.

Sevindik: Camide örgüte ait kitaplar bulundu

Müfettiş İsa Sevindik daha sonra Nizamettin Saltan ile ilgili şahadet verdi.

Sevindik, FETÖ-PDY soruşturması kapsamında tutuklanan Gönyeli Camii imamı Zübeyir Ahmet Çokaklı’yla ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde, 16 Ağustos’ta Gönyeli Camii’nde imam olan Nizamettin Saltan’ın da tutuklandığını söyledi.

Gönyeli Cami’nde arama yapıldığına ve camide terör örgütüne ait kitaplar bulunduğuna dikkat çeken Sevindik, zanlının evinde yasadışı herhangi bir şey bulunmadığını kaydetti.

Sevindik, zanlının ifade verdiğini ancak alınan elektronik cihazların incelenmesi gerektiğine işaret ederek, tahkikat amaçlı bir gün tutuklu kalmasını talep etti.

“Ben FETÖ’yle mücadele etmeye geldim”

Mahkemede söz alan zanlı Nizamettin Saltan, “İlk kez mahkeme huzurundayım. Türkiye Cumhuriyeti din görevlisiyim. Almanya’da görev yapıyordum. Kıbrıs’a FETÖ’yle olan mücadele için geldim. Bu mücadeleden rahatsız olan cemaat elemanları bizi Alman devletine gammazladı. 6 ay önce bu camide görevlendirildim. Kitaplar camide zibil gibi duruyordu. Bu yapıyla alakam yok. Bu mücadele yolunda buradayım” dedi.

Yargıç Rauf Kürşad, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için üç zanlının da bir gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.

Zanlıların yakınları basın mensuplarına saldırdı

FETÖ zanlılarının mahkemeye çıkarılmaları sırasında görüntü alan KIBRIS muhabiri ve serbest gazeteci Evrim Kamalı, zanlı yakınlarının saldırısına uğradı. Saldırganlardan Halit Kurtul ve Yahya Kurtul, muhabir Evrim Kamalı’nın boğazını sıkıp, gömleğini yırtarak darp etti.

Polis, iki saldırganı suçüstü hali tutuklayarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne götürdü, haklarında soruşturma başlattı.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75