Fetüs anneleri kendi istekleriyle geldi

banner37

Kamuoyunda büyük yankı uyandıran “Yasadışı Kürtaj” davasında Dr. Fahri Karagözlü, Dr. Rasiha Serdaroğlu ve hemşire Ayşegül İşbilen hapse mahkum olurken,  Mehmet Ali Tunçbilek, Verda Tunçbilek ve Taner Okburan ise suçsuz bulundu

Fetüs anneleri kendi istekleriyle geldi
banner99

Elmas TOKAY

Girne’deki Ada Hospital (Tunçbilek Sağlık Hizmetleri Ltd) isimli özel dal hastanesinde bazı hamileliklerin yasal olmayan şekilde sonlandırılması olayıyla ilgili olan ve kamuoyunda, “kürtaj davası” olarak adlandırılıp büyük yankı uyandıran 6 sanığın yargılandığı davanın kararı dün açıklandı.

Girne Ağır Ceza Heyeti, 2 numaralı fetüs annesi Melis Akçal ve 5 numaralı fetüs annesi Nazlı Dönmez’in operasyonlarına katılarak “çocuk düşürmeye teşebbüs”, “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak” suçlarından mahkum edilen Dr Fahri Karagözlü’yü 5 yıl, Dr. Rasiha Serdaroğlu’nu 4 yıl ve hemşire Ayşegül İşbilen’i de 3 yıl hapse mahkum etti.

Olayların yaşandığı hastanenin sahipleri olan Dr. Mehmet Ali Tunçbilek ve Dr. Verda Özkent Tunçbilek ile ameliyat hemşiresi Taner Okburan hakkında mahkeme beraat kararı verdi.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği bu kararın ardından bu davada KKTC Başsavcılık adına hazır bulunan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener bir açıklama yaparak, karardan memnun olmadıklarını ve 14 gün içerisinde istinaf dosyalayıp, Yüksek Mahkeme’ye başvuracaklarını söyledi.

Sanıklar Mehmet Ali Tunçbilek, Verda Özkent Tunçbilek’in “ağır veya hafif bir suç işlemek için sersemletmek”, “çocuk düşürmeye teşebbüs”, “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak”, “çocuğun doğumunu gizleme”, Ayşegül İşbilen, Taner Okburan, Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlu ise bu davaların yanında “adam öldürme” suçundan yargılanıyordu.

Karar aşaması 4 saat sürdü

6 sanık dün Girne Polis Müdürlüğü ekiplerinin aldığı geniş güvenlik önlemleri içerisinde mahkemeye götürüldü. Sanıkların Girne Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarılmasının ardından, bu dava için Girne Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığını üstlenen Fatma Şenol’un başkanlığında, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’den oluşan heyet oturumu açtı. Davanın karar aşamasında Başkan Fatma Şenol 4 saat kesintisiz olarak tüm davayı değerlendirdi ve heyet olarak kararını açıkladı.

Kararın açıklanmasının ardından kısa bir ara verildi, davada beraat eden Dr. Mehmet Ali Tunçbilek ve Dr. Verda Özkent Tunçbilek ile ameliyat hemşiresi Taner Okburan serbest kaldı. Aranın ardından mahkum edilen Ayşegül İşbilen, Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlu’nun avukatları müvekkilleriyle ilgili hafifletici sebepleri mahkemeye sundu. Ardından da sanıkların aldıkları cezalar yine heyet adına Başkan Fatma Şenol tarafından açıklandı.

Karar oturumunda, sanık Mehmet Ali Tunçbilek’i Avukat Serhan Çınar, sanık Verda Tunçbilek’i Avukat Mustafa Şener, sanıklar Ayşegül İşbilen ile Taner Okburan’ı Avukat Emre Kadri ve Ali Hidayet, sanık Fahri Karagözlü’yü Avukat Güneş Menteş ve sanık Rasiha Serdaroğlu’nu Avukat Tahir Seroydaş ile Avukat Ömer Başay temsil

ederken, KKTC Başsavcılık adına ise Kıdemi Savcı Erdinç Akyener hazır bulundu.

Şenol, ilk olarak hukuki prensiplere değindi

Heyet adına kararı okuyan Fatma Şenol, ilk olarak Ceza Davaları’nda ispat külfetiyle ilgili olarak hukuki prensiplere değindi. Şenol ardından tanık ifadelerine tek tek değinerek özellikle 34 ile 36 hafta arası bulunan bebekle ilgili hiçbir kaydın bulunmadığına bulgu yaptıklarını söyledi. Ancak, sunulan şahadette bebeğin canlı doğduğunun makul şüpheden ari ispatlanamadığına bulgu yaptıklarını kaydeden Şenol, bebeğin göbeğine veya göbek bağına profofol içeren bir madde ile iğne yapılmadığına kanaat getirdi. Fatma Şenol, bu bulgunun ardından adam öldürme suçundan yargılanan Ayşegül İşbilen, Taner Okburan, Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlu’nun bu davadan beraat ettiğini açıkladı.

2 anne tanığının şahadetine değindi

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, bu bulguların ardından tüm sanıklar aleyhine getirilen “çocuk düşürmeye teşebbüs” ve  “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak” suçlarıyla ilgili mahkemede sunulan şahadetlere değindi. Kazılarda bulunan 2 numaralı fetüs annesi Melis Akçal ve 5 numaralı fetüs annesi Nazlı Dönmez’in mahkemeye gelerek şahadet verdiğini kaydeden Şenol, bu iki tanığın da mahkemede söylediklerini dikkat çekti. Şenol, iki tanığın da mahkemede verdikleri şahadetlerden, Melis Akçal’ın 17 ile 19 haftalık, Nazlı Dönmez’in ise 5 aylık hamile olduğuna bulgu yaptıklarını söyledi. Şenol, bu iki tanığın, sağlıklı birer hamilelik dönemi geçirdiklerine, sezaryen operasyon olduklarına ve bu operasyonlara sanıklar Ayşegül İşbilen, Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlu’nun girdiği yönünde şahadet olduğunu bulgu yaptıklarını ifade etti.  Başkan Şenol bu nedenle bu 3 sanığın “çocuk düşürmeye teşebbüs” ve  “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak” suçlarından suçlu bulunduklarına diğer sanıkların ise bu suçla ilgili bir şahadet bulunmadığına karar verdiklerini açıkladı.

Fatma Şenol, daha sonra ise yine 6 sanığın “ağır veya hafif bir suç işlemek için sersemletmek” suçuyla ilgili mahkemede sunulan şahadetlere değindi. “çocuk düşürmeye teşebbüs” ve “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak” suçlarını işlemek için zaten ilaç verildiğine dikkat çeken Şenol, aynı suçları için başka bir sersemletici verildiğine dair bir şahadet bulunmadığına değinerek tüm sanıkların “ağır veya hafif bir suç işlemek için sersemletmek”  suçundan da beraatına karar verdiklerini kaydetti.

3 sanığın beraatını açıkladı

Fatma Şenol son olarak, mahkemede sunulun tüm olgular ve bulgular ışığında sanıklardan Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Ö. Tunçbilek ile Taner Okburan aleyhine getirilen tüm davalardan beraat etmelerine karar verdiklerini açıkladı. Geriye kalan Dr Fahri Karagözlü, Dr. Rasiha Serdaroğlu ve hemşire Ayşegül İşbilen’in ise 2 numaralı fetüs annesi Melis Akçal ve 5 numaralı fetüs annesi Nazlı Dönmez’in operasyonlarına katılarak bilerek “çocuk düşürmeye teşebbüs”, “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak” suçlarını işlediklerine kanaat getirdiklerini kaydeden Şenol, kararını tamamladı.

banner134
Sanıklar gözyaşlarını tutamadı

Heyet tarafından beraat kararı verilen Mehmet Ali Tunçbilek ve Verda Özkent Tunçbilek ile ameliyat hemşiresi Taner Okburan serbest kaldı. Mahkeme salonu dışında aile yakınlarına sarılarak mutluluk gözyaşı döken Tunçbilek çifti ve Okburan, serbest kalmanın mutluğunu yaşadı. Tunçbilekler ve Okburan, Merkezi Cezaevi’ne giderek çıkış işlemlerinin ardından özgürlüklerine kavuştu.

Avukatlar hafifletici sebep sundu

Ağır Ceza Heyeti’nin mahkum ettiği diğer sanıkların kararının okunmasından önce kısa bir ara verildi. Aranın ardından Ayşegül İşbilen’in avukatı Ali Hidayet,  Fahri Karagözlü’nün avukatı Güneş Menteş ve Rasiha Serdaroğlu’nun avukatı Tahir Seroydaş, istinaf haklarını saklı tutarak, müvekkilleri hakkında hafifletici sebepleri mahkemeye sundular. Avukat Tahir Seroydaş, fetüs annesi olan Melis Akçal’ın mahkum edildiğini ancak, diğer fetüs annesi Nazlı Dönmez hakkında ise hiçbir dava getirilmediğine dikkat çekti. Avukatın bu beyanlarına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener tepki göstererek, mahkemeye Seroydaş’ın bu beyanlarının zabıtlardan çıkarılmasını talep etti ve Başsavcılığa hakaret edildiğini iddia etti. Heyet Başkanı Fatma Şenol, bu beyanların çıkarılma talebini reddetti. Kıdemli Savcı Akyener de izin alarak mahkeme salonundan ayrıldı. Avukatların hafifletici sebepleri sunmasının ardından mahkeme kısa bir ara daha verdi.

Dava 396 gün sonra tamamlandı

Aranın ardından kamuoyunda büyük yankı uyandıran olayın sonucu, davanın başlamasından 396 gün sonra açıklandı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şenol, “çocuk düşürmeye teşebbüs” suçunun 14, “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak” suçunun 3 yıla kadar hapislik gerektiren ciddi suçlar olduğuna vurgu yaparak, bu davanın, Yargıtay’da daha önce emsali olmadığına vurgu yaptı.

Şenol, sanıkların, Melis Akçal ve Nazlı Dönmez’in hamilelik sonlandırma operasyonlarının bir hafta arayla yapıldığını, hamilelik sonlandırma operasyonlarıyla ilgili kayıt tutulmaması, fetüslerin gizlice gömülmesinin, suçun sistematik işlendiği ve gizlenmeye çalışıldığını gösterdiğini kaydetti.

Yasalar önünde herkes eşittir

Yasalar önünde herkesin eşit olduğuna vurgu yapan, Şenol, Sanıkların tümünün,  hamilelik sonlandırmalarda kayıt tutulması gerektiğini, 10 haftayı aşan hamileliklerin hangi şartlarda sonlandırılabileceği konusunda bilgi sahibi olmalarına rağmen, tüm bu yasal kuralları göz ardı etmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Heyet Başkanı Fatma Şenol, Sanıklar Karagözlü ve Serdaroğlu’nun, 67 yaşında ve mesleklerini en iyi şekilde

yapan, toplumda saygın kişiler olduğunu belirterek, babasını 2 yaşında kaybeden ve hayatını çalışarak kazanan sanık Ayşegül İşbilen’in ise genç yaşına rağmen mesleğinde tecrübe kazanan bir kişi olduğuna ayrıca, sanıklar Karagözlü ve Serdaroğlu’nun sağlık sorunları bulunduğuna işaret etti.

Sanıkların polis karakolundaki hücrelerde 46 gün, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde ise 10 aydır hükümsüz tutuklu olduğunu da kaydeden Şenol, tüm bunları ve sanıkların ailevi durumlarını, sanıklar aleyhine hafifletici nedenler olarak dikkate aldıklarını kaydetti.

Fetüs anneleri kendi istekleriyle geldi

Şenol, hamilelik sonlandırma operasyonlarında, fetüslerin anneleri olan Melis Akçal ve Nazlı Dönmez’in operasyonları baskı altında değil kendi istekleriyle gerçekleştirdiğine de vurgu yaptı.

Operasyonların, Doktor Fahri Karagözlü tarafından yapıldığını, Anastezi Uzmanı Dr. Rasiha Serdaroğlu ve hemşire Ayşegül İşbilen’in, Karagözlü tarafından hastaneye çağrıldığını kaydeden Şenol, Serdaroğlu ve Karagözlü’nün doktor, İşbilen’in ise doktorların direktifleriyle hareket eden ebe hemşire olduğunu kaydetti.

Şenol, sanıklara suç işlenirken yaptıkların işin niteliğine ve görevlerine göre farklı sürelerde cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bu suçlar kamu vicdanını rahatsız eder

İşlenen suçların kamu vicdanını rahatsız eden ciddi suçlar olduğuna da değinen Şenol,  sanıklara hürriyeti kısıtlayıcı ceza verilmesini uygun gördüklerini kaydetti.

Başkan Fatma Şenol heyet olarak, Doktor Fahri Karagözlü’yü 5 yıl, Anestezi Uzmanı Doktor Rasiha Serdaroğlu’nu 4 yıl ve ebe hemşire Ayşegül İşbilen’i 2 de yıl hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75