Firari Yılkar’ı Güney Kıbrıs iade etmiş

banner37

İki yıl önce cezaevinden firar eden ve 2 Nisan’da Barış Gücü askerleri tarafından KKTC makamlarına teslim edilen Süleyman Yılkar, 8 gün daha poliste ‘karantinada’ kalacak

Firari Yılkar’ı Güney Kıbrıs iade etmiş
banner90
banner8

ORADA DA SUÇ İŞLEMİŞ… Cezaevinden firar ettikten sonra kaçtığı Güney Kıbrıs’ta da suç işlediği ve hapis cezasına çarptırıldığı belirtilen Süleyman Yılkar’ın cezasını çektikten sonra Rum makamlarınca KKTC’ye iade edilmek üzere Barış Gücü’ne teslim edildiği, Barış Gücü’nün de zanlıyı 2 Nisan’da Türk polisine teslim ettiği kaydedildi. Bakanlar Kurulu kararına göre yurt dışından geldiği için 14 gün karantinada olması gereken Yılkar’ın bu süreyi tamamlaması için 8 gün daha poliste ‘karantinada’ kalmasına emir verildi.

Ahmet UÇAR

Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nden 7 Şubat 2018’de firar eden ve Güney Kıbrıs’a kaçtıktan 2 yıl sonra, geçtiğimiz Perşembe günü Barış Gücü askerleri tarafından Beyarmudu’nda KKTC polisine teslim edilen Süleyman Yılkar’ın, Güney Kıbrıs’ta da rahat durmadığı ve orada da suç işleyerek hapis yattığı ortaya çıktı.

Ek tutukluluk talebiyle Süleyman Yılkar’ı dün mahkemeye çıkaran polis, zanlının Güney Kıbrıs’ta işlediği suçlar nedeniyle hapis cezasına çarptırıldığını, cezasını çektikten sonra da Rum makamları tarafından KKTC’ye iade edilmek üzere Barış Gücü’ne teslim edildiğini açıkladı.

Bakanlar Kurulu gereğince, yurt dışından geldiği için 14 gün karantina altında tutulması gereken Yılkar’ın bu süreyi tamamlayabilmesi için 8 gün daha poliste ‘karantinada’ kalmasına emir verildi.

banner134
Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görev yapan polis memuru Cemil Ballıkara olguları aktardı.

Ballıkara, Merkezi Cezaevi’nde hükümlü tutuklu olarak bulunan zanlı Süleyman Yılkar’ın 7 Şubat 2018 tarihinde saat 19.15 raddelerinde Lefkoşa Merkezi Cezaevinden kaçtığını belirterek, zanlının Günbey istikametindeki ziyaretçi giriş kapısı yanındaki çöplükte çöp boşaltmak için bulunduğu sırada cezaevinin dış avlusunu çevreleyen yaklaşık 2 metrelik tellerden atlayıp firar ettiğini kaydetti.

Zanlının firar etmesinin ardından Güney Kıbrıs’a geçtiğini dile getiren Ballıkara, zanlının burada da işlediği suçlar nedeniyle hapis cezası aldığını ifade etti.

Ballıkara, zanlının Güney Kıbrıs’taki hapis süresinin dolmasının ardından cezaevinden çıktığına işaret ederek,  2 Nisan tarihinde ise Barış Gücü askerleri tarafından Beyarmudu bölgesinden Kuzey Kıbrıs’a teslim edildiğini açıkladı.

Soruşturmanın tamamlandığını belirten Ballıkara, zanlının yurtdışından gelmesi nedeniyle Bakanlar Kurulu’nun kararları doğrultusunda 14 günlük karantinada bekleme zorunluluğu bulunduğundan, hücrede karantina altında tutulduğunu bildirdi.

Ballıkara, zanlının karantinada tutulması nedeniyle karantina süresinin dolması için 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Hale Dağlı zanlının Bakanlar Kurulu kararı ile tutulduğu karantina süresinin dolması adına 8 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75