Firari mahkum’ düğümü çözülüyor

banner37

Uyuşturucu suçundan tutuklu bulunduğu sırada 25 Nisan’da tedavi gördüğü hastaneden firar eden Muhamed Amine Kheroubi’nin kaçmasına yardımcı olan Ali Yaşar’ın ardından olayla bağlantılı Mehmet Yazıcı da tutuklandı

banner87
Firari mahkum’  düğümü çözülüyor
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

   İskele ve Lefkoşa’da meydana gelen uyuşturucu meseleleriyle ilgili tutuklanan ve teminat emri gereğince 3 ayı geçmemek şartıyla cezaevine gönderilen Muhamed Amine Kheroubi’nin 25 Nisan 2019’da tedavi gördüğü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden firar etmesi olayıyla ilgili düğüm yavaş yavaş çözülüyor.

   24 bin sterlin karşılığında firarinin kaçmasına yardımcı olan Ali Yaşar’ın ardından olayla bağlantısı olduğu tespit edilen Mehmet Yazıcı da tutuklandı.

   Uyuşturucu suçundan sabıkalı olan Ali Yaşar, geçtiğimiz günlerde İskele’de mahkemeye çıkartılmış ve hükümsüz tutuklu olarak 2 ayı aşmayacak şekilde cezaevine gönderilmişti.

   Firariye yardım eden ikinci zanlı Mehmet Yazıcı da kısa süre önce mahkeme huzurundaydı. Güney Kıbrıs’tan çalınan araçların yasa dışı yollarla KKTC’ye geçirilerek, parçalanıp satılmaya çalışılması olayına karıştığı gerekçesiyle Lefkoşa’da Askeri Mahkeme’ye çıkarılan Mehmet Yazıcı, ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakılmıştı.

   Zanlı Mehmet Yazıcı hakkında firari mahkum Muhamed Amine Kheroubi’nin kaçmasına yardımcı olduğu gerekçesiyle “Bir mahpusun firarına yardımcı olmaktan” soruşturma başlatıldı.

   Zanlı Mehmet Yazıcı’nın, firari mahkumu Beyarmudu İlkokulu bölgesindeki askeri yasak bölge üzerinden Güney Kıbrıs’a geçmesine yardımcı olduğunu itiraf ettiği belirtildi.  Zanlı Mehmet Yazıcı, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahmesi’ne çıkarılarak, aleyhinde üç günlük tutukluluk emri alındı.

   Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü davada, İddia Makamı adında Savcı Aysın Bilgin, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Öjen Açıkada’yı tanık olarak dinletti.

Polis: Kaçmasına yardımcı oldu

   Mahkemede yeminli şahadet veren Açıkada, zanlı Mehmet Yazıcı’nın daha önceden bir başka meseleden tutuklanarak teminata bağlandığını belirterek, zanlının 25 Nisan 2019 tarihinde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavi görev İran uyruklu Mohammed Ameri Kheroubi’nin firar etmesine yardımcı olan Ali Yaşar’ın ardından tutuklandığını söyledi.

   Zanlı Mehmet Yazıcı’nın firari mahkumun kaçmasına yardımcı olduğunun tespit edildiğini belirten Açıkada, firari mahkumun Beyarmadu İlkokulu bölgesindeki “birinci derecedeki askeri yasak bölgeye gizlice girip ihlal etmesine” ve “yetkili makamlardan izinsiz KKTC dışına çıkıp İngiliz Üsleri bölgesine gitmesini” sağladığını belirtti.

   Polis memuru Öjen Açıkada, zanlının gönüllü ifade vererek işlemiş olduğu suçu itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.  Açıkada, zanlı aleyhine başlatılan soruşturmanın henüz yeni başladığını belirterek, alınan ifadelerin teyit ve tekzibinin yapılabilmesi ve kayıp emarelerin bulunabilmesi için zanlının ilk etapta üç gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasını talep etti.

   Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108