Fransa'ya gidecekti, cezaevine gönderildi

banner37

Ülkesindeki savaştan kaçıp, güneyde yaşamaya başlayan ve KKTC’ye başkasına ait Fransa pasaportu ile giriş yapan Kamerun uyruklu mülteci zanlı Besong Tambe, sınır kapısında tutuklandı

Fransa'ya gidecekti, cezaevine gönderildi
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkesindeki savaştan kaçıp, güneyde yaşamaya başlayan ve KKTC’ye başkasına ait Fransa pasaportu ile giriş yapan Kamerun uyruklu mülteci zanlı Besong Tambe, sınır kapısında tutuklandı.

Polise itirafta bulunan zanlı Tambe, Türkiye üzerinden Fransa’ya gitmeye çalıştığını anlattı.

“Sahte davranışla kayıt temini” ve “Başkasının kimliğine bürünme” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Mahkemede söz alan zanlı Tambe, “Evsiz bir insanım. Ülkemden uzakta yaşıyorum. Ülkemde savaş var. İnsanları kötü şekilde öldürüyorlar. O yüzden kaçıyorum. Hiç param yok” dedi. Yargılanmak üzere cezaevine gönderilen zanlı Tambe, mahkeme koridorunda gözyaşı döktü.

banner134
Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’de görev yapan polis memuru Gültekin Sancar’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Sancar, Güney Kıbrıs’ta sakin zanlı Besong Tambe’nin 20 Nisan’da saat 14.11’de Lefkoşa’da Lokmacı Kara Kapısı’ndan geçiş yapıp, Türkiye üzerinden Fransa’ya gitmek için tasarrufunda bulundurduğu Tanyi Enow Besong Akonjuen adına ıstar olunan Fransa Pasaportunu Muhaceret

görevlisine vererek tedavüle sürüp, başkasının kimliğine bürünerek KKTC’ye giriş yapmakla methaldar olduğunu kaydetti.

Polis memuru Gültekin Sancar, zanlının gönüllü ifade verip, suçunu kabul ettiğini belirterek, Kamerun vatandaşı olup KKTC’de yasal bir statüsü bulunmayan zanlının, davaları görüşülünceye kadar mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, zanlının 40 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 10:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75